Mo‘g‘uliston Prezidentining O‘zbekistonga tashrifi yakunlari bo‘yicha
Ushbu sharh IXTI amaliyotchi-tadqiqotchisi Malika Xakimova tomonidan Fazliddin Djamalov rahbarligida tayyorlangan.
Joriy yilning 23-26 iyun kunlari Mo‘g‘uliston prezidenti Tsaxiagin Xurelsux O'zbekistonda davlat tashrifi bilan bo'lgan. Mo‘g‘uliston va O‘zbekiston rahbarlari o‘rtasidagi muzokaralarning asosiy kun tartibi mamlakatlararo ko‘p qirrali hamkorlikni kengaytirish va siyosiy muloqotni faollashtirish istiqbollarini muhokama etishdan iborat bo‘ldi.
Tashrif davomida ikkala mamlakat ham 14 ta hukumatlararo hujjatlarni, shu jumladan savdo-iqtisodiy hamkorlik, havo va avtomobil aloqalari, turizm, qishloq xo'jaligi, fan va madaniyat bo'yicha bitimlarni imzoladilar.
Binobarin, O‘zbekiston va Mo‘g‘uliston o'rtasidagi munosabatlarni jadallashtirishga qaratilgan quyidagi asosiy tendensiyalarni ajratib ko'rsatish mumkin:
Mintaqaviy hamkorlikni mustahkamlash. Ushbu tashrif Mo‘g‘ulistonning Markaziy Osiyodagi mavqeini mustahkamlash istagini ta’kidlaydi. Mo‘g‘uliston Xitoy va Rossiya o‘rtasidagi "bufer hudud" maqomidan chiqib, o‘zini Markaziy Osiyoning bir qismi sifatida ko‘rsatishga intilmoqda. "Uchinchi qo‘shni" siyosati doirasida Mo‘g‘uliston nufuzli davlatlar bilan yaqin siyosiy aloqalarni rivojlantirib, ularni xalqaro maydonda qo‘llab-quvvatlamoqda. Shu nuqtai nazardan, Yevropa Ittifoqi Mo‘g‘uliston uchun Pekin yoki Moskvada strategik tashvish tug‘dirmaydigan ideal "uchinchi qo‘shni"dir. Mutaxassislarning ta’kidlashicha, Mo‘g‘ulistonning Markaziy Osiyo bilan bog‘lanish istagi Yevropa Ittifoqining ushbu mintaqa bilan faol hamkorligi bilan bog‘liq. Yevropa Ittifoqi strategik geografik joylashuvi, ulkan energiya resurslari, muhim bozor salohiyati va mintaqaviy xavfsizlikni ta’minlashdagi roli tufayli Markaziy Osiyoga katta qiziqish bildirmoqda. 2014-yildan 2020-yilgacha Yevropa Ittifoqining Markaziy Osiyo mamlakatlariga umumiy yordami 1,1 milliard yevroni tashkil etdi va 2021-2024 yillarda kamida 390 million yevroni tashkil qilishi rejalashtirilgan. Shu bilan birga, Yevropa Ittifoqining Mo‘g‘ulistonga 2021-2024 yillardagi sarmoyasi 31 million yevroni tashkil etdi. Shunday qilib, Markaziy Osiyoga mintaqaviy integratsiya orqali Mo‘g‘uliston Yevropa Ittifoqi bilan aloqalarini mustahkamlashga umid qilmoqda.
Tashqi iqtisodiy aloqalarni diversifikatsiya qilish. Hozirgi kunda ikkala mamlakat ham an’anaviy savdo sheriklariga qaramlikni kamaytirishga intilib, tashqi iqtisodiy aloqalarini diversifikatsiya qilish yo‘lida. Xitoy va Rossiya o‘rtasida joylashgan Mo‘g‘uliston O‘zbekiston bilan hamkorlik orqali iqtisodiy o‘sish uchun yangi imkoniyatlarni qidirmoqda. Mo‘g‘uliston kashemir, jun, go‘sht mahsulotlari va charm mahsulotlarini ishlab chiqarish va eksport qilishga ixtisoslashgan. O‘zbekiston o‘z navbatida sabzavot va mevalar, o‘g‘itlar, dori-darmonlar, maishiy texnika, plastik va rezina buyumlar, qurilish materiallari, tayyor to‘qimachilik va poyabzallarni taklif etib kelmoqda. 2022-yilda mamlakatlar o‘rtasidagi oziq-ovqat va agrar mahsulotlar aylanmasi qariyb 5,5 million dollarni tashkil etdi, shu bilan bir qatorda, ushbu hajmning katta qismi O‘zbekistondan Mo‘g‘ulistonga eksportga to‘g‘ri keldi, bu esa 4,4 million dollarni tashkil etdi. Kelgusi yillarda talab qilinadigan mahsulotlar assortimenti va yetkazib berish hajmini kengaytirish hisobiga o‘zaro savdoni 5-10 baravar oshirish rejalashtirilgan.
