Xalqaro xavfsizlik Afg‘onistondagi jarayonlar bilan bevosita bog‘liq
“Xalqaro maydon” podkastining ilk sonida Afg‘oniston va Janubiy Osiyo tadqiqotlari markazi katta ilmiy xodimi, doktor Islomxon Gafarov Afg‘onistondagi jarayonlar va global xavfsizlik o‘rtasidagi o‘zaro bog‘liqlikni atroflicha ochib berdi. O‘z intervyusida u bu mamlakatdagi beqarorlik nafaqat mintaqa, balki butun xalqaro hamjamiyat uchun asosiy tahdidlardan biri bo‘lib qolayotganini ta’kidladi. Uning so‘zlariga ko‘ra, Markaziy va Janubiy Osiyoning barqaror rivojlanishi, shuningdek, terrorizm, narkotrafik va qurolning noqonuniy aylanishi kabi transmilliy tahdidlarga qarshi kurash samaradorligi ko‘p jihatdan Afg‘onistondagi vaziyatni barqarorlashtirishga bog‘liq.
Mutaxassis 2021-yilda “Tolibon” hukumatga kelganidan so‘ng mintaqaning siyosiy manzarasi sezilarli o‘zgarishlarga uchraganini ta’kidladi. Xalqaro hamjamiyat yangi tuzumni tan olishga nisbatan ehtiyotkor yondashuvni saqlab qolayotganiga qaramasdan, mintaqa mamlakatlari de-fakto Kobul hokimiyati bilan pragmatik muloqot o‘rnatishga majbur. Xususan, O‘zbekiston iqtisodiy hamkorlik va gumanitar tashabbuslar orqali barqarorlikni saqlab qolishga qaratilgan jalb etish siyosatiga amal qilmoqda. Ekspert, shuningdek, Afg‘onistonda xavfsizlik masalalari yirik geosiyosiy jarayonlar, jumladan, yetakchi davlatlar raqobati, noan’anaviy tahdidlar ta’sirining o‘sishi va global boshqaruv tizimidagi o‘zgarishlar bilan uzviy bog‘liq ekanini ta’kidladi.
Uning fikricha, uzoq muddatli xavfsizlikni ta’minlash uchun nafaqat siyosiy va diplomatik mexanizmlarni, balki Afg‘onistonning iqtisodiy tiklanishini qo‘llab-quvvatlashni ham o‘z ichiga olgan kompleks xalqaro yondashuv zarur. Aks holda, mamlakat yana beqarorlik manbaiga aylanishi mumkin, bu esa nafaqat qo‘shni davlatlar, balki butun dunyo xavfsizligiga ta’sir ko‘rsatadi.

В свежем выпуске подкаста «Международная арена» старший научный сотрудник Центра исследований по Афганистану и Южной Азии доктор Исломхон Гафаров подробно раскрыл взаимосвязь между процессами в Афганистане и глобальной безопасностью. В своем интервью он подчеркнул, что нестабильность в этой стране остается одной из ключевых угроз не только для региона, но и для международного сообщества в целом. По его словам, устойчивое развитие Центральной и Южной Азии, а также эффективность мировой борьбы с транснациональными угрозами, такими как терроризм, наркотрафик и незаконный оборот оружия, во многом зависят от того, удастся ли стабилизировать ситуацию в Афганистане.
Эксперт отметил, что после прихода к власти «Талибана» в 2021 году политический ландшафт региона претерпел значительные изменения. Несмотря на то, что международное сообщество сохраняет осторожный подход в отношении признания нового режима, страны региона вынуждены выстраивать прагматичный диалог с де-факто властями Кабула. Узбекистан, в частности, придерживается политики вовлеченности, направленной на поддержание стабильности через экономическое сотрудничество и гуманитарные инициативы. Эксперт также подчеркнул, что вопросы безопасности в Афганистане неразрывно связаны с крупными геополитическими процессами, включая соперничество ведущих держав, рост влияния нетрадиционных угроз и изменения в системе глобального управления.
По его мнению, для обеспечения долгосрочной безопасности необходим комплексный международный подход, включающий не только политические и дипломатические механизмы, но и поддержку экономического восстановления Афганистана. В противном случае страна может вновь превратиться в источник дестабилизации, что повлияет не только на соседние государства, но и на мировую безопасность в целом.