Yaponiyadagi hukmron liberal-demokratik partiyasi(LDP) o‘ziga yangi yetakchi sayladi.
LDP partiya yetakchisi sifatida 9 ta nomzodni ko‘rsatgan edi. 2024 yil, 27 sentyabr, juma kuni Shigeru Ishiba g‘olib deb e’lon qilindi[1], bu har doim Yaponiya Bosh vaziri lavozimini egallashni anglatadi. Parlament 1 oktabr kuni bo‘lib o‘tadigan navbatdan tashqari yig‘ilishda uning bosh vazir lavozimiga tasdiqlanishi uchun ovoz beradi va ommaga e’lon qilinishi kutilmoqda.
To‘qqiz nafar nomzodning hech biri ko‘pchilik ovoz to‘play olmaganligi sababli ovoz berish ikki bosqichda bo‘lib o‘tdi. Birinchi bosqichda Ishiba 154 ovoz olib, Sanae Takaichi bilan ikkinchi bosqichga chiqdi. Ikkinchi bosqichda esa siyosatchi 215 ovoz olib g‘olib bo‘ldi. [2]
Sobiq mudofaa vaziri Ishiba saylovlarda besh marotaba ya’ni 2008, 2012, 2018 va 2020-yillarda muvaffaqiyatsiz ishtirok etgan. Joriy saylovlarga tayyorgarlik ko‘rish chog‘ida u bu uning so‘nggi urinishi bo‘lishini ta’kidlagan edi. Ishibaning so‘zlariga ko‘ra, partiyani an’anaviy tarzda LDP yetakchilarini tayinlaydigan kuchli fraksiyalarni yo‘q qilishga undagan janjal ochiqroq ovoz berishga hissa qo‘shgan va bu unga o‘zining “so‘nggi jangida” g‘alaba qozonishiga imkon bergan.[3]
Ishiba seshanba kuni parlamentning navbatdan tashqari sessiyasi uni lavozimga rasmiy tayinlaganidan so‘ng hukumatni yangidan tuzishini bildirdi.
Keyingi haftada rasmiy bosh vazirga aylanishi kutilayotgan Ishiba, NHK xabariga ko‘ra, ba’zi sobiq hukumat vakillarini o‘z lavozimida saqlab qolishni rejalashtirmoqda. Jumladan, vazirlar mahkamasi bosh kotibi (2021-2023 yillarda  tashqi ishlar vaziri) Yoshimasa Hayashini o‘z lavozimida qoldirishni, shu bilan birga sobiq qishloq xo‘jaligi vaziri Xiroshi Moriyamani LDP bosh kotibi etib tayinlashga qaror qilgan.[4]
Shigeru Ishiba bu hafta Yaponiyaning yangi rahbari sifatida Bosh vazirlik lavozimiga tayinlanishi bilanoq mintaqaviy taranglikni yumshatishga yordam berish siyosatini amalga oshirish bilan o‘z faoliyatini boshlamoqchi.
Yangi bosh vazirni qanday muammolar kutmoqda?
Ilk kundanoq Ishiba mamlakatning tashqi siyosatidagi muhim siyosiy muammolarga duch keladi, jumladan Shimoliy Koreya raketalarini uchirishi va Rossiyaning havo hududiga bostirib kirishi, shuningdek, Xitoyning Tayvanga tahdidi bilan bog‘liq xavotirlarning ortishini misol qilish mumkin.[5]
O‘zining mudofaa sohasidagi tajribasi bilan tanilgan Ishiba o‘zidan oldingi Bosh vazir Fumio Kishidaning tashqi siyosatini davom ettirishini ta’kidladi. Shuningdek, Yaponiyaning mustaqilligini oshirishga intilib, AQSh bilan ittifoqchilikda Yaponiyaning qadr-qimmatini tan olinish yo‘llarini izlashi, jumladan, AQSh bilan kuchlar maqomi to‘g‘risidagi bitimni qayta ko‘rib chiqish va Osiyodagi strategik hamkor mamlakatlar bilan jamoaviy xavfsizlik choralarini ishlab chiqishni rejalashtirmoqda.
