O‘zbekiston Qirg‘iziston va Xitoy orqali Mo‘g‘ulistonga yangi transport yo‘lagini sinov tariqasida ishga tushirdi. 4500 kilometrlik yangi avtomobil yo‘nalishi bo‘yicha yuklarni yetkazib berish sakkiz kun davom etmoqda. Bu orqali mahalliy eksportchilar Mo‘g‘ulistonning hali yaxshi o‘rganilmagan bozoriga qo‘shimcha kirish imkoniyatiga ega bo‘lmoqdalar. Bu esa ushbu mamlakat bilan savdo-iqtisodiy aloqalarni mustahkamlash nuqtai nazaridan juda dolzarbdir.
O‘zaro savdoni jadallashtirish yo‘li o‘tgan yili Mo‘g‘uliston prezidentining Toshkentga ilk davlat tashrifi chog‘ida belgilangan edi. Oliy darajadagi muzokaralarda tomonlar tovar ayirboshlash hajmini bir necha barobarga oshirish vazifasini qo‘yishdi. Bu esa imtiyozli savdo to‘g‘risidagi bitimni tayyorlashga turtki bo‘ldi. Joriy yil 24-25 iyun kunlari O‘zbekiston Prezidentining Ulan-Batorga javob tashrifi chog‘ida bu masala yana bir bor ustuvor vazifa sifatida ko‘rib chiqildi.
Hozirgi sharoitda ham ikki tomonlama savdo ko‘rsatkichlari barqaror o‘sishni namoyish etmoqda. Bu, ayniqsa, O‘zbekiston eksportiga tegishli bo‘lib, 2024-yilda umumiy hisobda 26 million dollardan oshdi. Bu o‘tgan yilga nisbatan ikki baravar ko‘pdir. Bunday o‘sish sur’ati mamlakatlararo transport aloqalarini rivojlantirishga, ayniqsa avtomobil tashuvlariga alohida e’tibor qaratishga turtki bermoqda. Chunki o‘tgan yili O‘zbekiston va Mo‘g‘uliston hukumatlari darajasida tegishli bitim imzolandi. O‘zaro tashuvlarga talab ortib borayotganini inobatga olib, ruxsatnoma blankalari sonini ikki barobarga oshirish bo‘yicha kelishuvga erishildi. Shuningdek, E-Permit tizimi asosida ularni elektron almashish bo‘yicha tayyorgarlik ishlari boshlandi.
O‘zbekiston Mo‘g‘ulistonga sabzavot va mevalar, oziq-ovqat mahsulotlari, to‘qimachilik buyumlari va avtomobillar yetkazib bermoqda. Talab yuqori bo‘lgan mahsulotlar turlarini va hajmini kengaytirish uchun ulkan imkoniyatlar mavjud. Buni amalga oshirish, shubhasiz, mamlakatlar o‘rtasida samarali va ishonchli transport aloqasini taqozo etadi.
Mo‘g‘uliston ikki yirik davlat - Rossiya va Xitoy bilan chegaradosh bo‘lib, dengizga to‘g‘ridan-to‘g‘ri chiqish imkoniyatiga ega emas. Bu esa uning murakkab geoiqtisodiy holatini belgilab beradi. Garchi mamlakat “Rossiya-Mo‘g‘uliston-Xitoy” iqtisodiy koridorining markaziy bo‘g‘ini bo‘lib, uning doirasida “Ulan-Ude-Naushki-Ulan-Bator-Erlyan-Pekin-Tyanszin” transchegaraviy temir yo‘li va Shimoliy Xitoy dengiz portlari yo‘nalishidagi avtotrassa faoliyat yuritayotgan bo‘lsa-da, bundan ma’lum moliyaviy foyda olayotgan bo‘lsa-da, Mo‘g‘ulistonning tranzit imkoniyatlari faqat ushbu kichik hududlar bilan cheklangan. Qo‘shni mintaqalarga, shu jumladan Markaziy Osiyoga savdo yo‘nalishlarini kengaytirish Ulan-Batorga o‘z eksportini xilma-xil qilish nuqtai nazaridan katta istiqbollarni va’da qilmoqda.
