2017-yilda Emmanuel Macron va Angela Merkel tashabussi bilan tashkil qilingan Future Combat Air System (FCAS) hozir parchalanish yoqasiga kelib qoldi. Germaniya va Fransiya o‘rtasida yangi avlod qiruvchi samolyotlarini ishlab chiqish bo‘yicha kuchayib borayotgan ziddiyat faqat sanoatga oid kelishmovchilik emas, balki Yevropaning xavfsizlik sohasida strategik mustaqillikka erishish ambitsiyasining zaif ekanligini ham ko‘rsatadi. FCAS dasturi va Yevropaning mudofaa integratsiyasi, kuchayib borayotgan siyosiy, sanoat va strategik xavflar tufayli tahdid ostida qolmoqda.
Ukrainadagi mojaro va transatlantik makondagi o‘zgarishlar Yevropaning o‘z xavfsizlik masalalarida ko‘proq mas’uliyatni zimmasiga olishi kerakligi haqidagi talablarni kuchaytirdi. Bir necha 10 yillar davomida Yevropa xavfsizligi asosan NATO va shu orqali AQSHga bog‘liq bo‘lib kelgan. Biroq Fransiya strategik noaniqlik va AQShning uzoq muddatli majburiyatlariga oid xavotirlar sabab “strategik avtonomiya” konsepsiyasini yana kun tartibiga olib chiqdi. Germaniya esa o‘zining an’anaviy atlantik yondashuviga qaramay, ayniqsa 2022-yildagi Zeitenwendedan so‘ng bu qarashni tobora ko‘proq e’tibor qaratmoqda. Ammo strategik avtonomiyaga ehtiyoj borligi bo‘yicha umumiy kelishuv mavjud bo‘lsa-da, hamkorlikdagi sa’y-harakatlar oson kechmayapti.
FCAS loyihasi Yevropaning kelajakdagi havo kuchlari salohiyatining asosi bo‘lishi kerak edi, u ilg‘or qiruvchi samolyotlar, dronlar va raqamli jangovar tizimlarni birlashtirishni nazarda tutgan. Biroq kelishmovchilik markazida harbiy talablar o‘rtasidagi tub nomuvofiqlik yotadi. Fransiya bir tomondan o‘z mudofaa sanoatidagi strategik mustaqilligini va eksport erkinligini saqlab qolmoqchi. Germaniya esa boshqa tomondan umumiy boshqaruv va parlament nazoratiga urg‘u beradi. Fransiyaga yadro qurollarini tashiy oladigan va aviatashuvchilardan uchib chiqadigan samolyot kerak, Germaniyada esa bunday ehtiyoj yo‘q. Bu farqli operatsion talablar, hayratlanarlisi, loyiha boshida umuman muvofiqlashtirilmagan. The Guardian nashriga intervyu bergan sobiq yuqori lavozimli fransuz amaldoriga ko‘ra, loyiha “juda yuqori siyosiy darajada” ishlab chiqilgan bo‘lib, ikki davlat haqiqatan ham bir xil samolyotga ehtiyoj sezadimi-yo‘qmi, degan savol yetarlicha muhokama qilinmagan.
Sanoat omili muammoni yanada murakkablashtirdi. Dassault Aviation o‘z intellektual mulkini Airbus bilan bo‘lish majburiyatini sezmayapti, Berlin esa tobora Fransiyaning bu xatti-harakatlarini Parij nazorat qiladigan platforma uchun Germaniyadan moliyalashtirishni jalb qilishga urinish sifatida baholamoqda. Germaniyaning sabri tugab bormoqda. Nemis deputatlaridan biri FCASni “strategik zarurat emas, balki Dassault uchun sanoat sovrini” deb ta’riflagan. Hozirgi vaziyatni ayniqsa muhim qilayotgan omil — bu asosiy kuch muvozanatining o‘zgarishidir. FCAS boshlangan paytda Germaniyaning mudofaa xarajatlari nisbatan past edi. Hozir esa Berlin 2029-yilgacha 150 milliard yevrosarflashni rejalashtirmoqda, bu esa deyarli Fransiya byudjetidan ikki baravar ko‘p. Germaniya endi itoatkor rolni o‘ynashga tayyor emas, Fransiyaning Dassault Rafale eksportdagi muvaffaqiyati esa Dassault uchun murosaga kelishga katta tijoriy rag‘bat qoldirmayapti.