LDP partiyasi mamlakatni 30 yildan beri boshqarib kelmoqda. Aytish joizki, Ishiba boshqaruvi juda og‘ir siyosiy-iqtisodiy pallaga to‘g‘ri kelmoqda. Mutaxassislarning fikricha, hozirda LDP oldida partiyaning butun faoliyati davomidagi eng qiyin vazifalardan biri – yaponiyaliklar ishonchini qaytarish vazifasi turibdi.  Iqtisodiy turg‘unlik, zaif iyena, so‘nggi yarim asrdagi oziq-ovqat narxlarining eng keskin ko‘tarilishi — aholining hukmron partiyaga nisbatan ishonchlizligini oshirmoqda.
Iqtisodiy hamkorlik va taraqqiyot tashkiloti (OECD) ma’lumotlariga ko‘ra, Yaponiyada ish haqi darajasi 30 yil davomida o‘zgarmagan.[6] Iqtisodiy o‘sishni rag‘batlantirish, iqtisodiy turg‘unlikka qarshi kurashish, Yaponiya valyutasini mustahkamlash va oziq-ovqat narxlarining ko‘tarilishini pasaytirish zarurati yangi hukumatning e’tiborini va harakatini talab qiladi.
Yaponiyaning ichki kun tartibidagi yana bir muhim masala - qarish va aholi sonining qisqarishi muammosidir. Bu ijtimoiy va sog‘liqni saqlash xizmatlariga bosim o‘tkazadi va mamlakatni o‘rta va uzoq muddatli istiqbolda ishchi kuchi etishmasligi bilan tahdid qiladi. Bu esa o‘z navbatida qarish va aholining qisqarishi barqaror ijtimoiy va iqtisodiy rivojlanishni ta’minlash uchun strategiyalarni ishlab chiqishni talab qiladi. Demografik pasayishning o‘rnini qoplash va chet ellik mutaxassislarni jalb qilish orqali iqtisodiyotni mustahkamlash uchun immigratsiya siyosatini qayta ko‘rib chiqish zaruratini tug‘dirmoqda. Hukumatning yangi rahbari sifatida Ishiba Yaponiyaning mehnat bozorini boshqarish siyosatini qayta ko‘rib chiqishi va immigratsiyaga munosabatini o‘zgartirishi lozim.
Shigeru Ishiba haqida nimalar ma’lum?
Ishiba LDPdagi eng tajribali siyosatchilardan biri boʻlib, bir necha davlat lavozimlarida ishlagan: Mudofaa vaziri (2007-2008), Qishloq xoʻjaligi vaziri (2008-2009) va Aholi sonining qisqarishiga qarshi kurashish va mahalliy iqtisodiyotni jonlantirish vaziri (2014-yil -). 2016)). U mudofaa masalalari, qishloq xo‘jaligi siyosati va mintaqaviy rivojlanish strategiyalaridagi tajribasi bilan tanilgan. Ishiba ushbu vazirlik lavozimlarida ishlagan davrida Yaponiyaning milliy xavfsizlik, qishloq xo‘jaligi va qishloqlarni jonlantirish bo‘yicha siyosatini shakllantirishda ishtirok etgan.
1979 yilda Shigeru Ishiba Tokiodagi nufuzli Keio universitetini tamomlab, Mitsui bankida ishlay boshladi, biroq to‘rt yildan so‘ng u LDP fraksiyalaridan biriga kotib bo‘lib ishga kirdi. 1990-yillardan boshlab siyosatchi mudofaa masalalari bilan faol shug‘ullana boshladi, bu esa unga "gunji otaku", ya’ni "harbiy ishlar bilan mukkasidan ketgan" laqabini berdi.
U birinchi marta 2002 yilda Mudofaa agentligining Bosh direktori sifatida Koidzumi Vazirlar Mahkamasi tarkibiga kirdi va keyinchalik Mudofaa vaziri, Qishloq, O‘rmon va baliqchilik vaziri lavozimlarida ishladi. 2012-yilgi prezidentlik saylovlarida Liberal-demokratik partiya muxolifat partiyasida bo‘lganida u partiya a’zolaridan eng ko‘p ovoz olgan, biroq ikkinchi turda sobiq bosh vazir Abega yutqazgan.
