So‘nggi yillarda Afg‘oniston hukumati aholiga nisbatan nazoratni kuchaytirish uchun o‘zining texnologik imkoniyatlarini kengaytirmoqda va moslashtirmoqda. Texnik bazaning takomillashuvi hokimiyatlarga an’anaviy usullardan tashqariga chiqadigan yangi nazorat shakllarini joriy etish imkonini bermoqda. Tolibon harakati siyosatini inobatga olgan holda, ushbu tendensiyani faqat modernizatsiya jarayoni sifatida emas, balki davlat boshqaruvini mustahkamlashga qaratilgan kengroq strategiyaning bir qismi sifatida ko‘rish mumkin.
Nazorat mexanizmlarining raqamlashtirilishi fransuz faylasufi M. Fuko tomonidan ishlab chiqilgan “panoptikum” ideal qamoqxona konsepsiyasiga yaqin modelni shakllantiradi. Ushbu modelda asosiy ahamiyat haqiqiy kuzatuv emas, balki potensial kuzatuv hissiga beriladi. Modelga ko‘ra, kuzatilayotgan shaxslar doimiy nazorat mavjudligi hissi ta’sirida o‘z xatti-harakatlarini moslashtiradi, bu esa o‘z-o‘zini intizomga olib keladi. Shu tariqa, ushbu mexanizm davlatga vaziyatga mos javob berish siyosatidan intizomiy hokimiyat mexanizmi faoliyatiga o‘tish imkonini beradi.
Mazkur jarayonni Afg‘oniston hukumati nuqtai nazaridan ko‘rib chiqadigan bo‘lsak, ushbu siyosatning asosiy drayveri Tolibon tomonidan ijtimoiy va siyosiy fragmentatsiyani kamaytirishga intilish hisoblanadi. Bu fragmentatsiya rejim barqarorligiga asosiy tahdid sifatida qabul qilinadi. Ilg‘or kuzatuv texnologiyalarini joriy etish va axborot makonini nazorat qilish repressiyalarni “fakt bo‘yicha” amalga oshirishdan ko‘ra, profilaktik ijtimoiy tartibga solish shakllariga o‘tish uchun sharoit yaratadi. Xalqaro huquqiy standartlarga mos mexanizmlarning yo‘qligi ushbu nazorat modelining institutsional darajada mustahkamlanishi uchun qulay muhit yaratadi. Bu quyidagilarda namoyon bo‘ladi:
Birinchidan, so‘nggi yillarda Tolibon hukumati aholiga oid ma’lumotlarni tizimli ravishda to‘plashga bo‘lgan qiziqishini oshirmoqda. 2023-yildan boshlab Tolibon hokimiyati davlat nazoratini kuchaytirish uchun texnologik resurslardan izchil foydalanmoqda. Yetarli raqamli infratuzilmaning mavjudligi hokimiyatga monitoring mexanizmlarini joriy etish va siyosiy ta’qibni amalga oshirish imkoniyatlarini kengaytiradi.
2025-yilda BBC jurnalistik tekshiruviga ko‘ra, Tolibon hokimiyatga kelgan paytda Afg‘oniston poytaxtida 850 ta videokuzatuv kamerasi mavjud edi, biroq 2023-yildan boshlab ularning soni keskin oshdi: faqat Kobulning o‘zida Xitoyda ishlab chiqarilgan 90 000 ta kamera o‘rnatildi. Dasturiy ta’minot kameralar orqali shaxsni aniqlash, yuzlarni yosh, jins va soqol yoki niqob mavjudligiga qarab tasniflash imkonini beradi.
Bunday tezkor videokuzatuv tizimlarining joriy etilishi xalqaro hamjamiyatda xavotir uyg‘otdi. Xususan, “Human Rights Watch” tashkiloti Afg‘onistonda to‘plangan videoma’lumotlarni saqlash va ulardan foydalanishni tartibga soluvchi ma’lumotlarni himoya qilish qonunlari mavjud emasligini ta’kidlaydi. Biroq rasmiylar bayonotiga ko‘ra, kameralar orqali olingan ma’lumotlar faqat 3 oy davomida saqlanadi, shundan so‘ng o‘chiriladi va boshqa idoralarga uzatilmaydi. Afg‘oniston Ichki ishlar vazirligi vakillari kameralar xavfsizlikni oshirish va jinoyatchilikni kamaytirishda muhim rol o‘ynashini ta’kidlaydi.
