Hisobotda SI savdo jarayonlarini sezilarli darajada transformatsiya qilishi va yanada inklyuziv iqtisodiy o‘sishga xizmat qilishi ko‘rsatib berilgan. SI texnologiyalari bojxona jarayonlarini tezlashtirish, ta’minot zanjirlarining shaffofligini oshirish, til tarjimasi sifatini yaxshilash hamda kichik va o‘rta biznes subyektlariga xalqaro bozorlarga chiqish imkonini beruvchi raqamli vositalar orqali savdo xarajatlarini kamaytiradi. JST va Xalqaro savdo palatasi (ICC) tomonidan o‘tkazilgan qo‘shma tadqiqotga ko‘ra, SI dan foydalangan kompaniyalarning 90 foizi aniq foyda ko‘rgan, respondentlarning 50 foizi esa SI savdo bilan bog‘liq xatarlarni boshqarish imkoniyatlarini yaxshilaganini qayd etgan. Bu SI rivojlanayotgan mamlakatlar kompaniyalarining global savdoga jalb etilishiga xizmat qilayotganini ko‘rsatadi.
Mutaxassislar mashina intellekti global mehnat unumdorligi o‘sishini yiliga taxminan 0,68 foiz bandga tezlashtirishi, 2040 yilga borib jahon savdosi hajmini 37 foizga va global YAIMni 13 foizga oshirishi mumkinligini prognoz qilmoqda. Ayniqsa, axborot xizmatlari — jumladan bulutli texnologiyalar, dasturiy mahsulotlar va SI asosidagi xizmatlar — savdo hajmini 40 foizdan ortiq oshirishi mumkin. Bu raqamli iqtisodiyotlar va xizmatlarga tayangan rivojlanish modellari jiddiy raqobat ustunligiga ega ekanini anglatadi.
Shu bilan birga, hisobot bir qator jiddiy muammolarga ham e’tibor qaratadi. Tegishli siyosiy muvofiqlashtirish bo‘lmagan taqdirda SI rivojlangan va rivojlanayotgan iqtisodiyotlar o‘rtasidagi tafovutlarni yanada kuchaytirishi mumkin. Yuqori daromadli, infratuzilmasi rivojlangan, raqamli salohiyati va institutsional boshqaruvi kuchli davlatlar eng katta foyda ko‘radi. Past daromadli iqtisodiyotlar esa zaif raqamli infratuzilma va texnik bilimlarning yetishmasligi sababli yanada chetda qolib ketish xavfiga duch keladi. JST modellashtirish natijalariga ko‘ra, yuqori daromadli davlatlar daromadlarini 14 foizgacha oshirishi mumkin, past daromadli mamlakatlar esa agar ular SI va raqamli texnologiyalarga oldindan sarmoya kiritmasa, atigi 8 foizlik o‘sishga erishadi. Biroq infratuzilma va SI ni joriy etish darajasi tenglashtirilsa, rivojlanayotgan mamlakatlar uchun daromad o‘sish salohiyati ancha yuqori bo‘ladi.
Hisobotda mehnat bozori va tengsizlik masalalariga ham alohida e’tibor qaratilgan. Umuman olganda, ish haqi darajasi oshishi kutilmoqda, biroq o‘rta va yuqori malakali mutaxassislar uchun daromadlar qisqarishi ehtimoli bor, chunki ularning ish o‘rinlari avtomatlashtirishga ko‘proq moyil. Bu umumiy daromad tengsizliklarini qisqartirishi mumkin, ammo o‘rta sinf uchun jiddiy chaqiriqlarni yuzaga keltiradi va keng ko‘lamli qayta tayyorlash hamda malaka oshirish siyosatlarini talab etadi.
JST hisobotida qayd etilishicha, SI ning barcha mamlakatlar uchun foydali bo‘lishi ko‘p tomonlama, qoidalarga asoslangan savdo tizimisiz mumkin emas. Axborot texnologiyalari bo‘yicha bitim (ITA), Xizmatlar savdosi bo‘yicha umumiy kelishuv (GATS) va Intellektual mulk huquqlarining savdo jihatlari bo‘yicha bitim (TRIPS) allaqachon uskunalar narxini pasaytirish, xizmatlar savdosini soddalashtirish va innovatsiyalarni rag‘batlantirishda muhim rol o‘ynamoqda.
