O‘zbekistonda immunizatsiyani barqaror moliyalashtirish: xalqaro ilg‘or tajriba va siyosat variantlari
30 Sentabr 2023
Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti qoshidagi Ilg‘or xalqaro tadqiqotlar instituti (IXTI) 2023-yil 21-fevraldan 29-iyungacha Jahon sog‘liqni saqlash tashkiloti (JSST) granti yordamida O‘zbekistonning milliy immunizatsiya dasturini barqaror moliyalashtirish bo‘yicha maqsadli tadqiqot loyihasini amalga oshirdi. Tashabbus xalqaro tajribadan amaliy saboq chiqarish va tashqi yordam kamayishi sharoitida yuqori va adolatli emlash qamrovini ta’minlash maqsadida qat’iy qiyosiy dalillarga asoslangan siyosat tanlovlarini ishlab chiqishni ko‘zda tutgan.
Tadqiqotda past va o‘rta daromadli mamlakatlar amaliyoti o‘rganilib, Shri-Lanka, Boliviya, Kosta-Rika, Salvador, Mo‘g‘uliston va Vetnam kabi yetakchi misollar aniqlandi hamda Moldova, Ozarbayjon, Armaniston, Gruziya, Butan, Gana, Indoneziya, Shri-Lanka va Vetnam bo‘yicha chuqur tahliliy materiallar tayyorlandi. Unda moliyalashtirish tuzilmalari (umumiy soliq/NHS modellari, milliy sug‘urta bilan aralash tizimlar va davlat sug‘urtasi orqali xaridlar), xarid yo‘llari (jumladan, UNICEF ta’minot bo‘limi orqali birlashgan xaridlar) va daromad vositalari (maqsadli ajratmalar, milliy lotereya tushumlari va trast fondlari) taqqoslandi. Tahlilda, shuningdek, rag‘batlantirish mexanizmlari (jon boshiga to‘lov va natijaga asoslangan to‘lov) va ularning qamrovni qo‘llab-quvvatlashdagi roli ko‘rib chiqildi.
Uslubiy jihatdan, loyihada ikkita asosiy xarajat bloki ajratib ko‘rsatildi va mamlakatlarning markaziy va submilliy darajalarda ularni qanday rejalashtirishi, sotib olishi va hisobga olishi kuzatildi. Gavi hamkorlikdagi moliyalashtirishdan to‘liq ichki moliyalashtirishga o‘tish jarayoni, shuningdek, xizmat ko‘rsatishdagi kamchiliklar yoki noto‘g‘ri rag‘batlantirishlarning oldini olish uchun sog‘liqni saqlash vazirliklari, sug‘urta jamg‘armalari va xarid qiluvchi tashkilotlar o‘rtasidagi vazifalarni aniqlashtiruvchi boshqaruv tizimlariga alohida e’tibor qaratildi.
Tadqiqot O‘zbekiston uchun Gavi mablag‘lari cheklangani sari ichki moliyaviy resurslarni mustahkamlash, shu bilan birga aniq byudjet ajratmalari va samarali xaridlar orqali fuqarolarning shaxsiy xarajatlarini kamaytirish zarurligini ta’kidladi. Loyiha tomonidan taklif etilgan dalillarga asoslangan variantlar quyidagilarni o‘z ichiga oladi: birlashgan xaridlardan foydalanish, imtiyozlar paketlari doirasida immunizatsiyani rasmiylashtirish va maqsadli xizmat ko‘rsatuvchilarni rag‘batlantirish hamda samarali kommunikatsiya bilan birgalikda axborot tizimlarini (noyob immunizatsiya identifikatorlari va yagona elektron platforma) takomillashtirish. Loyiha yakunida xalqaro tajribalar va O‘zbekiston uchun moslashtirilgan tavsiyalarni o‘z ichiga olgan qonunchilik, byudjetlashtirish va dasturlarni boshqarish islohotlari bo‘yicha siyosiy hisobot tayyorlandi.

Устойчивое финансирование иммунизации в Узбекистане: передовой международный опыт и варианты политики
30 сентября, 2023
Институт перспективных международных исследований (ИПМИ) при Университете мировой экономики и дипломатии реализовал целевой исследовательский проект по устойчивому финансированию национальной программы иммунизации Узбекистана, который был поддержан грантом Всемирной организации здравоохранения (ВОЗ) и проводился с 21 февраля по 29 июня 2023 года. Цель инициативы заключалась в извлечении практических уроков из международного опыта и обосновании политических решений на основе тщательного сравнительного анализа с целью обеспечения высокого и справедливого охвата вакцинацией по мере сокращения внешней помощи.
В ходе исследования были проанализированы практики стран с низким и средним уровнем дохода, выявлены ведущие примеры, такие как Шри-Ланка, Боливия, Коста-Рика, Сальвадор, Монголия и Вьетнам, а также разработаны подробные описания случаев Молдовы, Азербайджана, Армении, Грузии, Бутана, Ганы, Индонезии, Шри-Ланки и Вьетнама. В нем были сопоставлены структуры финансирования (модели общего налогообложения/национальной системы здравоохранения, смешанные системы с национальным страхованием и закупки, осуществляемые государственными страховыми компаниями), пути закупок (включая совместные закупки через Отдел снабжения ЮНИСЕФ) и инструменты получения доходов (целевое финансирование, доходы от национальной лотереи и целевые фонды). В ходе анализа были также рассмотрены механизмы стимулирования (подушевое финансирование и оплата по результатам) и их роль в поддержании охвата.
С методологической точки зрения в рамках проекта были выделены два основных блока затрат и прослежено, как страны формируют бюджет, осуществляют закупки и ведут учет на центральном и субнациональном уровнях. Особое внимание было уделено динамике перехода от софинансирования Gavi к полному внутреннему финансированию, а также механизмам управления, которые разъясняют роли министерств здравоохранения, страховых фондов и закупочных агентств, с тем чтобы избежать пробелов в обслуживании или нежелательных стимулов.
В случае Узбекистана исследование подчеркнуло необходимость консолидации внутреннего бюджетного пространства по мере сокращения права на получение финансирования от Gavi, одновременно снижая расходы из собственного кармана за счет предсказуемых бюджетных статей и разумных закупок. Основанные на фактических данных варианты, выделенные в рамках проекта, включают: использование совместных закупок, кодификацию иммунизации в пакетах льгот и укрепление информационных систем (уникальные идентификаторы иммунизации и интегрированная электронная платформа) наряду с целевыми стимулами для поставщиков и коммуникациями. Проект завершился подготовкой отчета о политике, в котором изложены международные модели и набор индивидуальных рекомендаций по реформам в области законодательства, бюджетирования и управления программами.
Финансирование: грант Всемирной организации здравоохранения (ВОЗ)
Продолжительность: 21 февраля – 29 июня 2023 г.
Исследовательская группа: Шерзод Абдуллаев, Акрам Умаров, Лайло Ташпулатова, Камола Сафаева, Хулькар Каримова, Аббос Бобохонов, Рустам Махмудов, Мехринисо Абдурасулова, Михаил Строкань