Bugun biz strategik rejalashtirish bo‘yicha seminarni muvaffaqiyatli o‘tkazdik. Professor-o‘qituvchilar, tadqiqotchilar va talabalarni doktor Islomxon Gafarov rahbarligidagi dinamik va fikrlashga undovchi sessiyaga to‘pladik.
Seminarda xalqaro munosabatlar va siyosatshunoslik sohasida strategik bashorat va rejalashtirishning hayotiy ahamiyati, ayniqsa, global murakkabliklar yanada o‘tkir nigoh va moslashuvchanlikni talab qilayotgan bir paytda muhokama qilindi. Doktor Gafarov istiqbolli institutsional va siyosiy asoslarni ishlab chiqish uchun zarur bo‘lgan asosiy vositalar va metodologiyalarni, jumladan, ssenariylarni rejalashtirish, tendensiyalarni tahlil qilish va strategik yo‘l xaritalarini ishlab chiqishni taqdim etdi.
Islomxon Gafarov strategik rejalashtirish davlat qurilishi yoki global boshqaruvning ulkan strategiyalari bilangina cheklanib qolmasligini ta’kidladi. Aksincha, bu noaniqlikni bartaraf etish va maqsadli yo‘nalishlarni belgilashga intilayotgan tashkilotlar, tadqiqot guruhlari va hatto alohida shaxslarga ham birdek taalluqli bo‘lgan universal yondashuvdir. Diplomatiya, ilmiy tadqiqotlar yoki kasbiy rivojlanish bo‘ladimi, strategik fikrlash qobiliyati bugungi tez o‘zgaruvchan dunyoda eng muhim ko‘nikmaga aylanmoqda.
Sessiya Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti birinchi prorektori va IXTI direktori doktor Akram Umarovning fikrlari bilan yakunlandi. U strategik va ssenariy rejalashtirishni akademik tadqiqotlar va institutsional rivojlanishga chuqurroq singdirishning ahamiyatini ta’kidladi.
“Strategik rejalashtirish – bu shunchaki ma’muriy vosita emas, balki intellektual intizomdir. Biz ushbu metodologiyalarni qat’iy va tizimli o‘rganishga sarmoya kiritishimiz kerak”, – dedi u.
Seminar bizning akademik hamjamiyatni tez o‘zgaruvchan xalqaro muhitni yaxshiroq tushunish va shakllantirish uchun eng muhim vositalar bilan ta’minlash bo‘yicha vazifasi doirasidagi yana bir muhim qadamdir. Frontier Talks turkumi doirasidagi keyingi uchrashuvlar ilg‘or ko‘nikmalar, fanlararo muloqot va institutsional innovatsiyalarga bag‘ishlanadi.

Сегодня мы успешно провели семинар по стратегическому планированию, собрав преподавателей, исследователей и студентов на динамичную и заставляющую задуматься сессию под руководством доктора Исломхона Гафарова.
На семинаре обсуждалась жизненная важность стратегического предвидения и планирования в области международных отношений и политологии, особенно в то время, когда глобальные сложности требуют более острого видения и адаптивности. Д-р Гафаров представил ключевые инструменты и методологии, включая сценарное планирование, анализ тенденций и разработку стратегических дорожных карт, которые необходимы для разработки перспективных институциональных и политических рамок.
Д-р Гафаров подчеркнул, что стратегическое планирование не ограничивается грандиозными стратегиями государственного строительства или глобального управления. Скорее, это универсальный подход, который в равной степени применим к организациям, исследовательским группам и даже отдельным людям, стремящимся преодолеть неопределенность и определить целевые ориентиры. Будь то дипломатия, академические исследования или профессиональное развитие, способность мыслить стратегически становится важнейшим навыком в современном быстро меняющемся мире.
Сессия завершилась ремарками д-ра Акрама Умарова, первого проректора Университета мировой экономики и дипломатии и директора ИПМИ, который подчеркнул ценность более глубокой интеграции стратегического и сценарного планирования в академические исследования и институциональное развитие.
«Стратегическое планирование – это не просто административный инструмент, это интеллектуальная дисциплина. Мы должны инвестировать в строгое и систематическое изучение этих методологий», – отметил он.
Семинар знаменует собой еще один важный шаг в рамках нашей миссии по оснащению академического сообщества важнейшими инструментами для лучшего понимания и формирования быстро меняющейся международной среды. Дальнейшие сессии в рамках серии Frontier Talks будут по-прежнему посвящены передовым навыкам, междисциплинарному диалогу и институциональным инновациям.