Shunga qaramay, videokuzatuv kameralaridan fuqarolar ustidan nazoratni kuchaytirish uchun foydalanilishi mumkin, ayniqsa jamoat joylarida ayollar ustidan. Mahalliy hokimiyatlar kameralar o‘rnatilgach jinoyatchilik darajasi sezilarli kamayganini bildirgan bo‘lsa-da, bu ma’lumotni mustaqil manbalar tasdiqlamaydi. Afg‘oniston qonunchiligining shaffof emasligi kameralar orqali to‘plangan ma’lumotlarning asl maqsadlarini aniqlash imkonini bermaydi. Bundan tashqari, fuqarolarga nisbatan zo‘ravonlik va ta’qib holatlarining ko‘pligi hukumat bayonotlariga shubha uyg‘otadi.
Ikkinchidan, Tolibon siyosati ichki beqarorlik manbalarini bostirishga qaratilgan. Tolibon rahbariyati nuqtai nazaridan asosiy xavflardan biri mamlakatning fragmentatsiyasi bo‘lib, u markaziy hokimiyatning zaiflashishiga olib kelishi mumkin. Ushbu amaliyotlar etnik va diniy ozchiliklarning huquqlarini cheklash bilan birga olib borilmoqda. Bunday choralarni institutsionalizatsiya qilish tizimli tengsizlikni mustahkamlaydi va etnik hamda konfessional nizolar kuchayishi uchun sharoit yaratadi.
Kobuldan tashqari, videokuzatuv kameralar mamlakatning boshqa hududlarida ham o‘rnatilgan. Ushbu viloyatlar geografik jihatdan strategik ahamiyatga ega bo‘lib, ko‘pincha nopushtun aholi ustunlik qiladi, bu esa nazorat va siyosiy barqarorlik nuqtai nazaridan ularning ahamiyatini oshiradi. Etnik va diniy jihatdan xilma-xil hududlarda kameralar o‘rnatilishi ushbu texnologiyalar faqat xavfsizlik uchun emas, balki rejimga nisbatan nolojal guruhlarni monitoring qilish vositasi sifatida ham qo‘llanilishi mumkinligini ko‘rsatadi.
2021–2025-yillar davomida xalqaro tashkilotlar Tolibon tomonidan amalga oshirilgan ko‘plab sudsiz qatl etishlar, qiynoqlar va reydlarni qayd etgan. Xalqaro inson huquqlari tashkilotlari ma’lumotlarga ko‘ra, Tolibon maqsadli ravishda ayrim etnik va diniy guruhlarni gumanitar yordam, asosiy xizmatlar va davlat ish joylaridan mahrum qilgan.
Uchinchidan, biometrik ma’lumotlar bazalari, videokuzatuv tizimlari va raqamli identifikatsiya mexanizmlarining uyg‘unligi aholi ustidan yagona va o‘zaro kuchayuvchi nazorat infratuzilmasini shakllantiradi.
Videokuzatuv texnologiyalaridan tashqari, Tolibon 2021-yil avgustida G‘arb davlatlari tomonidan qoldirilgan katta hajmdagi biometrik va shaxsiy ma’lumotlarga ham ega. Shunday bazalardan biri bu 2018-yilda Ashraf G‘ani ma’muriyati davrida joriy etilgan elektron Tazkira tizimi bo‘lib, u hozirgacha amal qilmoqda. Unga afg‘on fuqarolarining shaxsiy va biometrik ma’lumotlarijumladan ko‘z qorachig‘i skanlari, barmoq izlari, fotosuratlar, kasbi, ona tili, yashash manzili va qarindoshlari haqidagi ma’lumotlar kiradi.
