Rustam O‘rinboyev va Timur Dadabayev IXTIda monitoring va samaradorlikni baholash tizimini yaratish loyihasi bo‘yicha yakuniy hisobotni taqdim etdilar
Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti huzuridagi Istiqbolli xalqaro tadqiqotlar institutida Jahon banki ko‘magida Innovatsion rivojlanish agentligining “O‘zbekiston milliy innovatsion tizimini modernizatsiya qilish (MUNIS)” loyihasining PRIM grant dasturi doirasida kadrlar samaradorligini monitoring qilish va baholash tizimini ishlab chiqish hamda joriy etish bo‘yicha yakuniy hisobot taqdimoti o‘tkazildi. Yakuniy natijalarni Rustam O‘rinboyev va loyihaning xalqaro maslahatchisi Timur Dadabayev taqdim etdilar.
Hisobotda asosiy natijalar qayd etildi: mehnat natijalarini baholashning institutsional asosi yaratildi, lavozim toifalari bo‘yicha shaffof KPI ko‘rsatkichlari belgilandi, standartlashtirilgan vositalar va muntazam baholash jarayonlarini o‘tkazish tartibi ishlab chiqildi. Tizim Institutning ilmiy-tadqiqot va tashkiliy faoliyati samaradorligini oshirish hamda dalillarga asoslangan boshqaruv madaniyatini mustahkamlashga qaratilgan.
Joriy etilgan tizimdan kutilayotgan natija - maqsadlarni belgilash va fikr-mulohaza bildirishning yagona va tushunarli qoidalari, bo‘linmalar bo‘yicha ko‘rsatkichlarning taqqoslanishi, taraqqiyotning muntazam tahlili va xodimlarning shaxsiy rivojlanishidir. Hisobotga ko‘ra, Institut natijalarni davriy baholashga o‘tadi, bu esa tadqiqotlar sifatini, nashr faolligini, loyiha va ekspertlik ishlarini muntazam ravishda yaxshilash, shuningdek, o‘lchanadigan mas’uliyat va jarayonlarning shaffofligi orqali tashqi hamkorlikni mustahkamlash imkonini beradi.

Рустам Уринбоев и Тимур Дадабаев представили финальный отчёт по созданию системы мониторинга и оценки эффективности в ИПМИ
В Институте перспективных международных исследований при Университете мировой экономики и дипломатии состоялась презентация финального отчёта по разработке и внедрению Системы мониторинга и оценки кадровой эффективности в рамках плана институциональной модернизации ИПМИ по грантовой программе PRIM проекта «Модернизация национальной инновационной системы Узбекистана (MUNIS)» Агентства по инновационному развитию при поддержке Всемирного Банка. Итоги представили доктор Рустам Уринбоев и научный консультант проекта профессор Тимур Дадабаев.
В отчёте зафиксированы ключевые результаты: сформирована институциональная рамка оценки результатов труда, определены прозрачные KPI по категориям должностей, подготовлены стандартизированные инструменты, регламент проведения регулярных оценочных циклов. Система нацелена на повышение результативности исследовательской и организационной деятельности Института и укрепление культуры доказательного управления.
Ожидаемый эффект от внедрённой системы – единые и понятные правила постановки целей и обратной связи, сопоставимость показателей по подразделениям, регулярный обзор прогресса и персонализированное развитие сотрудников. Согласно отчёту, Институт перейдёт к циклической оценке результатов, что позволит планомерно повышать качество исследований, публикационной активности, проектной и экспертной работы, а также укреплять внешние партнёрства за счёт измеримой ответственности и прозрачности процессов.