Yaponiyadagi hukmron liberal-demokratik partiyasi(LDP) o‘ziga yangi yetakchi sayladi.
LDP partiya yetakchisi sifatida 9 ta nomzodni ko‘rsatgan edi. 2024 yil, 27 sentyabr, juma kuni Shigeru Ishiba g‘olib deb e’lon qilindi[1], bu har doim Yaponiya Bosh vaziri lavozimini egallashni anglatadi. Parlament 1 oktabr kuni bo‘lib o‘tadigan navbatdan tashqari yig‘ilishda uning bosh vazir lavozimiga tasdiqlanishi uchun ovoz beradi va ommaga e’lon qilinishi kutilmoqda.
To‘qqiz nafar nomzodning hech biri ko‘pchilik ovoz to‘play olmaganligi sababli ovoz berish ikki bosqichda bo‘lib o‘tdi. Birinchi bosqichda Ishiba 154 ovoz olib, Sanae Takaichi bilan ikkinchi bosqichga chiqdi. Ikkinchi bosqichda esa siyosatchi 215 ovoz olib g‘olib bo‘ldi. [2]
Sobiq mudofaa vaziri Ishiba saylovlarda besh marotaba ya’ni 2008, 2012, 2018 va 2020-yillarda muvaffaqiyatsiz ishtirok etgan. Joriy saylovlarga tayyorgarlik ko‘rish chog‘ida u bu uning so‘nggi urinishi bo‘lishini ta’kidlagan edi. Ishibaning so‘zlariga ko‘ra, partiyani an’anaviy tarzda LDP yetakchilarini tayinlaydigan kuchli fraksiyalarni yo‘q qilishga undagan janjal ochiqroq ovoz berishga hissa qo‘shgan va bu unga o‘zining “so‘nggi jangida” g‘alaba qozonishiga imkon bergan.[3]
Ishiba seshanba kuni parlamentning navbatdan tashqari sessiyasi uni lavozimga rasmiy tayinlaganidan so‘ng hukumatni yangidan tuzishini bildirdi.
Keyingi haftada rasmiy bosh vazirga aylanishi kutilayotgan Ishiba, NHK xabariga ko‘ra, ba’zi sobiq hukumat vakillarini o‘z lavozimida saqlab qolishni rejalashtirmoqda. Jumladan, vazirlar mahkamasi bosh kotibi (2021-2023 yillarda  tashqi ishlar vaziri) Yoshimasa Hayashini o‘z lavozimida qoldirishni, shu bilan birga sobiq qishloq xo‘jaligi vaziri Xiroshi Moriyamani LDP bosh kotibi etib tayinlashga qaror qilgan.[4]
Shigeru Ishiba bu hafta Yaponiyaning yangi rahbari sifatida Bosh vazirlik lavozimiga tayinlanishi bilanoq mintaqaviy taranglikni yumshatishga yordam berish siyosatini amalga oshirish bilan o‘z faoliyatini boshlamoqchi.
Yangi bosh vazirni qanday muammolar kutmoqda?
Ilk kundanoq Ishiba mamlakatning tashqi siyosatidagi muhim siyosiy muammolarga duch keladi, jumladan Shimoliy Koreya raketalarini uchirishi va Rossiyaning havo hududiga bostirib kirishi, shuningdek, Xitoyning Tayvanga tahdidi bilan bog‘liq xavotirlarning ortishini misol qilish mumkin.[5]
O‘zining mudofaa sohasidagi tajribasi bilan tanilgan Ishiba o‘zidan oldingi Bosh vazir Fumio Kishidaning tashqi siyosatini davom ettirishini ta’kidladi. Shuningdek, Yaponiyaning mustaqilligini oshirishga intilib, AQSh bilan ittifoqchilikda Yaponiyaning qadr-qimmatini tan olinish yo‘llarini izlashi, jumladan, AQSh bilan kuchlar maqomi to‘g‘risidagi bitimni qayta ko‘rib chiqish va Osiyodagi strategik hamkor mamlakatlar bilan jamoaviy xavfsizlik choralarini ishlab chiqishni rejalashtirmoqda.
