O‘zbekiston turkiy davlatlar transport-logistika tizimining asosiy bo‘g‘ini sifatida
Maqolada turkiy davlatlarning transport aloqalarini ta’minlashda O‘zbekiston Respublikasining beqiyos o‘rni ko‘rsatilgan. Toshkentning Turkiy Davlatlar Tashkilotiga (TDT) aʼzo davlatlarning logistika imkoniyatlarini kengaytirish boʻyicha tashabbuslari, ularni amaliy amalga oshirishning borishi va natijalari tahlil qilindi.
Transkaspiy multimodal transport yo'nalishidan samarali foydalanish kontekstida O'zbekistonning salohiyati namoyon bo'lmoqda. Ozarbayjon bilan transport kommunikatsiyalari sohasida muvaffaqiyatli hamkorlikka misollar keltiriladi
Transport va tranzit masalalari bo'yicha TDT mamlakatlari o'rtasidagi ko'p tomonlama hamkorlikning muammoli jihatlariga alohida e'tibor qaratilgan. To'siqlarni bartaraf etish uchun echimlar taqdim etiladi.

Узбекистан как ключевое звено транспортно-логистической системы тюркских государств
В статье показана исключительная роль Республики Узбекистан в обеспечении транспортной связности тюркских государств. Анализируются инициативы Ташкента по расширению логистических возможностей стран-членов Организации Тюркских государств (ОТГ), ход и результаты их практической реализации.
Потенциал Узбекистана раскрывается в контексте эффективного использования Транскаспийского мультимодального транспортного маршрута. Рассмотрены примеры успешного партнерства в сфере транспортных коммуникаций с Азербайджаном.
Особое внимание уделено проблемным аспектам многостороннего сотрудничества стран ОТГ по вопросам транспорта и транзита. Представлены решения по устранению узких мест.