O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 22 sentyabr kuni Nyu-Yorkda Jahon savdo tashkiloti (JST) bosh direktori Ngozi Okonjo-Iveala bilan uchrashuv o‘tkazdi. Uchrashuv davomida O‘zbekistonning JSTga a’zo bo‘lishi bilan bog‘liq masalalar muhokama qilindi. JST rahbari O‘zbekiston erishgan sezilarli yutuqlarni ta’kidlab, 2026-yil mart oyigacha tashkilotga a’zo bo‘lish jarayonlari yakunlanishiga umid bildirdi.
O‘zbekiston JSTga a’zo bo‘lish uchun 1994-yilda ariza topshirgan edi. Biroq 2005-yilda o‘sha paytdagi import o‘rnini bosish siyosati tufayli qo‘shilish jarayoni to‘xtatildi. 2018-yil mart oyida JST kotibiyatiga rasmiy bayonot topshirilgach, jarayon qayta boshlandi. Bugungi kunda O‘zbekiston tashkilotga a’zo bo‘lish jarayonining ilg‘or bosqichida turibdi. Mamlakat 2026-yilda Kamerunda bo‘lib o‘tadigan 14-Vazirlar konferensiyasi boshlanishidan oldin JSTga a’zo bo‘lishni rejalashtirmoqda. Hozirga qadar ikki tomonlama muzokaralar yakunlanib, 29 ta davlat bilan bozorga kirish bo‘yicha protokollar imzolangan. Prezidentning JST masalalari bo‘yicha vakili Azizbek Urunovning aytishicha, ikki tomonlama muzokaralarni to‘liq yakunlash uchun atigi uchta davlat qolgan. O‘zbekiston milliy qonunchilikni JST talablariga muvofiqlashtirish maqsadida faol islohotlar o‘tkazmoqda. Bu islohotlar tovarlar savdosi, xizmatlar ko‘rsatish, intellektual mulk va qishloq xo‘jaligi sohalarini qamrab oladi.
O‘zbekistonning JSTga a’zo bo‘lishi bozor islohotlarini tezlashtiradi, milliy iqtisodiy siyosatning bashorat qilinishini yaxshilaydi, eksport va investitsiyalar o‘sishi hamda iqtisodiyot samaradorligini oshirish uchun sharoit yaratadi. Biroq dunyoning yetakchi iqtisodiyotlari tomonidan proteksionizmning kuchayishi va savdo urushlarining avj olishi tufayli ko‘plab ekspertlar ko‘p tomonlama savdo tizimining istiqboliga shubha bilan qarashmoqda. AQSH Xalqaro munosabatlar kengashi prezidenti Maykl Fromanning fikricha, “Biz bilgan global savdo tizimi o‘lgan. JST amalda faoliyatini to‘xtatdi, chunki u muzokaralar olib borish, nazorat qilish yoki a’zo mamlakatlar majburiyatlarining bajarilishini ta’minlashga qodir emas”.
Savdoni tartibga solishning zamonaviy ko‘p tomonlama tizimiga muqobil sifatida u “ochiq plyurilateralizm asosida yangi tizim qurishni taklif etadi: ma’lum sohalarda umumiy manfaatlarga ega bo‘lgan va muayyan masalalar bo‘yicha yuqori standartlarni qabul qilish uchun birlashgan mamlakatlar koalitsiyasi, ayni paytda bu manfaatlarni baham ko‘radigan va bunday standartlarni joriy etishga tayyor boshqa mamlakatlar uchun ochiq bo‘lib qoladigan tizim”. Froman yangi tizimning afzalligi sifatida uning moslashuvchanligi va moslashuvchanligini ta’kidlaydi. Shu bilan birga, taklif etilayotgan tizim iqtisodiy samaradorligi jihatidan amaldagisidan pastroq, chunki uning foydasi faqat ishtirokchi mamlakatlar o‘rtasida taqsimlanadi. Shuningdek, bir xil mamlakatlar turli plyurilateral kelishuvlarning ishtirokchilari bo‘lishi va bir-biriga zid majburiyatlarga ega bo‘lishi mumkinligi sababli “spagetti effekti” yuzaga kelish xavfi mavjud. Bu kamchiliklarga qaramay, Fromanning fikricha, bunday tarmoq ko‘p tomonlama savdo tizimiga qaraganda siyosiy jihatdan barqarorroq bo‘lishi mumkin.