LDP partiyasi mamlakatni 30 yildan beri boshqarib kelmoqda. Aytish joizki, Ishiba boshqaruvi juda og‘ir siyosiy-iqtisodiy pallaga to‘g‘ri kelmoqda. Mutaxassislarning fikricha, hozirda LDP oldida partiyaning butun faoliyati davomidagi eng qiyin vazifalardan biri – yaponiyaliklar ishonchini qaytarish vazifasi turibdi.  Iqtisodiy turg‘unlik, zaif iyena, so‘nggi yarim asrdagi oziq-ovqat narxlarining eng keskin ko‘tarilishi — aholining hukmron partiyaga nisbatan ishonchlizligini oshirmoqda.
Iqtisodiy hamkorlik va taraqqiyot tashkiloti (OECD) ma’lumotlariga ko‘ra, Yaponiyada ish haqi darajasi 30 yil davomida o‘zgarmagan.[6] Iqtisodiy o‘sishni rag‘batlantirish, iqtisodiy turg‘unlikka qarshi kurashish, Yaponiya valyutasini mustahkamlash va oziq-ovqat narxlarining ko‘tarilishini pasaytirish zarurati yangi hukumatning e’tiborini va harakatini talab qiladi.
Yaponiyaning ichki kun tartibidagi yana bir muhim masala - qarish va aholi sonining qisqarishi muammosidir. Bu ijtimoiy va sog‘liqni saqlash xizmatlariga bosim o‘tkazadi va mamlakatni o‘rta va uzoq muddatli istiqbolda ishchi kuchi etishmasligi bilan tahdid qiladi. Bu esa o‘z navbatida qarish va aholining qisqarishi barqaror ijtimoiy va iqtisodiy rivojlanishni ta’minlash uchun strategiyalarni ishlab chiqishni talab qiladi. Demografik pasayishning o‘rnini qoplash va chet ellik mutaxassislarni jalb qilish orqali iqtisodiyotni mustahkamlash uchun immigratsiya siyosatini qayta ko‘rib chiqish zaruratini tug‘dirmoqda. Hukumatning yangi rahbari sifatida Ishiba Yaponiyaning mehnat bozorini boshqarish siyosatini qayta ko‘rib chiqishi va immigratsiyaga munosabatini o‘zgartirishi lozim.
Shigeru Ishiba haqida nimalar ma’lum?
Ishiba LDPdagi eng tajribali siyosatchilardan biri boʻlib, bir necha davlat lavozimlarida ishlagan: Mudofaa vaziri (2007-2008), Qishloq xoʻjaligi vaziri (2008-2009) va Aholi sonining qisqarishiga qarshi kurashish va mahalliy iqtisodiyotni jonlantirish vaziri (2014-yil -). 2016)). U mudofaa masalalari, qishloq xo‘jaligi siyosati va mintaqaviy rivojlanish strategiyalaridagi tajribasi bilan tanilgan. Ishiba ushbu vazirlik lavozimlarida ishlagan davrida Yaponiyaning milliy xavfsizlik, qishloq xo‘jaligi va qishloqlarni jonlantirish bo‘yicha siyosatini shakllantirishda ishtirok etgan.
1979 yilda Shigeru Ishiba Tokiodagi nufuzli Keio universitetini tamomlab, Mitsui bankida ishlay boshladi, biroq to‘rt yildan so‘ng u LDP fraksiyalaridan biriga kotib bo‘lib ishga kirdi. 1990-yillardan boshlab siyosatchi mudofaa masalalari bilan faol shug‘ullana boshladi, bu esa unga "gunji otaku", ya’ni "harbiy ishlar bilan mukkasidan ketgan" laqabini berdi.
