O‘zbekiston turkiy davlatlar transport-logistika tizimining asosiy bo‘g‘ini sifatida
Maqolada turkiy davlatlarning transport aloqalarini ta’minlashda O‘zbekiston Respublikasining beqiyos o‘rni ko‘rsatilgan. Toshkentning Turkiy Davlatlar Tashkilotiga (TDT) aʼzo davlatlarning logistika imkoniyatlarini kengaytirish boʻyicha tashabbuslari, ularni amaliy amalga oshirishning borishi va natijalari tahlil qilindi.
Transkaspiy multimodal transport yo'nalishidan samarali foydalanish kontekstida O'zbekistonning salohiyati namoyon bo'lmoqda. Ozarbayjon bilan transport kommunikatsiyalari sohasida muvaffaqiyatli hamkorlikka misollar keltiriladi
Transport va tranzit masalalari bo'yicha TDT mamlakatlari o'rtasidagi ko'p tomonlama hamkorlikning muammoli jihatlariga alohida e'tibor qaratilgan. To'siqlarni bartaraf etish uchun echimlar taqdim etiladi.

Uzbekistan as a key link in the transport and logistics system of the Turkic states
The article shows the exceptional role of the Republic of Uzbekistan in ensuring transport connectivity of the Turkic states. Tashkent’s initiatives to expand the logistics capabilities of member countries of the Organization of Turkic States (OTS), the progress and results of their practical imple- mentation are analyzed.
The potential of Uzbekistan is being revealed in the con- text of the effective use of the Trans-Caspian multimodal transport route. Examples of successful partnerships in the field of transport communications with Azerbaijan are consi-dered
Special attention is paid to the problematic aspects of mul- tilateral cooperation between OTS countries on transport and transit issues. Solutions to eliminate bottlenecks are presented.