Fransiyadagi muddatidan oldin parlament saylovlari natijalari to‘g‘risida
Joriy yilning iyun oyida bo‘lib o‘tgan Yevroparlamentga saylovlarning Fransiya rahbariyati uchun umidsiz natijalaridan so‘ng Emmanuel Makron 31-iyun va 7-iyul kunlari ikki turda bo‘lib o‘tgan muddatidan oldin parlament saylovlari o‘tkazilishini e’lon qildi.
Parlament saylovlarining ikkinchi bosqichida asosiy siyosiy kuchlarning hech biri mutlaq ko‘pchilik ovozni qo‘lga kirita olmadi. Marin Le Penning o‘ta o‘ng partiyasi kutilmaganda “Respublika uchun birga” prezidentlik alyansi va “Yangi xalq fronti” chap blokiga yutqazib, uchinchi o‘rinni egalladi. Chap blok va prezident Makron tarafdorlari Le Penga qarshi safarbar bo'lib, uning qo'llab-quvvatlashi pasayib ketdi.
Saylovlar natijasida mamlakatda yangi hukumatni shakllantirish bo‘yicha qizg‘in muzokaralarni talab qiladigan o‘ziga xos siyosiy vaziyat yuzaga keldi.

After disappointing results for French government in the European Parliament elections in June this year, Emmanuel Macron announced early parliamentary elections, which were held in two rounds on June, 31 and July, 7.
In the second round of parliamentary elections, none of the main political forces was able to obtain an absolute majority. Marine Le Pen's far-right party unexpectedly came third, behind the presidential alliance Ensemble and the left-wing New Popular Front bloc. The leftist bloc and supporters of President Macron mobilised against Le Pen, leading to a decline in her support.
The election has created a unique political situation in the country, requiring intense negotiations to form a new government.