Xalqaro xavfsizlik Afg‘onistondagi jarayonlar bilan bevosita bog‘liq
“Xalqaro maydon” podkastining ilk sonida Afg‘oniston va Janubiy Osiyo tadqiqotlari markazi katta ilmiy xodimi, doktor Islomxon Gafarov Afg‘onistondagi jarayonlar va global xavfsizlik o‘rtasidagi o‘zaro bog‘liqlikni atroflicha ochib berdi. O‘z intervyusida u bu mamlakatdagi beqarorlik nafaqat mintaqa, balki butun xalqaro hamjamiyat uchun asosiy tahdidlardan biri bo‘lib qolayotganini ta’kidladi. Uning so‘zlariga ko‘ra, Markaziy va Janubiy Osiyoning barqaror rivojlanishi, shuningdek, terrorizm, narkotrafik va qurolning noqonuniy aylanishi kabi transmilliy tahdidlarga qarshi kurash samaradorligi ko‘p jihatdan Afg‘onistondagi vaziyatni barqarorlashtirishga bog‘liq.
Mutaxassis 2021-yilda “Tolibon” hukumatga kelganidan so‘ng mintaqaning siyosiy manzarasi sezilarli o‘zgarishlarga uchraganini ta’kidladi. Xalqaro hamjamiyat yangi tuzumni tan olishga nisbatan ehtiyotkor yondashuvni saqlab qolayotganiga qaramasdan, mintaqa mamlakatlari de-fakto Kobul hokimiyati bilan pragmatik muloqot o‘rnatishga majbur. Xususan, O‘zbekiston iqtisodiy hamkorlik va gumanitar tashabbuslar orqali barqarorlikni saqlab qolishga qaratilgan jalb etish siyosatiga amal qilmoqda. Ekspert, shuningdek, Afg‘onistonda xavfsizlik masalalari yirik geosiyosiy jarayonlar, jumladan, yetakchi davlatlar raqobati, noan’anaviy tahdidlar ta’sirining o‘sishi va global boshqaruv tizimidagi o‘zgarishlar bilan uzviy bog‘liq ekanini ta’kidladi.
Uning fikricha, uzoq muddatli xavfsizlikni ta’minlash uchun nafaqat siyosiy va diplomatik mexanizmlarni, balki Afg‘onistonning iqtisodiy tiklanishini qo‘llab-quvvatlashni ham o‘z ichiga olgan kompleks xalqaro yondashuv zarur. Aks holda, mamlakat yana beqarorlik manbaiga aylanishi mumkin, bu esa nafaqat qo‘shni davlatlar, balki butun dunyo xavfsizligiga ta’sir ko‘rsatadi.

In the latest edition of the International Arena podcast, Dr Islomkhon Gafarov, Senior Research Fellow at the Centre for Afghanistan and South Asian Studies, elaborated on the relationship between processes in Afghanistan and global security. In his interview, he emphasised that instability in this country remains one of the key threats not only to the region, but also to the international community as a whole. According to him, the sustainable development of Central and South Asia, as well as the effectiveness of the global fight against transnational threats such as terrorism, drug trafficking and arms trafficking, largely depend on whether the situation in Afghanistan can be stabilised.
The expert noted that since the Taliban came to power in 2021, the political landscape in the region has undergone significant changes. Despite the fact that the international community remains cautious about recognizing the new regime, the countries of the region are forced to build a pragmatic dialogue with the de facto authorities in Kabul. Uzbekistan, in particular, adheres to a policy of engagement aimed at maintaining stability through economic cooperation and humanitarian initiatives. The expert also emphasised that security issues in Afghanistan are inextricably linked to major geopolitical processes, including the rivalry of leading powers, the growing influence of non-traditional threats and changes in the system of global governance.
In his view, long-term security requires a comprehensive international approach that includes not only political and diplomatic mechanisms, but also support for Afghanistan's economic recovery. Otherwise, the country may once again turn into a source of destabilisation, which will affect not only neighbouring states but also world security as a whole.