JST bosh direktori Ngozi Okonjo-Iveala AQSH Peterson xalqaro iqtisodiyot instituti tomonidan tashkil etilgan uchrashuvdagi nutqida ko‘pchilik allaqachon “JST o‘limi”ni e’lon qilgan bo‘lsa-da, boshqalar buni yanada kuchli va barqaror savdo tizimini qurish imkoniyati sifatida ko‘rayotganini ta’kidladi. Bir tomonlama choralar tufayli global savdoga putur yetganiga qaramay, JST “tirik qolmoqda”. AQSH proteksionizmni kuchaytirgunga qadar va boshqa mamlakatlar javob choralari kiritgunga qadar jahon savdosining 80 foizi eng ko‘p qulaylik yaratish rejimi asosida amalga oshirilar edi. Hozirda bu ko‘rsatkich 72 foizga tushgan. Shu bilan birga, jahon tovar savdosining 75 foizi hamon JST shartlari asosida amalga oshirilmoqda, bu esa global noaniqlik sharoitida ko‘p tomonlama tizimning barqarorligidan dalolat beradi.
JST bosh direktori JST tizimini yanada moslashuvchan qilish uchun uni isloh qilish zarurligini ta’kidladi. “Keyingi muddatga mo‘ljallangan dasturim - ishlayotgan narsani saqlab qolish, ishlamayotgan narsani isloh qilish va xalqaro savdodan keladigan foydani oshirish uchun yangi qoidalar va kelishuvlarni yaratish orqali kelajakka qarash”, dedi u.
Jahon savdosidagi mavjud keskinlikka qaramay, so‘nggi 8 yil ichida birinchi marta JSTga a’zo 114 davlat tomonidan ratifikatsiya qilingan baliqchilik to‘g‘risidagi ko‘p tomonlama bitim kuchga kirdi. Bu ularning yangi savdo qoidalarini o‘rnatish orqali barqaror rivojlanishga erishishga intilishidan dalolat beradi. Shu bilan birga, JST doirasida elektron tijorat kabi sohalarda bir qator ko‘p tomonlama bitimlarni tuzish bo‘yicha faol ishlar olib borilmoqda. Boshqacha aytganda, JST faoliyati doirasida muayyan muammolarni hal etishga qaratilgan yangi bitimlar tuzish uchun a’zo mamlakatlar koalitsiyalari shakllantirilmoqda. Ngozi Okonjo-Ivealning ta’kidlashicha, JSTning ayrim a’zolari ko‘p tomonlama bitimlar tuzishga e’tibor qaratilishidan xavotirda, chunki bu ko‘p tomonlama kelishuvlarning ahamiyatini zaiflashtirishi mumkin. Biroq, u bundan qo‘rqish kerak emasligini, chunki JSTning moslashuvchanligi va barqarorligini oshirish uchun "turli vositalar to‘plami" zarurligini uqtirdi. Shu bois, turli mamlakatlar koalitsiyalari JSTda mamnuniyat bilan qabul qilinadi, ular parallel tizim yaratmaydi, balki amaldagi mexanizmni to‘ldiradi.
JST bosh kotibi global savdo tizimi mamlakatlarning o‘zaro bog‘liqligini ta’minlash uchun yaratilgani va 80 yil davomida o‘z samaradorligini ko‘rsatganini ta’kidladi. Xususan, shaffof tartibga solish qoidalari asosida global savdoning rivojlanishi natijasida 1,5 milliarddan ortiq kishi mutlaq qashshoqlikdan qutuldi. Hozirgi kunda alohida yetkazib beruvchilar va bozorlarga “o‘ta qaramlik”ni kamaytirishga e’tibor qaratgan holda jahon iqtisodiyotining barqaror rivojlanishini ta’minlash muhimdir. Shu sababli, JST “o‘ta qaramlik”ni kamaytirish va nisbatan past daromadli mamlakatlarni keng jalb etgan holda ta’minot zanjirlarini nomarkazlashtirishga qaratilgan a’zolar koalitsiyalarini tuzishni qo‘llab-quvvatlamoqda.