Diplomatik aloqalar va ta’lim sohasini kuchaytirish. Mo‘g‘ulistonning Toshkentdagi elchixonasining ochilishi va O‘zbekistonning Ulan-Batorda o'z elchixonasini ochish rejalari mamlakatlarning yaqin siyosiy hamkorlikka tayyorligini namoyish etadi. Mo‘g‘il yoshlarini O‘zbekistonga jalb qilish maqsadida hukumat mo‘g‘il talabalarini o'qitish uchun grant mablag'larini ajratishga tayyorligini bildirdi. 2022-yilda mo‘g‘il va o‘zbek agrar universitetlari o‘rtasida talabalar almashinuvi masalalari bo‘yicha muzokaralar bo‘lib o‘tdi. Tashrif doirasida ilmiy-tadqiqot institutlari, ayniqsa chorvachilik sohasida hamkorlik aloqalarini rivojlantirish zarurligi ta’kidlandi.
Xalqaro maqomni oshirish. Mo‘g‘uliston O‘zbekistonning Jahon Savdo Tashkilotiga (JST) kirishini qo‘llab-quvvatlagan birinchi davlatlardandir. O‘zbekistonning JSTga kirishi Mo‘g‘uliston va O‘zbekiston o‘rtasida ikki tomonlama savdoni rivojlantirish uchun qulay shart-sharoitlar yaratishi mumkin. So‘nggi muzokaralar davomida O‘zbekiston va Mo‘g‘uliston imtiyozli savdo to‘g‘risida bitim va bozorlarga o‘zaro kirishni soddalashtirish bo‘yicha takliflarni imzolashga tayyorladilar. Ushbu shartnoma mamlakatlarga imtiyozli tariflar va shartlardan foydalanish imkonini beradi, bu esa o‘z mahsulotlarining xalqaro bozorlarda raqobatbardoshligini oshiradi. Mo‘g‘uliston uchun bu o'z mahsulotlarini eksport qilish va investitsiyalarni jalb qilish uchun yangi imkoniyatlar ochadi.
Transport infratuzilmasini rivojlantirish. Havo va avtomobil transporti shartnomalarini imzolash transport infratuzilmasi va logistikasini yaxshilashga qaratilgan bo‘lib, bu dengizga chiqa olmaydigan mamlakatlar uchun dolbzardir. Mo‘g‘uliston Prezidentining tashrifidan oldin Xitoy-Qirg‘iziston-O‘zbekiston temir yo‘li qurilishi e’lon qilindi, parlament esa loyihani 6 yil muddatga amalga oshirish to‘g‘risidagi bitimni ratifikatsiya qildi. Mo‘g‘uliston o‘z navbatida, Xitoy-Qirg‘iziston-O‘zbekiston temir yo‘l loyihasiga qo‘shilishdan manfaatdor bo‘lishi mumkin. Ushbu loyihada ishtirok etish Mo‘g‘ulistonga o‘z mahsulotlarini qisqa va tejamkor yo‘nalishlarda yetkazib berish, shuningdek, transport koridorlarining kengroq tarmog'iga qo‘shilish imkonini beradi. Bundan tashqari, loyiha Transafg‘on koridoriga kirish imkoniyatiga ega. Bu Mo‘g‘ulistonga qishloq xo‘jaligi va go‘sht mahsulotlarini Afg‘oniston va Janubiy Osiyoga yo‘naltirish imkoniyatlarini ochishi mumkin. Bunday yirik infratuzilma loyihasida ishtirok etish Mo‘g‘ulistonda yagona Markaziy Osiyo o‘ziga xosligini shakllantirishga yordam beradi.

Overview of the visit of Mongolia's President to Uzbekistan
The commentary was prepared by IAIS research intern Malika Khakimova under the supervision of Fazliddin Djamalov.
From June 23 to 26,2024 the President of Mongolia, Ukhnaagiin Khurelsukh, paid a state visit to Uzbekistan. The main agenda of the negotiations between the leaders of Mongolia and Uzbekistan focused on prospects for expanding multifaceted cooperation between the countries and intensifying political dialogue.
During the visit, the two countries signed 14 intergovernmental documents, including agreements on trade and economic cooperation, air and road transportation, tourism, agriculture, science, and culture.
