Fransiyadagi muddatidan oldin parlament saylovlari natijalari to‘g‘risida
Joriy yilning iyun oyida bo‘lib o‘tgan Yevroparlamentga saylovlarning Fransiya rahbariyati uchun umidsiz natijalaridan so‘ng Emmanuel Makron 31-iyun va 7-iyul kunlari ikki turda bo‘lib o‘tgan muddatidan oldin parlament saylovlari o‘tkazilishini e’lon qildi.
Parlament saylovlarining ikkinchi bosqichida asosiy siyosiy kuchlarning hech biri mutlaq ko‘pchilik ovozni qo‘lga kirita olmadi. Marin Le Penning o‘ta o‘ng partiyasi kutilmaganda “Respublika uchun birga” prezidentlik alyansi va “Yangi xalq fronti” chap blokiga yutqazib, uchinchi o‘rinni egalladi. Chap blok va prezident Makron tarafdorlari Le Penga qarshi safarbar bo'lib, uning qo'llab-quvvatlashi pasayib ketdi.
Saylovlar natijasida mamlakatda yangi hukumatni shakllantirish bo‘yicha qizg‘in muzokaralarni talab qiladigan o‘ziga xos siyosiy vaziyat yuzaga keldi.

После неутешительных для французского правительства результатов выборов в Европейский парламент в июне текущего года Эммануэль Макрон объявил о досрочных парламентских выборах, которые прошли в два тура 31 июня и 7 июля.
Во втором туре парламентских выборов ни одна из основных политических сил не смогла получить абсолютное большинство. Ультраправая партия Марин Ле Пен неожиданно заняла третье место, уступив президентскому альянсу «Вместе за Республику» и левому блоку «Новый народный фронт». Левый блок и сторонники президента Макрона мобилизовались против Ле Пен, что привело к снижению её поддержки.
В результате выборов в стране возникла уникальная политическая ситуация, требующая напряженных переговоров по формированию нового правительства.