Janubiy Osiyodagi geosiyosiy muvozanat va AQSh – Pokiston yaqinlashuvi
2025-yil avgust oyida AQSh Davlat departamenti Balujiston Ozodlik Armiyasi (BLA) va uning tarkibiy bo‘linmasi – Majid brigadasini Xorijiy terroristik tashkilot (FTO) sifatida ro‘yxatga oldi. Bundan tashqari, Majid brigadasi BLAning ilgari maxsus tayinlangan global terrorchi (SDGT) maqomiga ega bo‘lgan tuzilmaga taxallus sifatida qo‘shildi. Ushbu qaror nafaqat mintaqaviy xavfsizlik, balki xalqaro geosiyosiy muvozanat nuqtayi nazaridan ham katta ahamiyat kasb etadi.
AQSh – Pokiston yaqinlashuvi. Mazkur qaror Pokiston armiyasi boshlig‘i, general Osim Munirning Vashingtonga tashrifidan so‘ng e’lon qilindi. Bu esa AQSh va Pokiston o‘rtasidagi aloqalarda yangi bosqichning boshlanishidan darak beradi. So‘nggi yillarda Islomobodning Pekin bilan siyosiy-iqtisodiy yaqinlashuvi kuzatilayotgan edi. Shunday sharoitda BLAni terrorchi tashkilot sifatida belgilash Vashington tomonidan Pokistonga bildirilgan siyosiy ishonch va hamkorlik signali sifatida talqin qilinishi mumkin.
Energetika omili. Bu jarayon fonida AQSh prezidenti Donald Tramp Pokiston bilan mamlakatning yirik neft zaxiralarini o‘zlashtirish bo‘yicha kelishuvga erishilganini e’lon qildi. Shartnoma Pokiston mahsulotlari uchun AQSh bojlari pasayishini ham ko‘zda tutadi. Pokiston moliya vaziri Muhammad Aurangzeb bu kelishuvni ikki tomonlama munosabatlar uchun “yutuq” deb atadi.
Kelishuvning tafsilotlari hozircha to‘liq ochiqlanmagan bo‘lsa-da, energetika hamkorligi Islomobod va Vashington o‘rtasida savdo-investitsiya aloqalarini yangi bosqichga olib chiqmoqda. Muhimi shundaki, bu yangilik AQShning Hindistonga Rossiya bilan savdo aloqalari uchun 25 foizlik boj joriy qilganidan atigi bir kun o‘tib e’lon qilindi.
Hindiston va Xitoy omili. AQShning BLAni terrorchi tashkilot sifatida belgilash qarori Hindiston manfaatlariga zid bo‘lishi mumkin. Chunki BLA ko‘plab hujumlari orqali Xitoy-Pokiston iqtisodiy koridori (CPEC)ni zaiflashtirib kelgan, bu esa Dehliga ma’lum darajada qulaylik yaratgan edi. Endilikda guruh faoliyatining cheklanishi CPEC xavfsizligini oshiradi va Pekinning mintaqadagi pozitsiyasini mustahkamlaydi.
Shu bilan birga, AQShning Hindistonga qarshi boj choralarini joriy qilishi va Pokiston bilan energetika sohasidagi hamkorlikni kuchaytirishi Janubiy Osiyoda yangi strategik vaziyatni yuzaga keltiradi. Bu holat Vashingtonning Nyu-Dehli bilan aloqalarida muvozanatni qiyinlashtirishi mumkin.
Xulosa. Umuman olganda, BLAni terrorchi tashkilot sifatida belgilash va Pokiston bilan energetika kelishuvi mintaqaviy geosiyosiy dinamikaga sezilarli ta’sir ko‘rsatmoqda. Bir tomondan, AQSh – Pokiston munosabatlari yangi bosqichga ko‘tarilmoqda, boshqa tomondan, Hindiston va Xitoy bilan murakkab strategik muvozanat qayta shakllanmoqda. Bu jarayon Janubiy Osiyo va unga tutash hududlarda yangi diplomatik dinamika va raqobat maydonini yuzaga keltirishi kutiladi.

Geopolitical Balance in South Asia and the US – Pakistan Rapprochement
In August 2025, the US Department of State designated the Balochistan Liberation Army (BLA) and its sub-unit, the Majid Brigade, as a Foreign Terrorist Organization (FTO). Additionally, the Majid Brigade was incorporated into the BLA structure, which previously held the status of a Specially Designated Global Terrorist (SDGT). This decision is significant not only for regional security but also for the international geopolitical balance.
US–Pakistan Rapprochement. The designation was announced following the visit of Pakistan’s army chief, General Asim Munir, to Washington. It signals the beginning of a new phase in US – Pakistan relations. In recent years, Islamabad has been observed moving closer to Beijing in political and economic terms. In this context, the designation of the BLA as a terrorist organization can be interpreted as a political signal of trust and cooperation from Washington toward Pakistan.
Energy Factor. Against this backdrop, US President Donald Trump announced an agreement with Pakistan to develop the country’s significant oil reserves. The agreement also includes provisions for reduced US tariffs on Pakistani products. Pakistan’s Finance Minister, Muhammad Aurangzeb, described this deal as a “win” for bilateral relations.
Although the details of the agreement have not yet been fully disclosed, the energy cooperation elevates trade and investment ties between Islamabad and Washington to a new level. Importantly, this announcement came just one day after the US imposed a 25% tariff on trade with Russia affecting India.
India and China Factors. The US decision to designate the BLA as a terrorist organization may run counter to India’s interests. Previously, the BLA’s attacks had weakened the China – Pakistan Economic Corridor (CPEC), which in some ways provided advantages for New Delhi. Now, restricting the group’s activities increases CPEC’s security and strengthens Beijing’s position in the region.
At the same time, the imposition of US trade tariffs on India and the enhancement of energy cooperation with Pakistan create a new strategic environment in South Asia. This development may complicate Washington’s balance of relations with New Delhi.
Conclusion. Overall, the designation of the BLA as a terrorist organization and the energy agreement with Pakistan have a significant impact on regional geopolitical dynamics. On one hand, US – Pakistan relations are entering a new phase; on the other, a complex strategic balance with India and China is being reshaped. This process is expected to generate new diplomatic dynamics and competitive fields in South Asia and neighboring regions.