Consequently, the following key trends aimed at intensifying relations between Uzbekistan and Mongolia can be highlighted:
Strengthening Regional Cooperation. This visit underscores Mongolia's ambition to strengthen its position in Central Asia. Mongolia aims to move beyond its status as a "buffer zone" between China and Russia and position itself as part of Central Asia. Following its "third neighbor" policy, Mongolia is developing close political ties with other influential states to secure their support on the international stage. In this context, the European Union (EU) is an ideal "third neighbor"[1] for Mongolia, as it does not provoke strategic concerns in Beijing or Moscow. Experts note that Mongolia's desire to associate itself with Central Asia is linked to the EU's active cooperation with the region. The European Union shows significant interest in Central Asia due to its strategic geographic location, vast energy resources, considerable market potential, and role in ensuring regional security. From 2014 to 2020, the total amount of EU assistance to Central Asian countries was €1.1 billion, and for the period 2021-2024, it is expected to be at least €390 million[2]. At the same time, EU investments in Mongolia for the period 2021-2024 amounted to €31 million[3]. Therefore, through regional integration into Central Asia, Mongolia hopes to strengthen its ties with the European Union.
Diversification of Foreign Economic Relations. Both countries are diversifying their foreign economic relations to reduce dependence on traditional trading partners. Mongolia, situated between China and Russia, is seeking new opportunities for economic growth through cooperation with Uzbekistan. Mongolia specializes in the production and export of cashmere, wool, meat, meat products, and leather goods. Uzbekistan, in turn, offers vegetables and fruits, fertilizers, medicines, household appliances, plastic and rubber products, building materials, ready-made textiles, and footwear in exchange. In 2022, the trade turnover of food and agricultural products between the two countries amounted to about $5.5 million, with the majority of this sum coming from Uzbekistan's exports to Mongolia, which totaled $4.4 million[4]. In the coming years, mutual trade is expected to increase 5-10 times by expanding the range and volume of demanded products.
Intensifying Diplomatic Contacts. The opening of the Mongolian embassy in Tashkent and Uzbekistan's plans to open its embassy in Ulaanbaatar demonstrate the countries' readiness for closer political interaction. To attract Mongolian youth to Uzbekistan, the government of the latter has expressed its willingness to allocate grant funds for the education of Mongolian students. In 2022, Mongolian and Uzbek agricultural universities already negotiated regarding student exchange programs[5]. During the visit, it was noted that it is also necessary to develop partnerships between research institutes, especially in the field of animal husbandry.
Bolstering International Status. Mongolia was one of the first countries to support Uzbekistan's inclusion to the World Trade Organization (WTO). Uzbekistan's accession to the WTO could create favorable conditions for the development of bilateral trade between Mongolia and Uzbekistan. During recent negotiations, Uzbekistan and Mongolia have prepared an agreement on preferential trade and proposals for simplifying mutual market access[6]. This agreement will allow both countries to benefit from preferential tariffs and conditions, thereby enhancing the competitiveness of their products in international markets. For Mongolia, this will also open up new opportunities for exporting its goods and attracting investments.
Developing Transport Infrastructure. The presidents signed agreements on air and road transport aimed at improving transportation infrastructure and logistics. This is particularly crucial for landlocked countries. Prior to the visit of the Mongolian president, the construction of the China-Kyrgyzstan-Uzbekistan railway was announced, with the parliament ratifying a six-year implementation agreement for the project[7]. Mongolia might be interested in joining this project, which would enable shorter and more economically viable transportation routes for its goods, as well as integration into a wider network of transportation corridors.
Moreover, the project has the potential to connect to the Trans-Afghan corridor, offering Mongolia opportunities to export its agricultural and meat products to Afghanistan and South Asia. Participation in such a significant infrastructure project would also contribute to the formation of a unified Central Asian identity in Mongolia.
[1] EUCAM. (2012, July 4). Mongolia’s quest for third neighbors.. Why the European Union? Retrieved from https://eucentralasia.eu/mongolias-quest-for-third-neighbours-why-the-european-union-ru/
[2] European External Action Service. (2022, November 14). Josep Borrell: We are actively working on building a stronger, broader, and modern partnership with five Central Asian countries.
[3]  European Commission. (n.d.). Mongolia. Retrieved from https://international-partnerships.ec.europa.eu/countries/mongolia_en
[4] Panfilova, V. (2024, June 23). Mongolia seeks access to the sea through Uzbekistan. Nezavisimaya Gazeta. Retrieved from https://www.ng.ru/cis/2024-06-23/8_9033_sea.html
[5] Ministry of Agriculture of the Republic of Uzbekistan. (2022, August 27). Student exchange was established between agricultural universities of Mongolia and Uzbekistan. Retrieved from https://www.agro.uz/ru/11-0395/
[6] Kun.uz. (2024, June 24). Uzbekistan and Mongolia to prepare an agreement on preferential trade. Retrieved from https://kun.uz/ru/news/2024/06/24/uzbekistan-i-mongoliya-podgotovyat-soglasheniye-o-preferensialnoy-torgovle