O‘zbekistonning jahon eksportidagi o‘rni rivojlangan davlatlar qatoriga kirish nuqtayi nazaridan
Professor Ibragim Mavlanovning “Inson kapitali va mehnat muhofazasi” elektron ilmiy-amaliy jurnalida chop etilgan maqolasida mamlakatning jahon eksportidagi ulushi uning jahon iqtisodiyotidagi mavqeyiga bevosita ta’sir ko‘rsatuvchi eng muhim makroiqtisodiy ko‘rsatkich ekanligi ta’kidlangan. U O‘zbekiston eksport salohiyatining o‘sishi Prezident tomonidan belgilangan vazifalarni, jumladan, mamlakatning rivojlangan davlatlar safiga kirishi kabi strategik maqsadni amalga oshirishning asosiy sharti ekanligini alohida qayd etadi. Professor Mavlonov statistik ma’lumotlarni tahlil qilar ekan, so‘nggi yillarda O‘zbekiston eksporti o‘sishining ijobiy dinamikasini ko‘rsatadi, biroq bu aholi soni o‘xshash yoki kamroq bo‘lgan mamlakatlar erishgan ko‘rsatkichlarga mos kelmasligini ta’kidlab o‘tadi.
Maqolada eksport siyosatini ilgari surishning strategik vositasi sifatida iqtisodiy diplomatiyaga alohida e’tibor qaratilgan. Muallif MDH, London iqtisodiyot maktabi, Rossiya va Fransiya olimlarining ishlariga asoslanib, tashqi iqtisodiy hamkorlikni kuchaytirish, xizmatlar va intellektual mulk eksportini qo‘llab-quvvatlash eksport strategiyasini modernizatsiya qilishning asosiy yo‘nalishlariga aylanib borayotganini ta’kidlaydi.
Xulosa qismida muallif bir qator amaliy tavsiyalarni taklif etadi: idoralararo muvofiqlashtirish masalalaridan tortib, xizmatlar eksportini tubdan kengaytirishgacha. Uning fikricha, “O‘zbekiston-2030” strategiyasidagi maqsadli ko‘rsatkichlarga erishish uchun eksport hajmini 2,5-3 barobarga oshirish lozim. Shunday qilib, mazkur maqola O‘zbekistonning global iqtisodiyotdagi o‘rni haqidagi ilmiy va amaliy munozaraga qo‘shilgan mazmunli va asosli hissa hisoblanadi.

Узбекистан в мировом экспорте с позиции вхождения в число развитых государств
Статья профессора Ибрагима Мавланова, опубликованная в электронном научно-практическом журнале «Человеческий капитал и охрана труда», акцентирует внимание на том, что доля страны в мировом экспорте является важнейшим макроэкономическим индикатором, напрямую влияющим на её статус в мировой экономике. Он подчёркивает, что рост экспортного потенциала Узбекистана — ключевое условие для реализации задач, поставленных Президентом, включая стратегическую цель – вхождение страны в число развитых государств. Анализируя статистику, профессор Мавланов демонстрирует позитивную динамику роста экспорта Узбекистана в последние годы, но указывает на её несоответствие масштабам, достигнутым странами со схожим или меньшим населением.
Важное место в статье отведено экономической дипломатии как стратегическому инструменту продвижения экспортной политики. Автор подчеркивает, что усиление внешнеэкономического взаимодействия и поддержка экспорта услуг и интеллектуальной собственности становятся ключевыми направлениями модернизации экспортной стратегии.
В заключении автор предлагает целый ряд практических рекомендаций: от межведомственной координации до радикального расширения экспорта услуг. Он утверждает, что для достижения целевых показателей Стратегии «Узбекистан–2030» объем экспорта необходимо увеличить в 2,5–3 раза. Таким образом, статья представляет собой содержательный и обоснованный вклад в научную и прикладную дискуссию о месте Узбекистана в глобальной экономике.