Milliy statistika agentligi ma’lumotlariga ko‘ra, 2025-yil oxiriga kelib 17 milliongacha elektron guvohnoma berilgan bo‘lib, ularning 6 millioni Tolibon hokimiyatga kelgandan keyin rasmiylashtirilgan. Bundan tashqari, hukumat biometrik ma’lumotlarni yig‘ish doirasini kengaytirib, ilgari e’tibordan chetda qolgan aholi toifalarini ham qamrab olmoqda. Xalqaro migratsiya tashkiloti ma’lumotlariga ko‘ra, hukumat uysizlar, tilanchilar va jinoyatchilarning biometrik ma’lumotlarini yig‘moqda. Bu ko‘lam va tezlik Tolibonning biometrik nazoratga qiziqishi va Tazkira tizimining boshqaruvga integratsiyalashganini ko‘rsatadi.
Ma’lumotlarga ko‘ra, Tolibon AQSh harbiylari tomonidan ilgari foydalanilgan portativ biometrik qurilmalarga ham ega. Ushbu qurilmalar orqali tezkor ravishda ko‘z qorachig‘i va barmoq izlarini olish mumkin. Qoldirilgan qurilmalardagi ma’lumotlar yetarli darajada himoyalanmagan bo‘lib, xalqaro tashkilotlar bu ma’lumotlar siyosiy raqiblar va sobiq harbiylarga qarshi qo‘llanishi mumkinligi haqida ogohlantirgan.
Bu xavflar aholining katta qismi uchun shaxsni tasdiqlovchi hujjatlarni olishning qimmatligi bilan yanada kuchayadi. Mahalliy OAV ma’lumotlariga ko‘ra, rasmiy to‘lov kattalar uchun 500 afg‘oniy (taxminan 7 AQSh dollari), voyaga yetmaganlar uchun 200 afg‘oniy. Ammo hujjat berish markazlarining yetishmasligi fuqarolarni qo‘shimcha transport xarajatlariga duchor qiladi, uzoq hududlarda esa rasmiylashtirish narxi 200 dollargacha yetadi. Bu esa amaliy oqibatlarga olib keladi: hujjat yo‘qligi vizani rasmiylashtirish va mamlakatni tark etish imkoniyatini cheklaydi, shuningdek ta’lim, sog‘liqni saqlash va gumanitar yordam kabi asosiy xizmatlardan foydalanishni ham qiyinlashtiradi. Bundan tashqari, tizimdagi etnik tasniflash yirik etnik guruhlarni bo‘lib yuborib, ozchiliklar sonini statistik jihatdan kamaytiradi.
Shunday qilib, Tolibon siyosatidan kelib chiqib aytish mumkinki, hududiy va ijtimoiy fragmentatsiya rejim barqarorligiga asosiy tahdid sifatida qaraladi. Biometrik ma’lumotlar bazalari va kuzatuv texnologiyalarining integratsiyasi yangi hokimiyat infratuzilmasini shakllantirib, intizomiy mexanizm xususiyatlarini oladi. 2026-yil yanvar oyida qabul qilingan yangi Jinoyat-protsessual kodeks ushbu yondashuvni huquqiy jihatdan mustahkamlab, siyosiy elitaning hokimiyatni monopollashtirish jarayonini yakunlaydi. Bunday sharoitda etnik va diniy ozchiliklarning zaifligi ortib, ichki mojarolar kuchayishi va ijtimoiy tengsizlik chuqurlashishi xavfi yuqori bo‘lib qolmoqda.
* Istiqbolli xalqaro tadqiqotlar instituti (IXTI) hech qanday masalada muassasaviy nuqtainazarni bildirmaydi; bu yerda keltirilgan fikrlar faqatgina muallif yoki mualliflarga tegishlibo‘lib, ular IXTIning qarashlarini aks ettirmaydi.

Цифровой переход авторитарных мер в Афганистане: эффект «паноптикума»
В последние годы правительство Афганистана расширяет и адаптируют свои технологические возможности для надзора над населением. Совершенствование технической базы позволяет властям   внедрять новые формы контроля, выходящие за рамки традиционных методов. С учетом политики движения Талибан данную тенденцию можно рассматривать не только как процесс модернизации, но и как часть более широкой стратегии укрепления государственного управления.
