2017-yilda Emmanuel Macron va Angela Merkel tashabussi bilan tashkil qilingan Future Combat Air System (FCAS) hozir parchalanish yoqasiga kelib qoldi. Germaniya va Fransiya o‘rtasida yangi avlod qiruvchi samolyotlarini ishlab chiqish bo‘yicha kuchayib borayotgan ziddiyat faqat sanoatga oid kelishmovchilik emas, balki Yevropaning xavfsizlik sohasida strategik mustaqillikka erishish ambitsiyasining zaif ekanligini ham ko‘rsatadi. FCAS dasturi va Yevropaning mudofaa integratsiyasi, kuchayib borayotgan siyosiy, sanoat va strategik xavflar tufayli tahdid ostida qolmoqda.
Ukrainadagi mojaro va transatlantik makondagi o‘zgarishlar Yevropaning o‘z xavfsizlik masalalarida ko‘proq mas’uliyatni zimmasiga olishi kerakligi haqidagi talablarni kuchaytirdi. Bir necha 10 yillar davomida Yevropa xavfsizligi asosan NATO va shu orqali AQSHga bog‘liq bo‘lib kelgan. Biroq Fransiya strategik noaniqlik va AQShning uzoq muddatli majburiyatlariga oid xavotirlar sabab “strategik avtonomiya” konsepsiyasini yana kun tartibiga olib chiqdi. Germaniya esa o‘zining an’anaviy atlantik yondashuviga qaramay, ayniqsa 2022-yildagi Zeitenwendedan so‘ng bu qarashni tobora ko‘proq e’tibor qaratmoqda. Ammo strategik avtonomiyaga ehtiyoj borligi bo‘yicha umumiy kelishuv mavjud bo‘lsa-da, hamkorlikdagi sa’y-harakatlar oson kechmayapti.
FCAS loyihasi Yevropaning kelajakdagi havo kuchlari salohiyatining asosi bo‘lishi kerak edi, u ilg‘or qiruvchi samolyotlar, dronlar va raqamli jangovar tizimlarni birlashtirishni nazarda tutgan. Biroq kelishmovchilik markazida harbiy talablar o‘rtasidagi tub nomuvofiqlik yotadi. Fransiya bir tomondan o‘z mudofaa sanoatidagi strategik mustaqilligini va eksport erkinligini saqlab qolmoqchi. Germaniya esa boshqa tomondan umumiy boshqaruv va parlament nazoratiga urg‘u beradi. Fransiyaga yadro qurollarini tashiy oladigan va aviatashuvchilardan uchib chiqadigan samolyot kerak, Germaniyada esa bunday ehtiyoj yo‘q. Bu farqli operatsion talablar, hayratlanarlisi, loyiha boshida umuman muvofiqlashtirilmagan. The Guardian nashriga intervyu bergan sobiq yuqori lavozimli fransuz amaldoriga ko‘ra, loyiha “juda yuqori siyosiy darajada” ishlab chiqilgan bo‘lib, ikki davlat haqiqatan ham bir xil samolyotga ehtiyoj sezadimi-yo‘qmi, degan savol yetarlicha muhokama qilinmagan.
Sanoat omili muammoni yanada murakkablashtirdi. Dassault Aviation o‘z intellektual mulkini Airbus bilan bo‘lish majburiyatini sezmayapti, Berlin esa tobora Fransiyaning bu xatti-harakatlarini Parij nazorat qiladigan platforma uchun Germaniyadan moliyalashtirishni jalb qilishga urinish sifatida baholamoqda. Germaniyaning sabri tugab bormoqda. Nemis deputatlaridan biri FCASni “strategik zarurat emas, balki Dassault uchun sanoat sovrini” deb ta’riflagan. Hozirgi vaziyatni ayniqsa muhim qilayotgan omil — bu asosiy kuch muvozanatining o‘zgarishidir. FCAS boshlangan paytda Germaniyaning mudofaa xarajatlari nisbatan past edi. Hozir esa Berlin 2029-yilgacha 150 milliard yevrosarflashni rejalashtirmoqda, bu esa deyarli Fransiya byudjetidan ikki baravar ko‘p. Germaniya endi itoatkor rolni o‘ynashga tayyor emas, Fransiyaning Dassault Rafale eksportdagi muvaffaqiyati esa Dassault uchun murosaga kelishga katta tijoriy rag‘bat qoldirmayapti.
