Turkiy davlatlar tashkilotining (TDT) Ozarbayjonning Gabala shahrida bo‘lib o‘tgan navbatdagi sammitida davlat rahbarlari O‘n ikkinchi sammit deklaratsiyasini imzoladilar. Deklaratsiyaning asosiy qoidalarida siyosiy va tashqi siyosiy hamkorlikni rivojlantirish, transport-logistika yo‘laklariga, energetika va “yashil” tashabbuslarga e’tibor qaratish, raqamlashtirishni ilgari surish, madaniy-gumanitar jihatlarga ahamiyat berish va Tashkilotning institutsional salohiyatini kuchaytirish niyatlari aks etgan.
Xitoy, Kavkaz, O‘rta Sharq va Turkiya o‘rtasidagi mintaqaviy markaz vazifasini bajaruvchi Markaziy Osiyo uchun deklaratsiya mamlakatlar integratsiya loyihalari va strategik tashabbuslarga faolroq qo‘shilishi mumkin bo‘lgan amaliy asosni yaratadi. Markaziy Osiyo o‘z joylashuviga ko‘ra, Sharq va G‘arbni bog‘laydigan ko‘plab yo‘nalishlar kesishmasida joylashgan. Bu mintaqa mamlakatlari uchun logistika oqimlarini ko‘paytirish, tashish xarajatlarini kamaytirish va Osiyo bilan Yevropa o‘rtasidagi “ko‘prik” sifatida o‘z hududining jozibadorligini oshirish uchun imkoniyat yaratadi.
Deklaratsiyada “yashil yo‘laklar” yaratish, qayta tiklanuvchi energetika loyihalarini qo‘llab-quvvatlash, “yashil o‘zgarishlar”ni amalga oshirish va raqamli platformalarni rivojlantirish zarurligiga ham e’tibor qaratilgan. Markaziy Osiyo mamlakatlari uchun bunday qo‘shma chora-tadbirlar, ayniqsa, resurslar, ilmiy bilimlar va texnologiyalarni birlashtirganda sezilarli foyda keltirishi mumkin.
Deklaratsiya, shuningdek, iqtisodiy integratsiya va investitsiyalarning muhimligini ta’kidlab, TDT mamlakatlari o‘rtasida xizmatlar va investitsiya faoliyati bo‘yicha kelishuvlarni faollashtirish va uning Investitsiya jamg‘armasi hissasini kuchaytirish niyatini bildiradi. Bundan Markaziy Osiyo mamlakatlari mintaqalararo qo‘shilgan qiymat zanjirlarini rivojlantirish, xorijiy investitsiyalar uchun sharoitlarni yaxshilash, kichik va o‘rta biznesni mustahkamlash orqali foydalanishlari mumkin.
Umuman olganda, Gabalin deklaratsiyasi doirasida Markaziy Osiyo Kavkaz, Kaspiy, Turkiya va undan keyin Yevropa va Osiyo bilan yanada zich transport integratsiyasi uchun yana bir imkoniyatga ega bo‘ldi. Ya’ni, ikki va ko‘p tomonlama savdoning o‘sishi, logistika xarajatlarining kamayishi, tranzit tugunlarining kuchayishi mumkin. “Yashil” energetika, suv xavfsizligini ta’minlash va qayta tiklanuvchi energiya texnologiyalari almashinuvidagi qo‘shma tashabbuslar barqaror taraqqiyot harakatlantiruvchi kuchlariga aylanishi mumkin. Shu bilan birga, Markaziy Osiyo deklaratsiyada nazarda tutilgan transkontinental yo‘nalishlarga kirib, Sharq va G‘arb o‘rtasidagi bog‘lovchi mintaqa rolini kuchaytirishi mumkin. Mamlakatlar o‘rtasidagi institutsional hamkorlik darajasi yangi platformalarning paydo bo‘lishi, vazirlik va idoralar o‘rtasidagi muvofiqlashtirish, vaqti-vaqti bilan uchrashuvlar emas, balki uzluksiz hamkorlik tufayli ko‘tarilishi mumkin.

На очередном саммите Организации тюркских государств (ОТГ) в Габале (Азербайджан) главы государств подписали Декларацию 12-го Саммита. В ключевых положениях декларации отражены намерения развивать политическое и внешнеполитическое сотрудничество, акцентировать внимание на транспортно-логистических коридорах, энергетике и «зелёных» инициативах, продвигать цифровизацию, уделять внимание культурно-гуманитарным аспектам и усиливать институциональный потенциал Организации.
Для Центральной Азии, выступающей в роли регионального узла между Китаем, Кавказом, Средним Востоком и Турцией, декларация создаёт практическую рамку, в которой страны могут активнее включаться в интеграционные проекты и стратегические инициативы. Центральная Азия по своему положению располагается на пересечении многих маршрутов, связывающих Восток и Запад. Это создаёт базу для того, чтобы страны региона нарастили логистические потоки, уменьшили затраты на перевозки и повысили привлекательность своего пространства как «моста» между Азией и Европой.
Декларация акцентирует внимание и на необходимость создания «зелёных коридоров», поддержки проектов возобновляемой энергетики, реализации «зеленой трансформации» и развития цифровых платформ. Для стран Центральной Азии такие совместные меры могут приносить ощутимые выгоды, особенно если объединить ресурсы, научные знания и технологии.
Декларация также подчёркивает важность экономической интеграции и инвестиций, заявляя о намерении активизировать соглашения по услугам и инвестиционной деятельности между странами ОТГ и усилить вклад его Инвестиционного фонда. Страны Центральной Азии могут воспользоваться этим, развивая межрегиональные цепочки добавленной стоимости, улучшая условия для иностранных инвестиций и укрепляя малый и средний бизнес.
В целом, в рамках Габалинской декларации Центральная Азия приобрела еще один шанс на более плотную транспортную интеграцию с Кавказом, Каспием, Турцией и далее в Европу и Азию. То есть, возможен рост двусторонней и многосторонней торговли, снижение логистических издержек, усиление узлов транзита. Совместные инициативы в «зелёной» энергетике, в обеспечении водной безопасности и обмене технологиями возобновляемой энергии могут стать драйверами устойчивого развития. На фоне этого Центральная Азия может укрепить роль связующего региона между Востоком и Западом, погружаясь в трансконтинентальные маршруты, предусмотренные декларацией. Уровень институционального взаимодействия между странами может подняться благодаря появлению новых платформ, координации между министерствами и ведомствами, благодаря непрерывному сотрудничеству, а не эпизодическим встречам.