Цифровизация механизмов контроля формирует модель, близкую к концепции идеальной тюрьмы «паноптикума», развитую философом М. Фуко. В рамках данной модели решающее значение приобретает ощущение не фактического, а потенциального наблюдения. Модель предполагает, что наблюдаемые адаптируют свое поведение под ощущением постоянного контроля, которое приводит к самодисциплине. Таким образом, механизм позволяет государству переходить от политики ситуативного реагирования к функционированию дисциплинарного механизма власти.
Рассматривая данный процесс с позиции афганского правительства, ключевым драйвером данной политики выступает стремление талибов нивелировать социальную и политическую фрагментацию, которая воспринимается в качестве главной угрозы устойчивости режима. Интеграция продвинутых технологий наблюдения и контроль информационного пространства создают условия для перехода от репрессий «по факту» к более превентивным формам социального регулирования. Отсутствие механизмов, отвечающих международным правовым стандартам, создает благоприятную среду для закрепления данной модели  контроля на институциональном уровне. Это проявляется в следующем:
Во-первых, в последние годы правительство Талибан демонстрирует возросший интерес к систематическому накоплению информации о населении. С 2023 года власти Талибан последовательно задействуют технологические ресурсы для укрепления и усиления государственного контроля. Наличие достаточной цифровой инфраструктуры создает для властей условия для установления механизма мониторинга и расширяет возможности для возможности осуществления политического преследования.
Согласно журналистскому расследованию “Би-би-си” от 2025 года, к моменту прихода к власти Талибан в столице Афганистана находилось 850 камер видеонаблюдения, но с 2023 года их количество резко возросло: только в Кабуле было установлено 90 000 камер китайского производства. Программное обеспечение позволяет камерам при распознавании личности выводить изображение, классифицировать каждое лицо по возрасту, полу и наличию бороды или маски.
Такое резкое развертывание систем видеонаблюдения вызвало обеспокоенность международного сообщества. Так, правозащитная организация «Хьюман Райтс Уотч» предупреждает, что в Афганистане отсутствуют законы о защите данных, регулирующие порядок хранения и использования собранных видеозаписей. Однако, по заверению властей, данные с камер хранятся только 3 месяца, после чего удаляются и не передаются другим ведомостям управления.  Представители Министерства внутренних дел Афганистана утверждают, что камеры значительно способствуют повышению безопасности и снижению уровня преступности.
Несмотря на это, камеры видеонаблюдения могут быть использованы для усиления контроля над гражданскими лицами, особенно над женщинами в общественных пространствах. Хотя местные органы власти утверждают, что уровень преступлений после установки сети видеокамер многократно снизился, данное заявление невозможно подтвердить независимыми источниками. Учитывая непрозрачность афганского законодательства, отсутствует возможность подтвердить и подлинные цели использования данных видеокамер. Кроме этого, наличие большого количества задокументированных случаев жестокого обращения с гражданскими лицами и их преследования ставит под сомнение заявления властей об использовании данных.
Во-вторых, политика Талибан направлена на подавление потенциальных источников внутренней дестабилизации. Одним из ключевых рисков, с точки зрения талибского руководства, выступает фрагментация страны, способная привести к ослаблению центральной власти. Реализация данных практик сопровождается  ограничением прав этнических и религиозных меньшинств. Институционализация мер такого рода закрепляет структурное неравенство и создает предпосылки для эскалации межэтнических и межконфессиональных конфликтов.
Помимо столицы Афганистана, камеры видеонаблюдения установлены и в других регионах страны.  Эти провинции, гранича с Кабулом, имеют как стратегическое географическое положение, так и превалирующую долю непуштунского населения, что повышает их значимость с точки зрения обеспечения контроля и политической стабильности. Размещение камер в регионах в областях с выраженной этнической и религиозной неоднородностью указывает на предположительное использование этой технологии талибами не только в заявленных целях обеспечения безопасности, но также в качестве инструмента мониторинга нелояльных групп режиму.
