Kun.uz nashrining “Geosiyosat” dasturida Afg‘oniston va Janubiy Osiyo tadqiqotlari markazi rahbari Hamza Boltayev va katta ilmiy xodim Islomxon Gafarov AQSh–Tolibon munosabatlari, G‘arbning Afg‘onistonga nisbatan yondashuvi va O‘zbekistonning ushbu murakkab geosiyosiy masaladagi o‘rnini muhokama qilishdi.
Hamza Boltaevning qayd etishicha, Tramp davrida AQShning Afg‘onistonga oid tashqi siyosatida strategik yo‘nalish o‘zgarmagan bo‘lsa-da, amaliyotda sezilarli taktik o‘zgarishlar kuzatilgan. “Avvalgi prezidentlar davrida AQSh va Tolibon o‘rtasida Doxa yoki boshqa shaharlar orqali muzokaralar o‘tkazilgan. Bu muzokaralarda asosan inklyuziv hukumat, inson huquqlari, ayollar va bolalar huquqlari asosiy shart sifatida ilgari surilgan edi. Tramp esa tashqi siyosatni ancha pragmatik ruhda olib borib, AQSh manfaatlarini ustuvor qo‘ya boshladi ... G‘arbning demokratik qadriyatlari ortga surilib, Аmerika endi Afg‘onistonda Pekinga qarshi strategik pozitsiyani egallashга harakat qilmoqda”, – deya ta’kidlandi.
Islomxon Gafarovning fikriga ko‘ra, “Tolibon” so‘nggi paytlarda Germaniya bilan yaqinlashuvga harakat qilmoqda. Yevropa Ittifoqi ham Tolibon bilan to‘g‘ridan to‘g‘ri muloqot qilishga ehtiyoj sezmoqda, biroq buni O‘zbekiston orqali amalga oshirish maqsadga muvofiq deb hisoblamoqda ... Prezident Mirziyoyev Afg‘onistonni mintaqaviy iqtisodiy loyihalarga jalb etish kerakligini taklif qildi. Bu taklif Yevropada ijobiy baholandi. Chunki ular xavfsizlikka faqat harbiy yo‘l bilan emas, ijtimoiy va iqtisodiy usullar orqali ham yechim izlashmoqda”. Uning ta’kidlashicha, “yumshoq kuch” bugungi kunda Yevropa uchun ustuvor strategiyaga aylangan. O‘zbekistonning Afg‘oniston masalasida ochiq va faol munosabati mamlakatni mintaqadagi muhim vositachiga aylantirmoqda.

In Kun.uz’s Geopolitics, Head of the Centre for Afghanistan and South Asia Studies Hamza Boltaev and Senior Research Fellow Dr. Islomkhon Gafarov discussed relations between the US and the Taliban, the West’s approach to Afghanistan and Uzbekistan’s role in this complex geopolitical issue.
Hamza Boltaev noted that while the strategic direction of US foreign policy towards Afghanistan has not changed during the Trump administration, there have been significant tactical changes in practice. “Under previous presidents, negotiations between the US and the Taliban were conducted through Doha or other cities. In those negotiations, inclusive government, human rights, women’s and children’s rights were mostly the main conditions. Trump, on the other hand, has embarked on a more pragmatic foreign policy, prioritising US interests ... The West’s democratic values have taken a back seat and now America is trying to take a strategic stance against Beijing in Afghanistan”, he said.
The Taliban have recently been trying to get closer to Germany, Islomkhon Ghafarov said. The European Union also needs direct dialogue with the Taliban, but finds it expedient to do so through Uzbekistan ... President Mirziyoyev proposed to involve Afghanistan in regional economic projects. This proposal was favourably evaluated in Europe. Because they are looking for solutions to security problems not only by military, but also by social and economic methods. “Soft power has become a priority strategy for Europe today”, he emphasised. Uzbekistan’s open and active position on the Afghan issue makes the country an important mediator in the region.