Xalqaro logistika tizimidagi jiddiy o‘zgarishlar transafg‘on yo‘nalishlarining rivojlanishiga turtki bo‘lmoqda, biroq O‘zbekiston kuchaygan raqobatga duch kelishi mumkin.
Yil boshidan buyon Oʻzbekiston Qatar va Birlashgan Arab Amirliklari bilan Oʻzbekistonni Afgʻoniston orqali Pokiston bilan bogʻlaydigan 7 milliard dollarlik Termiz-Mozori Sharif-Kobul-Peshovar temir yoʻli qurilishini moliyalashtirish boʻyicha bir necha bosqich muzokaralar oʻtkazdi.
Loyiha Markaziy Osiyo va Afgʻoniston davlatlari uchun dengizga chiqishni taʼminlash, shuningdek, ularning tranzit salohiyati va geosiyosiy rolini kuchaytirish nuqtai nazaridan hal qiluvchi ahamiyatga ega, biroq Trans-Afgʻon temir yoʻlini amalga oshirish uzoq vaqt davomida Afgʻonistondagi beqarorlik tufayli murakkablashdi. Respublika davri loyiha uchun asosiy tahdid Tolibon edi; endi Afg'onistondagi hozirgi Tolibon hukumati yo'l xavfsizligi kafolati sifatida harakat qilishga tayyor. Yana bir muhim to'siq - bu investitsiyalar masalasi. Shunday ekan, Toshkent Fors ko‘rfazi monarxiyalarini hamkorlikka chaqirdi. Qozog‘iston, Rossiya va Belarus ham qiziqish bildirgan.

Узбекистан и новые реалии трансафганской торговли
Значительные изменения в международной логистической системе способствуют развитию трансафганских маршрутов, но Узбекистану, возможно, придется столкнуться с возросшей конкуренцией.
С начала года Узбекистан провел несколько раундов переговоров с Катаром и Объединенными Арабскими Эмиратами о финансировании строительства железной дороги Термез-Мазари-Шариф-Кабул-Пешавар стоимостью 7 миллиардов долларов, которая свяжет Узбекистан с Пакистаном через Афганистан. .
Проект имеет решающее значение для государств Центральной Азии и Афганистана с точки зрения обеспечения выхода к морю, а также усиления их транзитного потенциала и геополитической роли, однако реализация Трансафганской железной дороги уже давно осложняется нестабильностью в Афганистане. В республиканский период главной угрозой для проекта был Талибан; теперь нынешнее правительство Талибана в Афганистане готово выступить гарантом безопасности маршрута. Еще одним остающимся серьезным препятствием является вопрос инвестиций. Таким образом, Ташкент призвал монархии Персидского залива к сотрудничеству. Заинтересованность также выразили Казахстан, Россия и Беларусь.