Islomxon Gafarov yaqinda “Mahalla” telekanalining “MINBAR” ko‘rsatuvida O‘zbekistonning faol tashqi siyosati va mintaqaviy hamkorlik haqida fikr bildirdi. So‘nggi yillarda Markaziy Osiyo davlatlari o‘z hamkorligini sezilarli darajada mustahkamlaganligini, va bu ko‘p yillik dolzarb masalalarni, jumladan, davlat chegaralarini delimitatsiya va demarkatsiya qilish, shuningdek, transchegaraviy suv resurslarini samarali boshqarish masalalarini hal qilish imkonini berganligini ta’kidlab, ekspert ushbu yutuqlarga mintaqa mamlakatlarining barqarorlik va izchil taraqqiyotni ta’minlashga qaratilgan birgalikdagi sa’y-harakatlari va siyosiy irodasi tufayli erishilganligini qayd etdi. O‘z navbatida, chegara masalalari hal qilinganligi yuzaga kelishi mumkin bo‘lgan nizolarni kamaytirish va davlatlar o‘rtasida ishonchni mustahkamlashga yordam berdi, bu esa mintaqaviy xavfsizlikka ijobiy ta’sir ko‘rsatdi.
Biroq, Islomxon Gafarovning so‘zlariga ko‘ra, erishilgan yutuqlarga qaramay, mintaqa bir qator iqtisodiy muammolar oldida qolmoqda. Jahon okeaniga to‘g‘ridan-to‘g‘ri chiqishning mavjudsizligi Markaziy Osiyo davlatlarini tovarlarni eksport va import qilish uchun muqobil transport yo‘laklarini izlashga majbur qilmoqda. Bu nuqtayi nazardan eng istiqbolli yo‘nalish Janubiy Osiyo bo‘lib, u orqali okeanga eng yaqin chiqish yo‘li mavjud. Ushbu mintaqa davlatlari bilan yaqin iqtisodiy va infratuzilma aloqalarini o‘rnatish Markaziy Osiyoning savdo-iqtisodiy salohiyatini sezilarli darajada oshirishi mumkin.
Mutaxassisning qo‘shimcha qilishicha, bu borada Markaziy Osiyoni janubiy bozorlar bilan bog‘laydigan asosiy yo‘nalishlar o‘tadigan Afg‘onistonda barqarorlik va xavfsizlik masalasi alohida ahamiyat kasb etadi. Afg‘onistonning barqaror rivojlanishi va uning hududida xavfsizlikni ta’minlash uzoq muddatli transport va iqtisodiy loyihalarni amalga oshirishning zarur sharti bo‘lib, afg‘on hukumati bilan hamkorlikni mustahkamlash mintaqaviy siyosatning muhim jihatidir.

Islomkhon Gafarov’s views on foreign policy and regional co-operation of Central Asian states
Islomkhon Gafarov expressed his views on Uzbekistan’s active foreign policy and regional cooperation on a recent edition of Mahalla TV’s MINBAR programme. Noting that Central Asian countries have significantly strengthened their co-operation in recent years, which has allowed resolving many long-standing sensitive issues, including delimitation and demarcation of state borders, as well as effective management of transboundary water resources, the expert stressed that these achievements have become possible due to joint efforts and political will of the region’s countries aimed at ensuring stability and sustainable development. In turn, the resolution of border issues has contributed to reducing potential conflicts and building trust between states, which has a positive impact on regional security.
However, according to Islomkhon Gafarov, despite the successes achieved, the region still faces several economic challenges. The lack of direct access to the world’s oceans forces Central Asian countries to seek alternative transport corridors for exporting and importing goods. The most promising direction in this context is South Asia, through which the nearest access to the ocean lies. Establishing close economic and infrastructural ties with the states of this region could significantly increase the trade and economic potential of Central Asia.
The expert added that the issue of stability and security in Afghanistan, through which the key routes linking Central Asia to southern markets pass, is of particular importance in this regard. Afghanistan’s sustainable development and security on its territory are prerequisites for the realisation of long-term transport and economic projects, which makes strengthening cooperation with the Afghan authorities an important aspect of regional policy.