Strategik avtonomiyaga erishish uchta asosiy omilni talab qiladi: sanoat integratsiyasi, siyosiy ishonch va qo‘shma mudofaa strategiyasi. Yevropada buning uchun texnologik bilim va resurslar mavjud. Biroq mudofaa ishlab chiqarishi kabi sohalarda suverenitetni bo‘lishishga tayyorlik masalasi hali ham ochiq qolmoqda. Yevropaning ikki yetakchi davlati, Germaniya va Fransiya o‘rtasida uyg‘unlik bo‘lmasa, Yevropa avtonomiyasi yagona xavfsizlik tizimi o‘rniga bir nechta parallel milliy loyihalarga bo‘linib ketish xavfi ostida qoladi. Bundan tashqari, Yevropaning strategik avtonomiya ambitsiyasi NATOdan uzilish sifatida talqin qilinmasligi kerak. Aksincha, bu Yevropa va AQSH o‘rtasida yanada muvozanatli munosabatni anglatadi, unda Yevropa ham sezilarli salohiyatga ega bo‘ladi. Ammo Yevropa ichidagi bo‘linish uning ta’sir kuchi va ishonchliligini susaytiradi. FCAS kabi yirik loyihalarda muvaffaqiyat bo‘lmasa, Yevropaning mustaqil xavfsizlik ta’minotchisi bo‘lish ambitsiyasi haqiqat emas, balki orzu bo‘lib qoladi.
Loyiha Germaniya va Fransiya o‘rtasidagi qarama-qarshi yondashuvlar sabab parchalanish yoqasiga kelib qoldi. 2025-yil 17-dekabrgacha uni amalga oshirish bo‘yicha yakuniy qarorlar qabul qilish muddatibelgilangan bo‘lsa-da, tomonlardan hech biri murosaga kelishga tayyorligini bildirmadi. FCASning kechikishi yoki muvaffaqiyatsizligi har ikki davlatni o‘zlarining mavjud Dassault Rafale va Eurofighter Typhoon samolyotlarini qimmat vaqtinchalik modernizatsiya qilishga majbur qiladi, bu esa loyiha amalga oshirilishini yanada zaiflashtiradi.
Bundan tashqari, 2017-yilda FCAS bilan birga imzolangan yana bir loyiha, Main Ground Combat System (MGCS) ham FCAS muvaffaqiyatsiz bo‘lsa, xavf ostida qolishi mumkin. Shuningdek, bu holat Yevropa havo kuchlarining parchalanishiga olib kelishi ehtimoli bor, chunki davlatlar Next Generation Air Dominance (AQSh) yoki Buyuk Britaniya, Italiya va Yaponiya hamkorligidagi Global Combat Air Programme loyihalariga murojaat qilishlari mumkin. Yevropa sanoatidagi parokandalikni kamaytirish haqida ko‘p gapirilayotgan bir paytda, qit’a aksincha turli xil oltinchi avlod qiruvchi samolyot dasturlariga ega bo‘lib qolishi mumkin. Aynan Yevropa strategik uyg‘unlikni namoyish etishi zarur bo‘lgan bir davrda, FCAS inqirozi uning poydevori qanchalik zaif ekanini ochib bermoqda. Shu nuqtai nazardan, Germaniya va Fransiya o‘rtasidagi FCAS dasturidagi kelishmovchilik faqat samolyot dizayni yoki sanoat ishtiroki borasidagi farq emas. Bu yanada kengroq strategik savolni aks ettiradi — Yevropa milliy mudofaa manfaatlaridan oshib o‘tib, yagona integratsiyalashgan xavfsizlik tizimini yarata oladimi? Agar bu qarama-qarshiliklar hal etilmasa, Yevropaning tashqi xavfsizlik kafolatlariga bog‘liqligi davom etadi. Biroq agar ularni yenga olsa, FCAS dasturi yanada mustaqil va strategik jihatdan integratsiyalashgan Yevropa uchun asosiy tayanchga aylanishi mumkin.

