Afg‘onistonning Vaxon yo‘lagi orqali Xitoy bilan to‘g‘ridan-to‘g‘ri avtomobil aloqasini o‘rnatish orzusi 2021-yil avgustda toliblar hokimiyatga qaytganidan so‘ng yuzaga kelgan geosiyosiy o‘zgarishlar fonida yana ko‘zga tashlandi. Xalqaro e’tirofga erishmaganiga qaramay, Tolibon hukumati mintaqadagi qo‘shni davlatlar, ayniqsa, asosiy savdo va sarmoya hamkoriga aylangan Xitoy bilan iqtisodiy aloqalarni mustahkamlash bo‘yicha harakatlarini jadallashtirdi. 2022-yilda ikki tomonlama savdo hajmi 1,5 milliard dollarga yetishi kutilmoqda. Kobul Pokistonni chetlab o‘tib, Xitoyning Shinjon viloyati bilan to‘g‘ridan-to‘g‘ri bog‘lanish uchun uzoq Vaxon yo‘lagi orqali Ipak yo‘lining tarixiy yo‘nalishini qayta tiklashga intilmoqda.
Biroq, bu yo‘nalishni amalga oshirish jiddiy to‘siqlarga duch kelmoqda. Bu asosan Pekinning uyg‘ur jangarilarining ushbu o‘tkazuvchan chegara orqali kirib kelishi xavfidan tashvishlanishi bilan bog‘liq. Toliblar Vaxon hududida yo‘l qurilishini tezlashtirayotganiga qaramay, Xitoyning ehtiyotkorona munosabati hamon jiddiy to‘siq bo‘lib qolmoqda. Bunday loyihaning strategik oqibatlari juda chuqur, chunki u Afg‘onistonning Pokiston tranzit yo‘nalishlariga qaramligini kamaytirishi va mintaqaviy aloqalar dinamikasini o‘zgartirishi mumkin, bu esa potentsial ravishda Markaziy Osiyoning logistika manzarasini o‘zgartirishga olib kelishi mumkin.

Просвет во тьме Ваханского коридора. Удастся ли Кабулу построить прямую дорогу в Китай?
Амбиции Афганистана по созданию прямого автомобильного сообщения с Китаем через Ваханский коридор вновь проявились на фоне изменения геополитической динамики после возвращения талибов к власти в августе 2021 года. Несмотря на отсутствие международного признания, правительство талибов активизировало усилия по укреплению экономических связей с соседями по региону, особенно с Китаем, который стал ключевым торговым и инвестиционным партнером. В 2022 году объем двусторонней торговли достигнет 1,5 миллиарда долларов. Кабул стремится обойти Пакистан и возродить исторический маршрут Шелкового пути через отдаленный Ваханский коридор, чтобы напрямую соединиться с китайской провинцией Синьцзян.
Однако реализация этого маршрута сталкивается со значительными препятствиями, в основном из-за опасений Пекина по поводу возможного проникновения уйгурских боевиков через эту пористую границу. Хотя талибы ускорили строительство дорог в районе Вахан, осторожная позиция Китая остается серьезным препятствием. Стратегические последствия такого проекта очень глубоки, поскольку он может снизить зависимость Афганистана от пакистанских транзитных маршрутов и изменить динамику региональных связей, потенциально меняя логистический ландшафт Центральной Азии.