2002 yildan 2004 yilgacha u Milliy mudofaa boshqarmasini boshqargan. Tadqiqotchi Adam Liffning ta’kidlashicha, bu lavozimda Ishiba Yaponiya o‘zini o‘zi mudofaa qilish kuchlarini qayta takomillashtirgan asosiy shaxs hisoblanadi. Rasmiy birinchi yapon razvedka sun’iy yo‘ldoshining muvaffaqiyatli uchirilishi va SM-3 Blok IIA ballistik raketalarining Qo‘shma Shtatlar bilan birgalikda ishlab chiqilishini nazorat qildi. Shuningdek, Mudofaa vazirligi bosh direktori sifatida u 11-sentabrda AQShda sodir etilgan teraktlarga javoban favqulodda vaziyatlar toʻgʻrisidagi qonunlarni qabul qilish va Iroqqa quruqlik va havodan oʻzini-oʻzi mudofaa kuchlarini yuborish ustida ishlagan. (Quruqlikdagi o‘zini-o‘zi mudofaa qo‘shinlari asosan Iroq janubidagi Samava shahridagi lagerdan, nisbatan barqaror xavfsizlik ta’minlangan deb hisoblangan “gumanitar rekonstruksiya yordami” uchun harakat qilgan va 2006 yilning iyulida chiqib ketgan.)[7]
[1] The Japan times. Eric Johnston and Kanako Takahara. 27.07.2024.
URL: https://www.japantimes.co.jp/news/2024/09/27/japan/politics/ldp-election-winner/
[2] 日本海テレビニュース。自民党総裁選 石破氏と高市氏による決選投票へ(Liberal-demokratik partiyasi prezidentlik saylovi: Ishiba va Takaichi o'rtasida ikkinchi bosqich)

The ruling Liberal Democratic Party (LDP) in Japan has elected a new leader
The Liberal Democratic Party (LDP) put forward 9 candidates for the party leadership position. On Friday, September 27, 2024, Shigeru Ishiba was declared the winner, which traditionally signified the assumption of the office of Prime Minister of Japan. Parliament will vote on his confirmation as Prime Minister in a special session on October 1, with a public statement expected to follow.[1]
As none of the nine candidates managed to secure a majority of votes, the election proceeded in two rounds. In the first round, Ishiba received 154 votes and advanced to the second round alongside Sanae Takaichi. In the second round, the politician emerged victorious, garnering 215 votes.[2]
Former Defense Minister Ishiba unsuccessfully participated in elections five times in 2008, 2012, 2018, and 2020. During the preparation for the current elections, he stated that this would be his final attempt. Ishiba remarked that a scandal prompting the party to dissolve influential factions traditionally responsible for appointing LDP leaders facilitated a more transparent voting process, enabling him to win his "final battle."[3]
On Tuesday, Ishiba announced that he would form a new government once a special session of parliament officially appointed him to the position.
According to NHK, Ishiba, expected to be formally appointed as Prime Minister next week, intends to retain certain former government officials in their positions. Specifically, he has decided to keep Yoshimasa Hayashi as Chief Cabinet Secretary (Foreign Minister from 2021-2023) while appointing former Minister of Agriculture Hiroshi Moriyama as LDP Secretary-General.[4]
Upon assuming office this week, Shigeru Ishiba, the new leader of Japan, plans to commence work on policies aimed at alleviating regional tensions.
What challenges lie ahead for the incoming prime minister?
From the very first day, Ishiba has been confronted with significant political challenges in the country’s foreign policy, including growing concerns regarding North Korea’s missile launches and incursions into Russian airspace, as well as China’s threat to Taiwan.[5]
Known for his expertise in defense matters, Ishiba has stated that he will continue the foreign policy of his predecessor, Prime Minister Fumio Kishida. He also aims to enhance Japan’s independence and seek ways to have Japan’s worth recognized in alliance with the United States, which includes revisiting the Status of Forces Agreement with the United States and developing agreements on collective security with strategic partner countries in Asia.