Germany and France: Diverging Visions for Next-Generation Fighter Jets
By Roksana Izzatova, Dilorom Gulomjonova, Mushtariybonu Nazarova, UWED undergraduates, interns at IAIS
The Future Combat Air System (FCAS), conceived in 2017 by Emmanuel Macron and Angela Merkel as Europe’s flagship defence programme, is now on the verge of collapse. The growing tension between Germany and France over the development of next-generation fighter jets showcases more than an industrial disagreement, it exposes the fragility of Europe’s ambition to become strategically autonomous in security matters. The viability of the FCAS program and Europe’s broader defense integration are threatened by escalating political, industrial and strategic risks.
The conflict in Ukraine and the changing transatlantic landscape have fueled demands for Europe to take more ownership of its security affairs. For several decades, European security has been heavily dependent on NATO and, by extension, the United States. However, France revived their concept of “strategic autonomy”, due to strategic uncertainty and also concerns about long-term U.S. commitment. Germany, with its long-standing Atlanticist approach, has increasingly come to accept this narrative, especially since the Zeitenwende in 2022. But while there is a broad consensus on the need for strategic autonomy, there is no smooth sailing in collaborative efforts.
The FCAS project was meant to be the backbone of Europe’s future airpower capabilities, which would have combined advanced fighter aircraft, drones and digital combat systems. At the heart of the impasse lies a fundamental mismatch in military requirements. France, on the one hand, wants to safeguard its strategic autonomy in the defense industry and export flexibility. Germany, on the other hand, emphasizes shared governance and parliamentary control. France needs a jet capable of carrying nuclear weapons and launching from aircraft carriers, while Germany does not. These diverging operational needs were, remarkably, never reconciled at the programme’s outset. As one former senior French official told The Guardian, the project appeared to have been conceived “at a very high political level”, without adequate discussion about whether the two countries actually needed the same aircraft.
The industrial dimension has compounded the problem. Dassault sees no obligation to surrender its intellectual property to Airbus, while Berlin increasingly views French behaviour as an attempt to extract German financing for a platform Paris control. Germany’s patience is fraying. One German MP described FCAS as “not a strategic necessity but an industrial trophy” for Dassault. What makes the current moment particularly consequential is the shift in the underlying power dynamic. When FCAS began, Germany’s defence spending was modest. Now, Berlin expects to spend €150bn by 2029, nearly twice France’s budget. Germany is no longer willing to play a deferential role, and France’s Rafale export success means Dassault has little commercial incentive to compromise.
Achieving strategic autonomy requires three elements, industrial integration, political trust and joint defense strategy. Europe has the technological know-how and resources. However, the political will to share sovereignty in areas such as defense production is still in question. Without harmonization between the two leading European powers, Germany and France, European autonomy will be prone to splintering into multiple parallel national projects rather than a single security framework. Furthermore, the ambition for autonomy in Europe must not be conflated with a disconnection from NATO. Rather, it represents a more balanced relationship between Europe and the United States, where Europe has meaningful capabilities. However, division within Europe undermines its leverage and credibility. Without success in flagship programs such as FCAS, the ambition to be an autonomous security provider will remain a dream rather than a reality.
The project is on the brink of collapse because of the controversial approaches between Germany and France. Despite having a deadline till December 2025, to make final decisions about its implementation, neither side commented on making a compromise. The delay or failure of FCAS leads both countries to make costly interim upgrades in their Rafale and Eurofighter jets, which weakens the implementation of the project. Furthermore, there is another project signed altogether with FCAS in 2017, the Main Ground Combat System, that can fail if FCAS is not achieved. Also, it could lead to fragmentation in European air power as the countries could rely on buying fighter jets from the US Next Generation Air Dominance(NGAD) or Global Combat Air Programme (GCAP) of the United Kingdom, Italy and Japan. For all the talk of reducing European industry fragmentation, the continent could end up with different sixth-generation fighter programmes. At a moment when Europe urgently needs to demonstrate strategic coherence, the FCAS crisis reveals just how fragile its foundations remain.
In this regard, the split between Germany and France in the FCAS program is more than a difference in aircraft design and industrial participation. It is a representation of a larger strategic issue, whether Europe can move beyond the national interests of defense to build an integrated security framework. Without resolving these contradictions, Europe’s dependence on external security guarantees will continue. However, if it manages to do so, the FCAS program could become the bedrock of a more autonomous and strategically integrated Europe.