JIDU magistranti Farangiz Junashevaning tahliliy ma’lumotnomasida Xitoy Xalq Respublikasi Raisi Si Szinpin tomonidan 2025-yilda taqdim etilgan Xitoyning Global boshqaruv tashabbusi (GBT) hamda uning Pekinning xalqaro tartibotni isloh qilishga doir keng qamrovli nuqtayi nazaridagi o‘rni ko‘rib chiqiladi. Unda tashabbusning suveren tenglik, ko‘p tomonlamalik, Birlashgan Millatlar Tashkilotining markaziy o‘rni, Global Janub vakillarining kengroq ishtiroki hamda global kuchlar muvozanatidagi o‘zgarishlarni aks ettirish maqsadida xalqaro institutlarni isloh qilish kabi asosiy tamoyillari tahlil qilinadi.
Ma’lumotnoma GBTni Xitoyning Global rivojlanish tashabbusi (GRT), Global xavfsizlik tashabbusi (GXT), Global sivilizatsiya tashabbusi (GST) va “Bir makon, bir yo‘l” singari global tashabbuslari qatorida kengroq ko‘lamda ko‘rib chiqadi. GBTning rivojlanayotgan mamlakatlar uchun ahamiyatiga alohida e’tibor qaratilgan, zero, ular tashabbusning vakillik, rivojlanish huquqi va global qoidalarni yaratishda faolroq ishtirok etishga urg‘u berishini xalqaro hamkorlikka muqobil yondashuv sifatida ko‘rishi mumkin. Shu bilan birga, muallif Xitoyning adolatli global boshqaruv haqidagi bayonotlari uning iqtisodiy va tashqi siyosat amaliyotiga qay darajada mos kelishi borasidagi tanqidiy qarashlarni ham o‘rganadi.
Tahlil yakunida GBT Xitoyning xalqaro maydondagi o‘rni keng miqyosda o‘zgarayotganini aks ettirishi qayd etiladi: mamlakat mavjud global boshqaruv tizimiga moslashishdan uning me’yorlari, institutlari va mexanizmlarini shakllantirishda faolroq rol o‘ynashga intilmoqda. Shu bois, ushbu tashabbusni ham global boshqaruvni isloh qilish bo‘yicha konseptual taklif, ham Pekin xalqaro miqyosda o‘zining normativ va siyosiy ta’sirini kengaytirishga urinayotgan bir vosita sifatida tushunish mumkin.

Китайская инициатива по глобальному управлению: концептуальные основы и международное значение
В аналитической заметке Фарангиз Джунашевой, магистрантки УМЭД, рассматривается Китайская инициатива по глобальному управлению (GGI), представленная президентом Си Цзиньпином в 2025 году, а также её место в более широкой концепции Пекина по реформированию международного порядка. В нём анализируются основные принципы инициативы, в том числе равенство суверенитетов, многосторонний подход, центральная роль Организации Объединённых Наций, более широкое представительство стран «Глобального Юга» и реформа международных институтов с целью отражения изменений в глобальном балансе сил.
В обзоре GGI рассматривается в более широком контексте глобальных инициатив Китая наряду с Глобальной инициативой в области развития (GDI), Глобальной инициативой в области безопасности (GSI), Глобальной инициативой в области цивилизаций (GCI) и инициативой «Пояс и путь». Особое внимание уделяется значению GGI для развивающихся стран, которые могут рассматривать акцент, делаемый в ней на представительстве, праве на развитие и более активном участии в формировании глобальных правил, как альтернативный подход к международному сотрудничеству. В то же время автор рассматривает критические точки зрения, ставящие под сомнение, в полной ли мере риторика Китая о справедливом глобальном управлении соответствует его экономической и внешнеполитической практике.
В итоге анализа делается вывод о том, что ГГИ отражает более широкую трансформацию международной роли Китая: от адаптации к существующей системе глобального управления к стремлению играть более активную роль в формировании её норм, институтов и механизмов. Таким образом, эту инициативу можно рассматривать как концептуальное предложение по реформированию глобального управления, так и как инструмент, с помощью которого Пекин стремится расширить своё нормативное и политическое влияние на международной арене.