Jahon oziq-ovqat dasturi ma’lumotlariga ko‘ra, bugungi kunda dunyoda 340 milliondan ortiq kishi o‘tkir oziq-ovqat tanqisligidan aziyat chekmoqda. Bu raqamlarning har biri ortida aniq insonlar turibdi. Bundan tashqari, ularning ikki millionga yaqini ochlik yoqasida bo‘lib, ahvoli fojiali deb baholanmoqda. Ya’ni, hozirgi kunda odamlar kasallik yoki qarilikdan emas, balki eng oddiy narsa – oziq-ovqat yo‘qligidan vafot etmoqda.
Shu bilan birga, BMTning atrof-muhit dasturi (YUNEP) ma’lumotlariga ko‘ra, dunyoda yiliga 1 milliard tonnaga yaqin oziq-ovqat mahsulotlari yoki iste’molchilar uchun mavjud bo‘lgan barcha oziq-ovqatning beshdan bir qismi chiqitga chiqarilmoqda. Oziq-ovqat chiqindilari nafaqat ochlik muammosini kuchaytirmoqda, balki ekologiyaga ham jiddiy zarar yetkazmoqda. Ular global issiqxona gazlari chiqindilarining taxminan 10 foizini tashkil etadi. Shu sababli, oziq-ovqat chiqindilarini kamaytirish ham oziq-ovqat xavfsizligini ta’minlash, ham iqlimni muhofaza qilish va resurslardan oqilona foydalanishning muhim qadamidir.
Ta’kidlash joizki, oziq-ovqat chiqindilarining asosiy qismi (taxminan 60%) uy xo‘jaliklariga to‘g‘ri keladi, qolgan qismi umumiy ovqatlanish korxonalari (28%) va chakana savdo (12%) o‘rtasida taqsimlanadi. Bundan tashqari, mahsulotlarning qariyb 13 foizi peshtaxtalarga yetib bormasdan, ya’ni hosilni yig‘ish, saqlash va tashish bosqichlarida yo‘qoladi.
Dunyoning ko‘plab mamlakatlari, jumladan O‘zbekistonda ham oziq-ovqat chiqindilarini kamaytirish sohasida turli xil texnologik yechimlar tobora ko‘proq joriy etilmoqda. Shu nuqtai nazardan, bizningcha, qadimdan mavjud bo‘lgan oziq-ovqatga ehtiyotkorlik va hurmat bilan munosabatda bo‘lish kabi an’anaviy qadriyatlarni mustahkamlash muhim yo‘nalishdir. Bu nafaqat madaniy xususiyat, balki xalq axloqining ajralmas qismi bo‘lgan O‘zbekistonga ham bevosita taalluqlidir. Bugungi kunda ham, iste’molning o‘sishi va shaharlashtirish jarayonlariga qaramay, mamlakatimizda oilalarda bunday munosabatni saqlab qolish va rivojlantirish g‘oyat muhimdir.

According to the World Food Programme, more than 340 million people in the world today suffer from severe food insecurity. Behind each of these figures are, in fact, specific people. Moreover, almost two million of them are on the verge of starvation, and their condition is qualified as catastrophic. That is, people are currently dying not from disease or old age, but from lack of the most basic things, namely, food.
At the same time, according to the United Nations Environment Programme (UNEP), the world wastes about 1 billion tonnes of food per year, or one fifth of all food available to consumers. Food waste not only adds to the problem of hunger, but also causes serious environmental damage. They are responsible for about 10 per cent of global greenhouse gas emissions. Reducing food waste is therefore a key step towards food security, climate protection and resource efficiency.
We highlight that the bulk of food waste (about 60%) is generated by households, with the rest distributed between catering (28%) and retail (12%). In addition, about 13% of food is lost before it reaches the shelves, namely at the stages of harvesting, storage and transport.
Countries around the world, such as Uzbekistan, are increasingly introducing various technological solutions to reduce food waste. Against this background, an important direction, in our opinion, is the strengthening of anthropological factors, such as an ingrained tradition of careful and respectful attitude to food that has existed since ancient times. This has direct relevance to Uzbekistan, where it is not just a cultural peculiarity, but also a part of folk ethics. And today, despite the growth of consumption and urbanisation, it is important to continue to support this attitude in families in our country.