Aytgancha, Markaziy Osiyo mintaqasi Mo‘g‘uliston uchun nafaqat istiqbolli bozor, balki jahon okeanlariga olib chiquvchi quruqlik ko‘prigi hamdir. Xususan, O‘zbekiston Hind okeani portlariga chiqadigan Transafg‘on temir yo‘l yo‘lagini yaratishga intilayotganini hisobga olgan holda, Mo‘g‘ulistonning Janubiy Osiyoga o‘tkazuvchisi bo‘lishi mumkin. Mo‘g‘ulistondan O‘zbekistonga yangi yuk yo‘nalishlarini Eron, uning janubiy dengiz portlari va G‘arbiy Osiyoning qolgan qismi yo‘nalishidagi transport-tranzit yo‘laklari bilan bog‘lash ham xuddi shunday samara beradi. Bundan tashqari, Markaziy Osiyo davlatlari bilan transport aloqasi Mo‘g‘ulistonga Kaspiy dengizi orqali Janubiy Kavkaz, Turkiya va Yevropaga yo‘l ochadi. “Xitoy-Qirg‘iziston-O‘zbekiston” temir yo‘li qurib bitkazilgach, bu tutashuv yo‘nalishlarining barchasi yuk tashish vaqti va xarajatlarini qisqartirish hisobiga yanada muhim ahamiyat kasb etishi va jozibador bo‘lishi kutilmoqda.

Быть ли Центральной Азии сухопутным мостом для Монголии?
Узбекистан в пилотном режиме запустил транспортный коридор в Монголию через Кыргызстан и Китай. Доставка грузов по новому 4500-километровому автомобильному маршруту занимает восемь дней. Таким образом, отечественные экспортеры получают дополнительный доступ к пока мало изведанному рынку Монголии, что весьма актуально в свете укрепления торгово-экономических связей с этой страной.
Курс на интенсификацию взаимной торговли был задан еще в прошлом году, когда состоялся первый государственный визит президента Монголии в Ташкент. На переговорах высокого уровня стороны поставили задачу кратно увеличить объем товарооборота, что подстегнуло к подготовке соглашения о преференциальной торговле. В ходе ответного госвизита главы Узбекистана в Улан-Батор 24-25 июня т.г. данный вопрос был вновь приоритизирован.
Даже при нынешних реалиях показатели двусторонней торговли демонстрируют неуклонный рост. Особенно, это касается узбекского экспорта, который в 2024 году в суммарном выражении превысил $26 млн, что вдвое больше, чем годом ранее. Такая динамика дает импульс развитию межстрановых транспортных связей с особым акцентом на автомобильные перевозки, ввиду подписания в прошлом году надлежащего соглашения на уровне правительств Узбекистана и Монголии. С учетом растущего спроса на взаимные перевозки достигнута договоренность об удвоении количества бланков разрешений, а также начата подготовительная работа по их электронному обмену на основе системы E-Permit.
Узбекистан поставляет в Монголию овощи и фрукты, продовольственные товары, текстиль и автомобили. Существует огромный потенциал для расширения номенклатуры и объемов поставок востребованной продукции. Его реализация, безусловно, требует эффективного и надежного транспортного сообщения между странами.
Монголия соседствует с двумя крупными державами – Россией и Китаем, не имея при этом прямого выхода к морю, что предопределяет ее сложное геоэкономическое положение. Хотя страна выступает узловым звеном экономического коридора «Россия-Монголия-Китай», в рамках которого функционирует трансграничная железная дорога «Улан-Удэ-Наушки-Улан-Батор-Эрлянь-Пекин-Тяньцзинь» и автотрасса в направлении северокитайских морских портов, получая от этого определенную финансовую выгоду, тем не менее, транзитные возможности Монголии ограничены пределами лишь этой небольшой географии. Расширение торговых маршрутов на сопредельные регионы, включая Центральную Азию, сулит Улан-Батору большие перспективы с точки зрения диверсификации собственного экспорта.
Впрочем, регион Центральной Азии представляется для Монголии не только перспективным рынком, но и сухопутным мостом в мировые океаны. В частности, Узбекистан, учитывая его стремление к созданию Трансафганского железнодорожного коридора с выходом в порты Индийского океана, может стать проводником Монголии в Южную Азию. Тот же эффект даст сопряжение новых грузовых маршрутов из Монголии в Узбекистан с транспортно-транзитными коридорами в направлении Ирана, его южных морских портов и остальной части Западной Азии. Вдобавок, транспортная связность с государствами Центральной Азии откроит Монголии путь в Южный Кавказ, Турцию и Европу через Каспийское море. Полагается, что после строительства железной дороги «Китай-Кыргызстан-Узбекистан» все эти стыковочные маршруты обретут еще большую значимость и привлекательность за счет сокращения времени и затрат на транспортировку грузов.