U birinchi marta 2002 yilda Mudofaa agentligining Bosh direktori sifatida Koidzumi Vazirlar Mahkamasi tarkibiga kirdi va keyinchalik Mudofaa vaziri, Qishloq, O‘rmon va baliqchilik vaziri lavozimlarida ishladi. 2012-yilgi prezidentlik saylovlarida Liberal-demokratik partiya muxolifat partiyasida bo‘lganida u partiya a’zolaridan eng ko‘p ovoz olgan, biroq ikkinchi turda sobiq bosh vazir Abega yutqazgan.
2002 yildan 2004 yilgacha u Milliy mudofaa boshqarmasini boshqargan. Tadqiqotchi Adam Liffning ta’kidlashicha, bu lavozimda Ishiba Yaponiya o‘zini o‘zi mudofaa qilish kuchlarini qayta takomillashtirgan asosiy shaxs hisoblanadi. Rasmiy birinchi yapon razvedka sun’iy yo‘ldoshining muvaffaqiyatli uchirilishi va SM-3 Blok IIA ballistik raketalarining Qo‘shma Shtatlar bilan birgalikda ishlab chiqilishini nazorat qildi. Shuningdek, Mudofaa vazirligi bosh direktori sifatida u 11-sentabrda AQShda sodir etilgan teraktlarga javoban favqulodda vaziyatlar toʻgʻrisidagi qonunlarni qabul qilish va Iroqqa quruqlik va havodan oʻzini-oʻzi mudofaa kuchlarini yuborish ustida ishlagan. (Quruqlikdagi o‘zini-o‘zi mudofaa qo‘shinlari asosan Iroq janubidagi Samava shahridagi lagerdan, nisbatan barqaror xavfsizlik ta’minlangan deb hisoblangan “gumanitar rekonstruksiya yordami” uchun harakat qilgan va 2006 yilning iyulida chiqib ketgan.)[7]
[1] The Japan times. Eric Johnston and Kanako Takahara. 27.07.2024.
URL: https://www.japantimes.co.jp/news/2024/09/27/japan/politics/ldp-election-winner/
[2] 日本海テレビニュース。自民党総裁選 石破氏と高市氏による決選投票へ(Liberal-demokratik partiyasi prezidentlik saylovi: Ishiba va Takaichi o'rtasida ikkinchi bosqich)

ЛДП выдвинула 9 кандидатов на пост лидера партии. В пятницу, 27 сентября 2024 года, победителем был объявлен Сигэру Исиба, что всегда означало занятие должности премьер-министра Японии. Парламент проголосует за его утверждение на посту премьер-министра на специальной сессии 1 октября и, как ожидается, сделает публичное заявление.[1]
Поскольку ни один из девяти кандидатов не смог набрать большинства голосов, голосование проходило в два тура. В первом туре Исиба получил 154 голоса и вышел во второй тур вместе с Санаэ Такаити. Во втором туре политик победил, набрав 215 голосов.
Бывший министр обороны Исиба пять раз безуспешно участвовал в выборах в 2008, 2012, 2018 и 2020 годах. Во время подготовки к нынешним выборам он заявил, что это будет его последняя попытка. Исиба сказал, что скандал, который побудил партию ликвидировать влиятельные фракции, традиционно назначающие лидеров ЛДП, способствовал более открытому голосованию, позволив ему выиграть свою "последнюю битву".
Исиба объявил во вторник, что сформирует новое правительство после того, как специальная сессия парламента официально назначила его на этот пост.
По данным NHK, Исиба, который, как ожидается, станет официальным премьер-министром на следующей неделе, планирует оставить на своих местах некоторых бывших правительственных чиновников. В частности, главный секретарь кабинета министров (министр иностранных дел в 2021-2023 годах) решил сохранить Ёсимасу Хаяси на своем посту, при этом назначив генеральным секретарем ЛДП бывшего министра сельского хозяйства Хироши Морияму.
Как только Сигеру Исиба будет назначен премьер-министром на этой неделе, новый лидер Японии собирается начать свою работу над политикой, которая поможет ослабить региональную напряженность.
Какие проблемы ждут нового премьер-министра?
