Islomxon Gafarov Narendra Modining Vashingtonga tashrifi haqida o‘z fikrini bildirdi
“O‘zbekiston 24” telekanalining “Xalqaro nigoh” dasturida so‘zga chiqqan Afg‘oniston va Janubiy Osiyo tadqiqotlari markazi katta ilmiy xodimi, doktor Islomxon Gafarov Hindiston bosh vaziri Narendra Modining Amerika Qo‘shma Shtatlariga tashrifi natijalarini tahlil qildi.
Mutaxassis Hindiston - Yaqin Sharq - Yevropa iqtisodiy yo‘lagi loyihasiga batafsil to‘xtalib o‘tdi. Bu loyiha mazkur hududlar o‘rtasidagi iqtisodiy va transport aloqalarini mustahkamlashga qaratilgan ulkan tashabbus hisoblanadi. Yo‘lak nafaqat transport, balki strategik ahamiyatga ham ega bo‘lib, ishtirokchi mamlakatlar o‘rtasidagi iqtisodiy integratsiyani kuchaytirish, yangi ish o‘rinlari yaratish va infratuzilmani rivojlantirishga xizmat qiladi.
Biroq loyihani muvaffaqiyatli amalga oshirish uchun bir qator to‘siqlarni, jumladan, Yaqin Sharq mamlakatlari o‘rtasidagi siyosiy kelishmovchiliklarni bartaraf etish, shuningdek, yo‘nalishda barqarorlik va xavfsizlikni ta’minlash zarur. Doktor Gafarovning ta’kidlashicha, AQSH va Hindiston ushbu tashabbusni ilgari surishda muhim rol o‘ynamoqda, chunki ikkala davlat ham barqaror iqtisodiy aloqalarni o‘rnatish va an’anaviy yo‘nalishlarga qaramlikni kamaytirishdan manfaatdor.
Mamlakatlar mudofaa, yuqori texnologiyalar va ta’lim sohalarida hamkorlikni faol rivojlantirmoqda. Hindistonlik talabalar Amerika universitetlaridagi jami xorijiy talabalarning 21 foizini tashkil etadi, bu esa ikki davlat o‘rtasidagi ta’lim va madaniy aloqalarning nechog‘lik muhimligini ko‘rsatadi.
Bundan tashqari, ekspert AQSH va Hindiston o‘rtasidagi strategik hamkorlik tobora mustahkamlanib borayotganini, yangi sohalarni qamrab olayotganini va yanada rivojlanish uchun ulkan salohiyatga ega ekanini ta’kidladi. Bu esa mintaqada ham, butun dunyoda ham barqarorlik va farovonlikka hissa qo‘shishini aytib o‘tdi.
Doktor Gafarov o‘z tahlili yakunida Narendra Modining AQShga tashrifi dunyoning ikki yirik demokratiyasi o‘rtasidagi strategik hamkorlikning muhimligini yana bir bor ta’kidlaganini qayd etdi. Ba’zi kelishmovchiliklarga qaramay, ikkala davlat ham asosiy sohalarda muloqot va hamkorlikka tayyorligini namoyish etmoqda. Bu esa Janubiy Osiyo mintaqasi va umuman jahon siyosati uchun uzoq muddatli ijobiy natijalarga olib kelishi mumkin.

Исломхон Гафаров поделился мнением о визите Нарендры Моди в Вашингтон
Во время своего выступления на программе «Международный взгляд» телеканала «Узбекистан 24» старший научный сотрудник Центра исследований по Афганистану и Южной Азии доктор Исломхон Гафаров рассказал проанализировал итоги визита премьер-министра Индии Нарендры Моди в Соединенные штаты.
Эксперт подробно остановился на проекте экономического коридора Индия-Ближний Восток-Европа, который является амбициозной инициативой, направленной на укрепление экономических и транспортных связей между этими регионами. Коридор имеет не только транспортное, но и стратегическое значение, способствуя укреплению экономической интеграции между странами-участницами, созданию новых рабочих мест и развитию инфраструктуры.
Однако для успешной реализации проекта необходимо преодолеть ряд барьеров, включая политические разногласия между странами Ближнего Востока, а также обеспечить стабильность и безопасность на маршруте. Д-р Гафаров отметил, что США и Индия играют ключевую роль в продвижении этой инициативы, так как обе страны заинтересованы в создании устойчивых экономических связей и снижении зависимости от традиционных маршрутов.
Страны активно развивают партнерство в сфере обороны, высоких технологий и образования. Индийские студенты составляют 21% от общего числа иностранных студентов в американских вузах, что подчеркивает важность образовательных и культурных связей между двумя странами.
Кроме того, эксперт подчеркнул, что стратегическое партнерство США и Индии продолжает укрепляться, охватывая все новые сферы, и имеет огромный потенциал для дальнейшего развития, что будет способствовать стабильности и процветанию как в регионе, так и в мире в целом.
В заключение своего анализа д-р Гафаров отметил, что визит Нарендры Моди в США подчеркивает важность стратегического партнерства между двумя крупнейшими демократиями мира. Несмотря на некоторые разногласия, обе страны демонстрируют готовность к диалогу и сотрудничеству в ключевых сферах, что может иметь долгосрочные положительные последствия как для региона Южной Азии, так и для глобальной политики в целом.