The Liberal Democratic Party (LDP) has been governing the country for 30 years. It is noteworthy that Ishiba’s administration is entering a highly complex political and economic period. According to experts, the LDP currently faces one of the most challenging tasks in the party’s history - the task of restoring the trust of the Japanese people. Economic stagnation, a weak yen, and the sharpest rise in food prices in the past half-century are increasing society’s trust in the ruling party.
According to the Organization for Economic Co-operation and Development (OECD), wages in Japan have remained unchanged for 30 years.[6] The need to stimulate economic growth, combat economic stagnation, strengthen the Japanese currency, and curb rising food prices requires the attention and actions of the new government.
Another significant issue on Japan’s domestic agenda is the aging and shrinking population. This puts pressure on social and medical services and threatens the country with a labor shortage in the medium to long term. This, in turn, necessitates the development of strategies that ensure sustainable socio-economic development in light of population aging and decline. It is essential to review immigration policies to offset demographic decline and bolster the economy by attracting foreign experts. In his new role as the head of government, Ishiba will have to reassess Japan’s labor market management policies and amend his stance on immigration.
What is known about Shigeru Ishiba?
Shigeru Ishiba is one of the most experienced politicians in the Liberal Democratic Party (LDP), having held several state positions: Minister of Defense (2007-2008), Minister of Agriculture (2008-2009), and Minister of Depopulation and Regional Revitalization (2014-2016). He is renowned for his expertise in defense matters, agricultural policies, and strategies for regional development. While serving in these ministerial roles, Ishiba played a role in shaping Japan’s national security policy, agricultural policies, and rural revitalization strategies.
In 1979, Shigeru Ishiba graduated from the prestigious Keio University in Tokyo and started working at Mitsui Bank. However, four years later, he joined one of the LDP factions as a secretary. From the 1990s, the politician actively engaged in defense matters, earning him the nickname "gunji otaku," which translates to "obsessed with military affairs."
He first joined Koizumi’s cabinet in 2002 as the Director-General of the Ministry of Defense, later holding positions as Minister of Defense and Minister of Agriculture, Forestry, and Fisheries. During the 2012 presidential elections, when he was part of the opposition Liberal Democratic Party, he garnered the majority of votes among party members but lost in the second round to former Prime Minister Abe.
From 2002 to 2004, he headed the Ministry of Defense. Researcher Adam Liff notes that in this role, Ishiba played a pivotal role in restructuring Japan’s Self-Defense Forces. He oversaw the successful launch of Japan’s first reconnaissance satellite and the joint development with the United States of the ballistic missile SM-3 Block IIA. Additionally, as the Director-General of the Ministry of Defense, he worked on enacting emergency legislation in response to the September 11 terrorist attacks in the United States and deploying Self-Defense Forces troops to Iraq for humanitarian and reconstruction aid in the relatively stable camp of Samawa, with forces withdrawn in July 2006.
[1] The Japan times. Eric Johnston and Kanako Takahara. 27.07.2024.
URL: https://www.japantimes.co.jp/news/2024/09/27/japan/politics/ldp-election-winner/
[2] 日本海テレビニュース。自民党総裁選 石破氏と高市氏による決選投票へ(Liberal Democratic Party Presidential Election: Runoff between Ishiba and Takaichi)
URL:  https://news.ntv.co.jp/category/politics/nkf71e91598878471390630d5a5558a95e
[3] 日本海テレビ。石破茂 氏 自民党の新総裁に選出 鳥取県出身で初の総理大臣誕生へ (Shigeru Ishiba was elected as the new president of the Liberal Democratic Party)
URL: https://news.ntv.co.jp/n/nkt/category/politics/nkb51a3060c1d1400c880bcdb30c955d10
[4] NHK. 自民 石破新総裁 党幹事長に森山氏 官房長官に林氏 意向固める。(New LDP president Ishiba strengthens ties with Moriyama as party secretary-general and Hayashi as chief cabinet secretary.)