30-aprel kuni “Global Yevroosiyo: siyosiy iqtisodiyot sohasida tadqiqotlarning yangi istiqbollari” mavzusiga bag‘ishlangan “Glazgo–Toshkent” ilmiy-tadqiqot kollokviumi bo‘lib o‘tdi. Tadbir Markaziy Osiyoning o‘zgaruvchan mintaqaviy va global mavqeiga alohida e’tibor qaratgan holda, Yevroosiyoning rivojlanib borayotgan siyosiy iqtisodiyotini muhokama qilish uchun Glazgo universiteti, Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti (JIDU), Istiqbolli xalqaro tadqiqotlar instituti (IXTI) va hamkor tashkilotlarning olim hamda tadqiqotchilarini bir yerga to‘pladi. Kollokvium Glazgo universitetining MacFie Bequest jamg‘armasi ko‘magida tashkil etildi.
Tadbirni Glazgo universiteti professori Luka Ancheski va JIDU prorektori, professor Timur Dadabayev o‘z nutqlari bilan ochib berdilar. Kollokvium konsepsiyasi va kun tartibini Glazgo universiteti Ijtimoiy va siyosiy fanlar maktabi aspiranti hamda IXTI taklif etilgan ilmiy xodimi Metyu Xenegan taqdim etdi. U uchrashuvning intellektual maqsadini va uning Glazgo hamda Toshkent o‘rtasidagi ilmiy muloqotni mustahkamlashdagi rolini belgilab berdi.
“O‘zgaruvchan dunyoda Yangi O‘zbekiston” deb nomlangan birinchi sho‘ba O‘zbekistonning mintaqaviy xavfsizlik, institutsional rivojlanish, iqtisodiy barqarorlik, shuningdek, Markaziy Osiyodagi siyosiy barqarorlik va integratsiyaning kengroq dinamikasiga yondashuvlarini ko‘rib chiqishga bag‘ishlandi. Ma’ruzalar rahbariyat qarashlari va mintaqaviylikdan tortib, Islom sivilizatsiyasi markazi, AQShning “C5+1” formati hamda O‘zbekiston va Qozog‘iston rivojlanishining qiyosiy istiqbollarigacha bo‘lgan keng ko‘lamli masalalarni qamrab oldi.
Ikkinchi va uchinchi sho‘balar muhokamani kengaytirib, resurslar, kapital, farovonlik, migratsiya va tarkibiy o‘zgarishlar masalalariga to‘xtalib o‘tdi. Ma’ruzachilar Ozarbayjon va Qozog‘istondagi tabiiy boyliklar jamg‘armalari, Qirg‘izistondagi tog‘-kon sanoati va pul o‘tkazmalari, Markaziy Osiyoda noyob yer metallari uchun raqobat, shaharlar tanazzuli, O‘zbekistondagi “o‘rta daromad tuzog‘i”, ijtimoiy himoya va migrant oilalarining moliyaviy imkoniyatlari cheklanganligini tahlil qildilar.
“Axborot, ta’sir va geosiyosat: butun Yevroosiyo bo‘ylab narrativlar” mavzusidagi yakuniy panel muhokamasi mintaqadagi strategik narrativlar, ommaviy axborot vositalari va tashqi kuchlarning rolini o‘rganishga bag‘ishlandi. Ma’ruzalarda Xitoyning noan’anaviy harbiy ishtiroki, Eronning Markaziy Osiyodagi geosiyosiy manfaatlari, jamoatchilikning Xitoy iqtisodiy ta’sirini idrok etishi va global gegemonlik almashinuvi sharoitida liberal normalarning shubha ostiga olinishi ko‘rib chiqildi. Kollokvium yakunida ilmiy hamkorlikni mustahkamlash va Global Yevroosiyo bo‘yicha yangilangan tadqiqot dasturini ishlab chiqishga doir navbatdagi qadamlar belgilab olindi.

На научно-исследовательском коллоквиуме «Глазго–Ташкент» обсуждались новые подходы к политической экономике глобальной Евразии
30 апреля состоялся научно-исследовательский коллоквиум «Глазго–Ташкент», посвященный теме «Глобальная Евразия: новые перспективы исследований в области политической экономики». Мероприятие собрало ученых и исследователей из Университета Глазго, Университета мировой экономики и дипломатии (УМЭД), Института перспективных международных исследований (ИПМИ) и партнерских организаций для обсуждения развивающейся политической экономики Евразии с особым акцентом на меняющееся региональное и глобальное положение Центральной Азии. Коллоквиум был организован при любезной поддержке фонда MacFie Bequest Университета Глазго.
Мероприятие открыли выступления профессора Луки Анчески из Университета Глазго и профессора Тимура Дадабаева, проректора УМЭД. Концепцию и повестку дня коллоквиума представил Мэттью Хенеган, аспирант Школы социальных и политических наук Университета Глазго и приглашенный научный сотрудник ИПМИ, который обозначил интеллектуальную цель встречи и ее роль в укреплении научного диалога между Глазго и Ташкентом.
Первая секция под названием «Новый Узбекистан в меняющемся мире» была посвящена рассмотрению подходов Узбекистана к региональной безопасности, институциональному развитию, экономической устойчивости, а также более широкой динамике политической стабильности и интеграции в Центральной Азии. Доклады затрагивали широкий спектр вопросов – от представлений руководства и регионализма до Центра исламской цивилизации, формата «С5+1» США и сравнительных перспектив развития Узбекистана и Казахстана.
Вторая и третья секции расширили дискуссию, затронув вопросы ресурсов, капитала, благосостояния, миграции и структурных преобразований. Докладчики проанализировали фонды природных ресурсов в Азербайджане и Казахстане, горнодобывающую промышленность и денежные переводы в Кыргызстане, конкуренцию за редкоземельные металлы в Центральной Азии, упадки городов, «ловушку среднего дохода» в Узбекистане, социальную защиту и ограничения финансовой доступности для семей мигрантов.
Заключительная панельная дискуссия «Информация, влияние и геополитика: нарративы по всей Евразии» была посвящена роли стратегических нарративов, СМИ и внешних сил в регионе. В докладах рассматривались нетрадиционное военное присутствие Китая, геополитические интересы Ирана в Центральной Азии, восприятие китайского экономического влияния общественностью и оспаривание либеральных норм в контексте смены глобальной гегемонии. В ходе коллоквиума были обозначены дальнейшие шаги по укреплению академического сотрудничества и разработке обновленной программы исследований по Глобальной Евразии.