Xalqaro logistika tizimidagi jiddiy o‘zgarishlar transafg‘on yo‘nalishlarining rivojlanishiga turtki bo‘lmoqda, biroq O‘zbekiston kuchaygan raqobatga duch kelishi mumkin.
Yil boshidan buyon Oʻzbekiston Qatar va Birlashgan Arab Amirliklari bilan Oʻzbekistonni Afgʻoniston orqali Pokiston bilan bogʻlaydigan 7 milliard dollarlik Termiz-Mozori Sharif-Kobul-Peshovar temir yoʻli qurilishini moliyalashtirish boʻyicha bir necha bosqich muzokaralar oʻtkazdi.
Loyiha Markaziy Osiyo va Afgʻoniston davlatlari uchun dengizga chiqishni taʼminlash, shuningdek, ularning tranzit salohiyati va geosiyosiy rolini kuchaytirish nuqtai nazaridan hal qiluvchi ahamiyatga ega, biroq Trans-Afgʻon temir yoʻlini amalga oshirish uzoq vaqt davomida Afgʻonistondagi beqarorlik tufayli murakkablashdi. Respublika davri loyiha uchun asosiy tahdid Tolibon edi; endi Afg'onistondagi hozirgi Tolibon hukumati yo'l xavfsizligi kafolati sifatida harakat qilishga tayyor. Yana bir muhim to'siq - bu investitsiyalar masalasi. Shunday ekan, Toshkent Fors ko‘rfazi monarxiyalarini hamkorlikka chaqirdi. Qozog‘iston, Rossiya va Belarus ham qiziqish bildirgan.

Uzbekistan and the New Realities of Trans-Afghan Trade
Significant changes in the international logistics system are fueling the development of trans-Afghan routes, but Uzbekistan may have to deal with increased competition.
Since the beginning of the year, Uzbekistan has held several rounds of negotiations with Qatar and the United Arab Emirates on financing the construction of the $7 billion Termez-Mazar-i-Sharif-Kabul-Peshawar railway, which would link Uzbekistan to Pakistan via Afghanistan.
The project is crucial for the states of Central Asia and Afghanistan in terms of providing access to the sea, as well as strengthening their transit potential and geopolitical role, but the implementation of the Trans-Afghan Railway has long been complicated by instability in Afghanistan During the Republic period a major threat to the project was the Taliban; now the current Taliban government in Afghanistan is ready to act as a guarantor of the route’s safety. Another remaining major hurdle is the question of investment. As such, Tashkent has called on the Gulf monarchies to cooperate. Kazakhstan, Russia, and Belarus have also expressed interest.