Ngozi Okonjo-Iveala Kamerunda bo‘lib o‘tadigan O‘n to‘rtinchi vazirlar konferensiyasida JSTga a’zo davlatlar kelishuvga erishishi va ko‘p tomonlama savdo tizimining samaradorligini oshiradigan asosiy islohotlar to‘plamini qabul qilishiga umid bildirdi. JSTga to‘laqonli a’zo bo‘lish orqali O‘zbekiston xalq farovonligi yo‘lida milliy manfaatlarni hisobga olgan holda xalqaro savdo qoidalarini takomillashtirishga o‘z hissasini qo‘sha oladi. O‘zbekistonning strategik vazifasi JSTga nafaqat yangi a’zo sifatida qo‘shilish, balki uning qoidalarini yangilash tashabbuskori bo‘lishdir. JST hamon “o‘yin qoidalari”ni belgilash uchun eng samarali maydon bo‘lib qolmoqda, ko‘p tomonlamalik esa ularni tezkor takomillashtirishning asosiy vositasidir. Mamlakatning vazifasi barqaror rivojlanishga erishish va o‘z milliy manfaatlarini himoya qilish uchun ushbu imkoniyatlardan mohirona foydalanishdir.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев 22 сентября в Нью-Йорке провёл встречу с генеральным директором Всемирной торговой организации (ВТО) Нгози Оконджо-Ивеалой, в рамках которой были обсуждены вопросы, связанные со вступлением Узбекистана в ВТО. Глава ВТО отметила значительный прогресс, достигнутый Узбекистаном, и выразила надежду на завершение всех процедур по присоединению к марту 2026 года.
Узбекистан подал заявку на вступление в ВТО в 1994 году. Однако в 2005 году процесс присоединения был приостановлен в связи с проводившейся в то время политикой импортозамещения. Возобновление процесса произошло в марте 2018 года после подачи официального заявления в секретариат ВТО. На сегодняшний день Узбекистан находится на продвинутой стадии процесса вступления в организацию. Страна планирует вступить в ВТО до начала 14-й Министерской конференции, которая пройдет в 2026 году в Камеруне. В настоящее время завершены двухсторонние переговоры и подписаны протоколы о доступе на рынок с 29 странами. По словам представителя президента по вопросам ВТО Азизбека Урунова, остается лишь три страны, чтобы полностью завершить двухсторонние переговоры. Узбекистан активно проводит реформы, направленные на приведение национального законодательства в соответствие с требованиями ВТО. Эти реформы касаются сфер торговли товарами, услугами, интеллектуальной собственности и сельского хозяйства.
Вступление Узбекистана в ВТО способствует ускорению рыночных реформ, повысит предсказуемость национальной экономической политики, создаст предпосылки для роста экспорта и инвестиций, повышения производительности экономики. Однако в свете усиления протекционизма со стороны ведущих экономик мира и развертывания торговых войн многие эксперты скептически относятся к будущему многостронней торговой системы. По мнению президента Совета по международным отношениям США Майкла Фромана, «Глобальная торговая система, какой мы её знали, мертва. ВТО фактически перестала функционировать, поскольку она не способна вести переговоры, осуществлять мониторинг или обеспечивать выполнение обязательств стран-участниц».