С самого первого дня Исиба сталкивается с серьезными политическими проблемами во внешней политике страны, включая растущую обеспокоенность по поводу запусков ракет Северной Кореей и вторжений в российское воздушное пространство, а также угрозу Китая Тайваню.
Исиба, известный своим опытом в области обороны, заявил, что продолжит внешнюю политику своего предшественника, премьер-министра Фумио Кисиды. Он также стремится повысить независимость Японии и искать пути признания ценности Японии в союзе с Соединенными Штатами, включая пересмотр Соглашения о статусе вооруженных сил с Соединенными Штатами и разработку соглашений о коллективной безопасности со стратегическими странами-партнерами в Азии.
Партия ЛДП управляет страной уже 30 лет. Надо сказать, что администрация Исибы подходит к очень сложному политическому и экономическому периоду. По мнению экспертов, перед ЛДП сейчас стоит одна из самых сложных задач за всю историю партии - задача вернуть доверие японского народа. Экономическая стагнация, слабая иена и самый резкий за последние полвека рост цен на продукты питания повышают доверие общества к правящей партии.
По данным Организации экономического сотрудничества и развития (ОЭСР), заработная плата в Японии не менялась уже 30 лет. Необходимость стимулировать экономический рост, бороться с экономической стагнацией, укреплять японскую валюту и снижать растущие цены на продовольствие требует внимания и действий нового правительства.
Еще одним важным вопросом внутренней повестки дня Японии является старение и сокращение населения. Это оказывает давление на социальные и медицинские службы и угрожает стране нехваткой рабочей силы в среднесрочной и долгосрочной перспективе. Это, в свою очередь, требует разработки стратегий, обеспечивающих устойчивое социально-экономическое развитие в связи со старением и сокращением численности населения. Необходимо пересмотреть иммиграционную политику, чтобы компенсировать демографический спад и укрепить экономику за счет привлечения иностранных специалистов. В качестве нового главы правительства Исибе придется пересмотреть политику управления рынком труда Японии и изменить свое отношение к иммиграции.
Что известно о Сигеру Исибе?
Исиба – один из самых опытных политиков ЛДП, занимавший несколько государственных постов: министра обороны (2007-2008 гг.), министра сельского хозяйства (2008-2009 гг.) и министра депопуляции и возрождения местной экономики (2014-). 2016)). Он известен своим опытом в вопросах обороны, сельскохозяйственной политики и стратегий регионального развития. На этих министерских постах Исиба участвовал в разработке политики национальной безопасности, сельского хозяйства и возрождения сельских районов Японии.
В 1979 году Сигэру Исиба окончил престижный университет Кэйо в Токио и начал работать в банке Mitsui, однако четыре года спустя он присоединился к одной из фракций ЛДП в качестве секретаря. С 1990-х годов политик активно занимался вопросами обороны, за что получил прозвище «гунджи отаку», то есть «помешанный на военном деле».
Впервые он присоединился к кабинету Коидзуми в 2002 году в качестве генерального директора Министерства обороны, а затем занимал посты министра обороны и министра сельского, лесного и рыбного хозяйства. На президентских выборах 2012 года, когда он был от оппозиционной Либерально-демократической партии, он получил большинство голосов среди членов партии, но проиграл во втором туре бывшему премьер-министру Абэ.
С 2002 по 2004 год он возглавлял Министерство национальной обороны. Исследователь Адам Лифф отмечает, что в этом качестве Исиба был ключевой фигурой в перестройке сил самообороны Японии. Чиновник курировал успешный запуск первого японского разведывательного спутника и совместную с США разработку баллистических ракет SM-3 Block IIA. Кроме того, в качестве генерального директора Министерства обороны он работал над принятием чрезвычайного законодательства в ответ на террористические атаки 11 сентября в Соединенных Штатах и отправкой сухопутных и воздушных сил самообороны в Ирак (Сухопутные силы самообороны действовали в основном для «гуманитарной помощи в восстановлении» лагеря в южном иракском городе Самава, безопасность которого считалась относительно стабильной, и выведены в июле 2006 года).