Strategik avtonomiyaga erishish uchta asosiy omilni talab qiladi: sanoat integratsiyasi, siyosiy ishonch va qo‘shma mudofaa strategiyasi. Yevropada buning uchun texnologik bilim va resurslar mavjud. Biroq mudofaa ishlab chiqarishi kabi sohalarda suverenitetni bo‘lishishga tayyorlik masalasi hali ham ochiq qolmoqda. Yevropaning ikki yetakchi davlati, Germaniya va Fransiya o‘rtasida uyg‘unlik bo‘lmasa, Yevropa avtonomiyasi yagona xavfsizlik tizimi o‘rniga bir nechta parallel milliy loyihalarga bo‘linib ketish xavfi ostida qoladi. Bundan tashqari, Yevropaning strategik avtonomiya ambitsiyasi NATOdan uzilish sifatida talqin qilinmasligi kerak. Aksincha, bu Yevropa va AQSH o‘rtasida yanada muvozanatli munosabatni anglatadi, unda Yevropa ham sezilarli salohiyatga ega bo‘ladi. Ammo Yevropa ichidagi bo‘linish uning ta’sir kuchi va ishonchliligini susaytiradi. FCAS kabi yirik loyihalarda muvaffaqiyat bo‘lmasa, Yevropaning mustaqil xavfsizlik ta’minotchisi bo‘lish ambitsiyasi haqiqat emas, balki orzu bo‘lib qoladi.
Loyiha Germaniya va Fransiya o‘rtasidagi qarama-qarshi yondashuvlar sabab parchalanish yoqasiga kelib qoldi. 2025-yil 17-dekabrgacha uni amalga oshirish bo‘yicha yakuniy qarorlar qabul qilish muddatibelgilangan bo‘lsa-da, tomonlardan hech biri murosaga kelishga tayyorligini bildirmadi. FCASning kechikishi yoki muvaffaqiyatsizligi har ikki davlatni o‘zlarining mavjud Dassault Rafale va Eurofighter Typhoon samolyotlarini qimmat vaqtinchalik modernizatsiya qilishga majbur qiladi, bu esa loyiha amalga oshirilishini yanada zaiflashtiradi.
Bundan tashqari, 2017-yilda FCAS bilan birga imzolangan yana bir loyiha, Main Ground Combat System (MGCS) ham FCAS muvaffaqiyatsiz bo‘lsa, xavf ostida qolishi mumkin. Shuningdek, bu holat Yevropa havo kuchlarining parchalanishiga olib kelishi ehtimoli bor, chunki davlatlar Next Generation Air Dominance (AQSh) yoki Buyuk Britaniya, Italiya va Yaponiya hamkorligidagi Global Combat Air Programme loyihalariga murojaat qilishlari mumkin. Yevropa sanoatidagi parokandalikni kamaytirish haqida ko‘p gapirilayotgan bir paytda, qit’a aksincha turli xil oltinchi avlod qiruvchi samolyot dasturlariga ega bo‘lib qolishi mumkin. Aynan Yevropa strategik uyg‘unlikni namoyish etishi zarur bo‘lgan bir davrda, FCAS inqirozi uning poydevori qanchalik zaif ekanini ochib bermoqda. Shu nuqtai nazardan, Germaniya va Fransiya o‘rtasidagi FCAS dasturidagi kelishmovchilik faqat samolyot dizayni yoki sanoat ishtiroki borasidagi farq emas. Bu yanada kengroq strategik savolni aks ettiradi — Yevropa milliy mudofaa manfaatlaridan oshib o‘tib, yagona integratsiyalashgan xavfsizlik tizimini yarata oladimi? Agar bu qarama-qarshiliklar hal etilmasa, Yevropaning tashqi xavfsizlik kafolatlariga bog‘liqligi davom etadi. Biroq agar ularni yenga olsa, FCAS dasturi yanada mustaqil va strategik jihatdan integratsiyalashgan Yevropa uchun asosiy tayanchga aylanishi mumkin.

Германия и Франция: расходящиеся видения истребителей следующего поколения
Программа Future Combat Air System (FCAS), задуманная в 2017 году Эммануэлем Макроном и Ангелой Меркель как флагманский оборонный проект Европы, в настоящее время находится на грани срыва. Усиливающееся напряжение между Германией и Францией по поводу разработки истребителей следующего поколения свидетельствует не только о промышленном разногласии, но и обнажает хрупкость амбиций Европы по достижению стратегической автономии в сфере безопасности. Жизнеспособность программы FCAS и более широкая интеграция европейской обороны оказываются под угрозой из-за нарастающих политических, индустриальных и стратегических рисков.