В качестве альтернативы современной многосторонней системе регулирования торговли он предлагает «построить новую систему вокруг открытого плюрилатерализма: коалиций стран, которые имеют общие интересы в определенных областях и объединяются для принятия высоких стандартов по конкретным вопросам, оставаясь при этом открытыми для других стран, разделяющих эти интересы и готовых внедрить такие стандарты». В качестве преимущества новой системы Фроман отмечает ее гибкость и адаптивность. В тоже время предлагаемая система уступает действующей в экономической эффективности, поскольку ее выгоды будут распределяться только среди стран-участников. Также существует риск возникновения «эффекта спагетти» в связи с тем, что одни и те же страны могут быть участниками различных плюрилатеральных соглашений и иметь противоречащие друг другу обязательства. Несмотря на эти недостатки, по мнению Фромана, такая сеть может оказаться более политически устойчивой, чем многосторонняя торговая система.
В своем выступлении на встрече, организованной Институтом международной экономики Петерсона (США), генеральный директор ВТО Нгози Оконджо-Ивеала подчеркнула, что, хотя многие уже объявили «смерть ВТО», другие видят в этом возможность построить более сильную и устойчивую торговую систему. Несмотря на подрыв глобальной торговли вследствие односторонних мер, ВТО «остается живой». До усиления протекционизма со стороны США и введения ответных мер другими странами, 80% мировой торговли осуществлялось на основе режима наибольшего благоприятствования (РНБ). В настоящее время данный показатель упал до 72%. Вместе с тем, 75% мировой торговли товарами все еще осуществляется на условиях ВТО, что свидетельствует об устойчивости многосторонней системы в условиях глобальной неопределенности.
Генеральный директор ВТО отметила необходимость реформирования системы ВТО для того, чтобы сделать ее более гибкой. «Моя программа на следующий срок – сохранить то, что работает, реформировать то, что не работает, и смотреть в будущее, создавая новые правила и соглашения для увеличения выгод от международной торговли», подчеркнула она.
Несмотря на существующую напряженность в мировой торговле, впервые за 8 лет вступило в силу многостороннее соглашение о рыболовстве, ратифицированное 114 странами-членами ВТО, что свидетельствует об их стремлении к достижению устойчивого развития через установление новых правил торговли. Наряду с этим, на платформе ВТО ведется активная работа по заключению ряда плюрилатеральных соглашений, например, в области электронной коммерции. Другими словами, в рамках деятельности ВТО создаются коалиции стран-участниц для заключения новых соглашений, направленных на решение конкретных проблем. По словам Нгози Оконджо-Ивеала, некоторые члены ВТО обеспокоены фокусом на заключение плюрилатеральных соглашений, в связи с тем, что они могут ослабить значимость многосторонних договоренностей. Она подчеркнула, что не стоит этого бояться, т.к. существует необходимость в «корзине различных инструментов» для повышения степени гибкости и устойчивости ВТО. Поэтому коалиции различных стран приветствуются в ВТО, они не создают параллельную систему, а дополняют действующий механизм.
Генеральных секретарь ВТО отметила, что глобальная торговая система была создана для обеспечения взаимозависимости стран и показала свою эффективность в течение 80 лет. В частности, в результате развития глобальной торговли на основе прозрачных правил регулирования, более 1,5 млрд человек вышли из абсолютной бедности. В настоящее время важно обеспечить устойчивое развитие мировой экономики с акцентом на снижение «сверхзависимости» от отдельных поставщиков и рынков. Поэтому ВТО поддерживает создание коалиций членов, направленных на сокращение «сверхзависимости» и децентрализацию цепочек поставок с широким вовлечением стран с относительно низкими доходами.
Нгози Оконджо-Ивеала выразила надежду, что на Четырнадцатой Министерской конференции в Камеруне страны-члены ВТО достигнут консенсуса и примут пакет ключевых реформ, который укрепит эффективность многосторонней торговой системы. Став полноценным членом ВТО, Узбекистан сможет вносить свою лепту в совершенствование международных правил торговли с учетом национальных интересов во благо процветания народа. Стратегическая задача Узбекистана – не просто присоединиться к ВТО в качестве нового участника, но и стать инициатором обновления ее правил. ВТО по-прежнему остается самой эффективной площадкой для установления «правил игры», а плюрилатерализм – ключевым инструментом для их оперативного совершенствования. Задача страны – умело использовать эти ресурсы для достижения устойчивого развития и защиты своих национальных интересов.