Международные организации с 2021 по 2025 год зафиксировали многочисленные внесудебные казни, пытки и рейды против этнических меньшинств, устроенные напрямую представителями Талибан. По сообщениям международных правозащитных организаций, талибы намеренно лишали притесняемые религиозные и этнические группы гуманитарной помощи, а также доступа к основным услугам и государственным рабочим местам.
В-третьих, совокупность биометрических баз данных, систем видеонаблюдения и цифровых идентификационных механизмов формирует единую и взаимоусиливающую инфраструктуру контроля над населением.
Помимо доступа к последним технологиям видеотехнических средств, Талибан располагает значительной базой биометрических и персональных данных, которые были оставлены западными странами в августе 2021 года.  Одна из таких баз данных — это электронная версия удостоверения личности Tazkira, запущенная в 2018 году при администрации президента Ашрафа Гани, функционирующая по сей день. Она содержит  личные и биометрические данные афганцев, включая сканирование радужной оболочки глаза, отпечатки пальцев, фотографии, профессию, родной язык, домашние адреса и имена родственников.
Согласно заявлению Национального агентства информации и статистик к концу 2025 года было выдано до 17 миллионов электронных удостоверений личности, шесть миллионов из которых были выданы с периода прихода власти талибов. Более того, правительство Талибан вышло за рамки традиционного применения  биометрических данных и собирает данные категорий населения, которые находились вне поле зрения при прежнем правительстве. По данным Международной организации по миграции правительство Афганистана собирает биометрические данные бездомных, нищих и преступников. Масштаб охвата и темпы выдачи удостоверений демонстрируют степень заинтересованности Талибов в сборе биометрических данных и интегрированность Тазкиры в административное управление.
По сообщениям, Талибан также имеет доступ к портативному оборудованию для определения личности, которое прежде использовалось американскими военными. Оно позволяет мгновенно собирать параметры радужной оболочки глаза и отпечатков пальцев. Данные, которые были сохранены на устройствах, оставленных США и другими западными донорами, фактически не были защищены базовыми мерами безопасности. Международные правозащитные организации в связи с этим неоднократно предупреждали о риске использования таких биометрических данных талибами для преследования своих предполагаемых оппонентов, бывших военнослужащих и политических активистов.
Описанные риски усугубляются тем, что для значительной части населения получение официальных документов, удостоверяющих личность, остаётся непосильно дорогостоящим. Согласно местным СМИ, oфициальный сбор составляет 500 афгани (около 7 долларов США) для взрослых и 200 афгани для несовершеннолетних. Однако, нехватка центров выдачи документов вынуждает многих граждан нести дополнительные транспортные расходы, а в отдалённых районах, где личное посещение невозможно,  сборы за оформление могут достигать 200 долларов. Такие финансовые барьеры имеют конкретные практические последствия, поскольку отсутствие удостоверения личности лишает граждан возможности оформить визу и, следовательно, покинуть страну. Также ограничивает доступ к таким базовым услугам, как образование, здравоохранение и гуманитарной помощи, для получения которых удостоверение зачастую является обязательным условием. Недовольство населения так же подкрепляется этнической классификацией в системе, которая дробит крупные этнические группы на подкатегории, статистически размывая численность этнических меньшинств.
Таким образом, на основании предпринимаемых действий руководства Талибан можно сделать вывод, что именно территориальная и социальная фрагментация рассматриваются как ключевые внутренние риски, способные подорвать устойчивость режима. Интеграция биометрических баз данных и технологий наблюдения формирует новую инфраструктуру власти, которая приобретает черты дисциплинарного механизма. Более того, новый Уголовно-процессуальный кодекс, принятый в январе 2026 года, закрепляет данный подход на юридическом уровне и выступает логическим завершением внутриполитической стратегии. Принятие кодекса сигнализирует о фактическом завершении процесса монополизации власти политической элитой над Афганистаном. В таких условиях возрастает уязвимость региональных, этнических и религиозных меньшинств, что создает высокий риск эскалации внутренних конфликтов и углубления социального неравенства.