Конфликт в Украине и изменение трансатлантического контекста усилили требования к Европе взять на себя большую ответственность за собственную безопасность. На протяжении нескольких десятилетий европейская безопасность в значительной степени зависела от НАТО и, соответственно, от Соединённых Штатов. Однако Франция возродила концепцию«стратегической автономии» в условиях стратегической неопределённости, а также из-за опасений относительно долгосрочной приверженности США. Германия, традиционно придерживавшаяся атлантистского подхода, всё в большей степени принимает эту логику, особенно после Zeitenwende 2022 года. Тем не менее, несмотря на широкий консенсус относительно необходимости стратегической автономии, процесс сотрудничества далёк от гладкого развития.
Проект FCAS задумывался как основа будущих воздушных возможностей Европы, объединяющая передовые истребители, беспилотные системы и цифровые боевые технологии. В центре текущего тупика лежит фундаментальное несоответствие военных требований. Франция, с одной стороны, стремится сохранить стратегическую автономию в оборонной промышленности и гибкость в экспорте. Германия, с другой стороны, акцентирует внимание на совместном управлении и парламентском контроле. Франции необходим самолёт, способный нести ядерное оружие и взлетать с авианосцев, тогда как Германии такие возможности не требуются. Эти различия в операционных потребностях, примечательно, не были согласованы на начальном этапе программы. Как отметил один бывший высокопоставленный французский чиновник в интервью The Guardian, проект, по всей видимости, был разработан «на очень высоком политическом уровне» без достаточного обсуждения того, действительно ли обеим странам нужен один и тот же самолёт.
Промышленное измерение усугубило проблему. Компания Dassault не считает себя обязанной передавать свою интеллектуальную собственность Airbus, в то время как Берлин всё чаще воспринимает поведение Франции как попытку привлечь немецкое финансирование для платформы, находящейся под контролем Парижа. Терпение Германии иссякает. Один немецкий депутат охарактеризовал FCAS как «не стратегическую необходимость, а промышленный трофей» для Dassault. Особую значимость текущему моменту придаёт изменение баланса сил. Когда проект FCAS только начинался, оборонные расходы Германии были сравнительно скромными. В настоящее время Берлин планирует потратить 150 млрд евро к 2029 году, что почти вдвое превышает французский бюджет. Германия больше не готова играть подчинённую роль, а успех экспортов истребителей Rafale снижает коммерческую мотивацию Dassault идти на компромиссы.
Достижение стратегической автономии требует трёх ключевых элементов: промышленной интеграции, политического доверия и совместной оборонной стратегии. Европа располагает технологическими знаниями и ресурсами. Однако политическая воля к разделению суверенитета в таких сферах, как оборонное производство, остаётся под вопросом. Без согласованности между двумя ведущими европейскими державами, европейская автономия будет склонна к фрагментации на множество параллельных национальных проектов, а не к формированию единой системы безопасности. Кроме того, стремление к автономии не следует отождествлять с разрывом связей с НАТО. Напротив, речь идёт о более сбалансированных отношениях между Европой и США, при которых Европа обладает значимыми возможностями. Однако внутренние разногласия подрывают её влияние и доверие к ней. Без успеха в таких ключевых программах, как FCAS, амбиции стать автономным поставщиком безопасности останутся скорее мечтой, чем реальностью.
Проект оказался на грани краха из-за противоречивых подходов Германии и Франции. Несмотря на установленный срок до декабря 2025 года для принятия окончательных решений по реализации, ни одна из сторон не продемонстрировала готовности к компромиссу. Задержка или провал FCAS вынуждают обе страны осуществлять дорогостоящие промежуточные модернизации своих истребителей Rafale и Eurofighter, что ослабляет реализацию проекта. Более того, существует ещё один совместный проект, подписанный одновременно с FCAS в 2017 году, Main Ground Combat System, который также может оказаться под угрозой в случае неудачи FCAS. Это также может привести к фрагментации европейской воздушной мощи, поскольку страны будут вынуждены полагаться на закупку истребителей американской программы Next Generation Air Dominance (NGAD) или Global Combat Air Programme (GCAP), реализуемой Великобританией, Италией и Японией. Несмотря на заявления о необходимости сокращения фрагментации европейской оборонной промышленности, континент рискует получить несколько различных программ создания истребителей шестого поколения. В момент, когда Европе крайне необходимо продемонстрировать стратегическую согласованность, кризис FCAS показывает, насколько хрупкими остаются её основы.
В этом контексте раскол между Германией и Францией в рамках программы FCAS представляет собой нечто большее, чем разногласие по поводу конструкции самолёта и промышленного участия. Это отражение более глубокой стратегической проблемы: способна ли Европа выйти за рамки национальных интересов в сфере обороны и создать интегрированную систему безопасности. Без разрешения этих противоречий зависимость Европы от внешних гарантий безопасности будет сохраняться. Однако в случае их преодоления программа FCAS может стать основой более автономной и стратегически интегрированной Европы.