Islomxon Gafarov Narendra Modining Vashingtonga tashrifi haqida o‘z fikrini bildirdi
“O‘zbekiston 24” telekanalining “Xalqaro nigoh” dasturida so‘zga chiqqan Afg‘oniston va Janubiy Osiyo tadqiqotlari markazi katta ilmiy xodimi, doktor Islomxon Gafarov Hindiston bosh vaziri Narendra Modining Amerika Qo‘shma Shtatlariga tashrifi natijalarini tahlil qildi.
Mutaxassis Hindiston - Yaqin Sharq - Yevropa iqtisodiy yo‘lagi loyihasiga batafsil to‘xtalib o‘tdi. Bu loyiha mazkur hududlar o‘rtasidagi iqtisodiy va transport aloqalarini mustahkamlashga qaratilgan ulkan tashabbus hisoblanadi. Yo‘lak nafaqat transport, balki strategik ahamiyatga ham ega bo‘lib, ishtirokchi mamlakatlar o‘rtasidagi iqtisodiy integratsiyani kuchaytirish, yangi ish o‘rinlari yaratish va infratuzilmani rivojlantirishga xizmat qiladi.
Biroq loyihani muvaffaqiyatli amalga oshirish uchun bir qator to‘siqlarni, jumladan, Yaqin Sharq mamlakatlari o‘rtasidagi siyosiy kelishmovchiliklarni bartaraf etish, shuningdek, yo‘nalishda barqarorlik va xavfsizlikni ta’minlash zarur. Doktor Gafarovning ta’kidlashicha, AQSH va Hindiston ushbu tashabbusni ilgari surishda muhim rol o‘ynamoqda, chunki ikkala davlat ham barqaror iqtisodiy aloqalarni o‘rnatish va an’anaviy yo‘nalishlarga qaramlikni kamaytirishdan manfaatdor.
Mamlakatlar mudofaa, yuqori texnologiyalar va ta’lim sohalarida hamkorlikni faol rivojlantirmoqda. Hindistonlik talabalar Amerika universitetlaridagi jami xorijiy talabalarning 21 foizini tashkil etadi, bu esa ikki davlat o‘rtasidagi ta’lim va madaniy aloqalarning nechog‘lik muhimligini ko‘rsatadi.
Bundan tashqari, ekspert AQSH va Hindiston o‘rtasidagi strategik hamkorlik tobora mustahkamlanib borayotganini, yangi sohalarni qamrab olayotganini va yanada rivojlanish uchun ulkan salohiyatga ega ekanini ta’kidladi. Bu esa mintaqada ham, butun dunyoda ham barqarorlik va farovonlikka hissa qo‘shishini aytib o‘tdi.
Doktor Gafarov o‘z tahlili yakunida Narendra Modining AQShga tashrifi dunyoning ikki yirik demokratiyasi o‘rtasidagi strategik hamkorlikning muhimligini yana bir bor ta’kidlaganini qayd etdi. Ba’zi kelishmovchiliklarga qaramay, ikkala davlat ham asosiy sohalarda muloqot va hamkorlikka tayyorligini namoyish etmoqda. Bu esa Janubiy Osiyo mintaqasi va umuman jahon siyosati uchun uzoq muddatli ijobiy natijalarga olib kelishi mumkin.

During his appearance on the International View programme of Uzbekistan 24 TV channel, Dr Islomkhon Gafarov, senior research fellow at the Centre for Afghanistan and South Asian Studies, analyzed the outcome of Indian Prime Minister Narendra Modi’s visit to the United States.
The expert elaborated on the India-Middle East-Europe Economic Corridor project, which is an ambitious initiative aimed at strengthening economic and transport links between these regions. The corridor has not only transport but also strategic importance, helping to strengthen economic integration between the participating countries, create new jobs and develop infrastructure.
However, for the successful implementation of the project, a number of barriers need to be overcome, including political differences between Middle Eastern countries, as well as ensuring stability and security along the route. Dr Gafarov noted that the US and India play a key role in driving the initiative forward as both countries are interested in creating sustainable economic ties and reducing dependence on traditional routes.
The countries are actively developing partnerships in defense, high technology and education. Indian students account for 21 per cent of the total number of international students in American universities, which underlines the importance of educational and cultural ties between the two countries.
In addition, the expert emphasized that the US-India strategic partnership continues to grow stronger, covering more areas, and has great potential for further development, which will contribute to stability and prosperity both in the region and the world at large.
Dr Gafarov concluded his analysis by noting that Narendra Modi’s visit to the US underscores the importance of the strategic partnership between the world’s two largest democracies. Despite some differences, both countries have demonstrated a willingness to engage in dialogue and cooperation in key areas, which could have long-term positive implications for both the South Asian region and global politics in general.