Hayotjon Ibragimov AZERTAC agentligiga bergan intervyusida Ozarbayjonning Markaziy Osiyo o‘zaro bog‘liqligi va iqtisodiy taraqqiyoti uchun strategik ahamiyati ortib borayotgani xususida so‘z yuritdi. Uning ta’kidlashicha, O‘rta yo‘lak siyosiy bayonotlar bosqichidan amaliy iqtisodiy ijro bosqichiga o‘tib, Markaziy Osiyo davlatlariga Kaspiy dengizi va Janubiy Kavkaz orqali Yevropa hamda jahon bozorlariga chiqish uchun yanada kengroq imkoniyatlar yaratmoqda. Bu borada Ozarbayjon shunchaki tranzit mamlakat sifatida emas, balki Boku xalqaro dengiz savdo porti va Boku-Tbilisi-Kars temiryo‘li kabi infratuzilmasi Transkaspiy yo‘nalishining hayotiyligi uchun hal qiluvchi ahamiyatga ega strategik hamkor sifatida ko‘rilmoqda.
Ibrohimov yo‘lakni mustahkamlashning bir qator amaliy ustuvor yo‘nalishlarini belgilab berdi. Bularga yagona raqamli transport yo‘lagini yaratish, yuk tashishga oid elektron hujjatlarni uyg‘unlashtirish, bojxona tartib-taomillarini avtomatlashtirish, yagona multimodal operatorni ta’sis etish va yanada prognozlash mumkin bo‘lgan tarif siyosatini joriy qilish kiradi. Shuningdek, u savdo flotini kengaytirish, yangi logistika markazlarini barpo etish hamda O‘rta yo‘lakni “Xitoy – Qirg‘iziston – O‘zbekiston” temiryo‘li kabi yangi transport yo‘llari bilan bog‘lash muhimligini urg‘uladi. Ekspertning fikricha, bu choralar logistikadagi to‘siqlarni kamaytirib, yo‘nalishning tijoriy raqobatbardoshligini oshirishi mumkin.
Suhbatda, shuningdek, Markaziy Osiyoning beshta davlati va Ozarbayjon ishtirokidagi kengaytirilgan “C5+1” formatining salohiyati ham tahlil qilingan. Ibrohimovning qayd etishicha, bunday platforma mintaqaning Yevropa Ittifoqi, Xitoy va xalqaro investorlar bilan jamoaviy muzokaralardagi mavqeyini kuchaytirishi, shu bilan birga transport, energetika, savdo va mintaqaviy xavfsizlik sohalaridagi hamkorlikni rivojlantirishi mumkin. Kaspiy va Qora dengizlar orqali elektr energiyasi tizimlarini bog‘lash, Markaziy Osiyoning “yashil” energiyasini Yevropa bozorlariga eksport qilish, xomashyoni birgalikda qayta ishlash hamda muhim infratuzilmani himoya qilishda sa’y-harakatlarni muvofiqlashtirishni kuchaytirish masalalariga alohida e’tibor qaratilgan. U Ozarbayjon bilan integratsiyaning chuqurlashuvi Markaziy Osiyoda yanada chidamli va o‘zini o‘zi ta’minlaydigan iqtisodiy makonning shakllanishiga hissa qo‘shishi mumkin, deya xulosa qiladi.

В интервью агентству AZERTAC Хаётжон Ибрагимов обсуждает растущее стратегическое значение Азербайджана для транспортной доступности и экономического развития Центральной Азии. Он отмечает, что проект «Средний коридор» выходит за рамки политических деклараций и переходит к практической экономической реализации, предлагая государствам Центральной Азии более диверсифицированный доступ к европейским и мировым рынкам через Каспийское море и Южный Кавказ. В этом контексте Азербайджан представляется не просто как транзитная страна, а как стратегический партнер, инфраструктура которого, включая Бакинский международный морской торговый порт и железную дорогу Баку–Тбилиси–Карс, имеет решающее значение для жизнеспособности транскаспийского маршрута.
Ибрагимов выделяет несколько практических приоритетов для укрепления коридора, в том числе создание единого цифрового транспортного коридора, гармонизированную электронную грузовую документацию, автоматизированные таможенные процедуры, единого мультимодального оператора и более предсказуемую тарифную политику. Он также подчеркивает важность расширения торгового флота, развития новых логистических центров и соединения «Среднего коридора» с формирующимися транспортными артериями, такими как железная дорога Китай–Кыргызстан–Узбекистан. По мнению эксперта, эти меры могли бы уменьшить логистические узкие места и повысить коммерческую конкурентоспособность маршрута.
В интервью также рассматривается потенциал более широкого формата «C6+1», включающего пять центральноазиатских государств и Азербайджан. Ибрагимов утверждает, что такая структура могла бы укрепить коллективную переговорную позицию региона в отношениях с Европейским союзом, Китаем и международными инвесторами, одновременно способствуя сотрудничеству в сфере транспорта, энергетики, торговли и региональной безопасности. Особое внимание уделяется возможным линиям электропередачи через Каспийское и Чёрное моря, экспорту «зелёной» энергии из Центральной Азии на европейские рынки, совместной переработке сырья и более тесной координации в сфере защиты критически важной инфраструктуры. Он приходит к выводу, что углубление интеграции с Азербайджаном может способствовать формированию более устойчивого и самодостаточного экономического пространства в Центральной Азии.