Jahon oziq-ovqat dasturi ma’lumotlariga ko‘ra, bugungi kunda dunyoda 340 milliondan ortiq kishi o‘tkir oziq-ovqat tanqisligidan aziyat chekmoqda. Bu raqamlarning har biri ortida aniq insonlar turibdi. Bundan tashqari, ularning ikki millionga yaqini ochlik yoqasida bo‘lib, ahvoli fojiali deb baholanmoqda. Ya’ni, hozirgi kunda odamlar kasallik yoki qarilikdan emas, balki eng oddiy narsa – oziq-ovqat yo‘qligidan vafot etmoqda.
Shu bilan birga, BMTning atrof-muhit dasturi (YUNEP) ma’lumotlariga ko‘ra, dunyoda yiliga 1 milliard tonnaga yaqin oziq-ovqat mahsulotlari yoki iste’molchilar uchun mavjud bo‘lgan barcha oziq-ovqatning beshdan bir qismi chiqitga chiqarilmoqda. Oziq-ovqat chiqindilari nafaqat ochlik muammosini kuchaytirmoqda, balki ekologiyaga ham jiddiy zarar yetkazmoqda. Ular global issiqxona gazlari chiqindilarining taxminan 10 foizini tashkil etadi. Shu sababli, oziq-ovqat chiqindilarini kamaytirish ham oziq-ovqat xavfsizligini ta’minlash, ham iqlimni muhofaza qilish va resurslardan oqilona foydalanishning muhim qadamidir.
Ta’kidlash joizki, oziq-ovqat chiqindilarining asosiy qismi (taxminan 60%) uy xo‘jaliklariga to‘g‘ri keladi, qolgan qismi umumiy ovqatlanish korxonalari (28%) va chakana savdo (12%) o‘rtasida taqsimlanadi. Bundan tashqari, mahsulotlarning qariyb 13 foizi peshtaxtalarga yetib bormasdan, ya’ni hosilni yig‘ish, saqlash va tashish bosqichlarida yo‘qoladi.
Dunyoning ko‘plab mamlakatlari, jumladan O‘zbekistonda ham oziq-ovqat chiqindilarini kamaytirish sohasida turli xil texnologik yechimlar tobora ko‘proq joriy etilmoqda. Shu nuqtai nazardan, bizningcha, qadimdan mavjud bo‘lgan oziq-ovqatga ehtiyotkorlik va hurmat bilan munosabatda bo‘lish kabi an’anaviy qadriyatlarni mustahkamlash muhim yo‘nalishdir. Bu nafaqat madaniy xususiyat, balki xalq axloqining ajralmas qismi bo‘lgan O‘zbekistonga ham bevosita taalluqlidir. Bugungi kunda ham, iste’molning o‘sishi va shaharlashtirish jarayonlariga qaramay, mamlakatimizda oilalarda bunday munosabatni saqlab qolish va rivojlantirish g‘oyat muhimdir.

Продовольственная безопасность начинается с института семьи
По данным Всемирной продовольственной программы, на сегодня свыше 340 миллионов человек в мире страдают от острой нехватки продовольствия. За каждой их этих цифр, по факту, конкретные люди. Более того, из них почти два миллиона нуждающихся находятся на грани голода, а их состояние квалифицируется как катастрофическое. То есть, люди в настоящее время умирают не от болезней или старости, а от отсутствия самого элементарного, а именно, пищи.
При этом, по данным Программы ООН по окружающей среде (ЮНЕП), в мире выбрасывается около 1 миллиарда тонн пищевых продуктов в год или пятая часть всей пищи, доступной потребителям. Пищевые отходы не только усугубляют проблему голода, но и наносят серьёзный ущерб экологии. Они ответственны за около 10% глобальных выбросов парниковых газов. Поэтому сокращение пищевых отходов – это как ключевой шаг к обеспечению продовольственной безопасности, так и к защите климата и рациональному использованию ресурсов.
Выделим, что основная часть пищевых отходов (около 60%) приходится на домохозяйства, остальное распределяется между предприятиями общественного питания (28%) и розничной торговлей (12%). Кроме того, около 13% продуктов теряется ещё до попадания на прилавки, а именно на этапах сбора урожая, хранения и транспортировки.
Государствами мира, например, Узбекистаном, все больше внедряются различные технологические решения в сфере сокращения пищевых отходов. На этом фоне важным направлением, на наш взгляд, является и укрепление антропологических факторов, таких как существующий с древних времён укоренённая традиция бережного и уважительного отношения к пище. Это имеет прямое отношение и к Узбекистану, где это не просто культурная особенность, но и часть народной этики. И сегодня, несмотря на рост потребления и урбанизацию, важно и далее поддерживать такое отношение в семьях в нашей стране.