Shuningdek, JST Sun’iy intellekt sohasida savdo siyosati ochiqligi indeksini (AI Trade Policy Openness Index — AI-TPOI) ishlab chiqdi. Ushbu indeks mamlakatlar o‘rtasida xizmatlar bozoridagi to‘siqlar, savdo cheklovlari va ma’lumotlarni tartibga solish borasida sezilarli farqlar mavjudligini ko‘rsatadi. Past daromadli mamlakatlar ko‘pincha ochiqroq ko‘rinadi, biroq bu holat ko‘proq yetarli tartibga solish va infratuzilmaning yo‘qligini anglatadi.
SI ni haqiqiy inklyuziv o‘sish drayveriga aylantirish uchun uni qo‘shimcha siyosatlar bilan uyg‘unlashtirish zarur. Hozirgi kunda SI va ta’limga oid moliyalashtirish, dasturlar va subsidiyalarning aksariyati sanoati rivojlangan mamlakatlarda jamlangan bo‘lib, bu SI foydasining aynan shu davlatlarda to‘planib qolish xavfini oshiradi. Shu bois savdo qoidalari va SI ni global boshqarish institutlari o‘rtasidagi muvofiqlik muhim ahamiyat kasb etadi. Ayni paytda mintaqaviy savdo tashabbuslari SI masalasiga hali yetarlicha e’tibor qaratmayapti va asosan rivojlangan mamlakatlarni qamrab olmoqda.
Sun’iy intellekt davlatlar o‘rtasidagi tafovutlarni chuqurlashtirishi ham, aksincha, ijtimoiy yaqinlashuvga xizmat qilishi ham mumkin — bu hozir qabul qilinayotgan siyosiy qarorlarga bog‘liq. Hisobotda Digital Trade for Africa va Women Exporters in the Digital Economy (WEIDE) jamg‘armasi kabi tashabbuslar orqali shaffoflik, siyosiy muloqot va salohiyatni oshirishning ahamiyati alohida ta’kidlanadi. Ushbu misollar yetarli moliyalashtirish va kompleks siyosat mavjud bo‘lsa, inklyuziv rivojlanish mumkinligini ko‘rsatadi.
Xulosa qilib aytganda, SI global savdoni kengaytirish, daromadlarni oshirish va iqtisodiy o‘sishga kirish imkoniyatlarini kengaytirish salohiyatiga ega. Biroq bu salohiyatni ro‘yobga chiqarish uchun raqamli infratuzilma, inson kapitali va muvofiqlashtirilgan global siyosatga sarmoya zarur. Jahon savdo tashkiloti SI texnologiyalariga universal kirishni ta’minlaydigan, tartibga solishdagi parokandalikni kamaytiradigan va umumiy farovonlikni qo‘llab-quvvatlaydigan savdo siyosatini shakllantirishda muhim o‘rin tutadi. Kelgusi yillar hal qiluvchi bo‘ladi: SI insoniyatni bo‘ladimi yoki birlashtiradimi — bu davlatlarning umumiy siyosiy tanlovlari va hamkorligiga bog‘liq.
Raqamlashtirish, ta’lim islohotlari va JSTga a’zo bo‘lish jarayonini boshdan kechirayotgan O‘zbekiston uchun JSTning 2025 yilgi Jahon savdo hisobotidagi xulosalar alohida ahamiyatga ega. Savdo va ishlab chiqarish sohalarida SI ning transformatsion salohiyati O‘zbekistonni qulay pozitsiyaga olib chiqmoqda. Raqamli infratuzilma, ma’lumotlarni boshqarish va SI ga mos ta’limga sarmoya kiritish O‘zbekistonning global qiymat zanjirlariga integratsiyalashuvi va ayniqsa to‘qimachilik, qishloq xo‘jaligi hamda xizmatlar sohalarida eksport raqobatbardoshligini oshirishga xizmat qiladi. Hisobot xulosalari O‘zbekistonning inson kapitalini mustahkamlash va hududiy tengsizliklarni kamaytirishga qaratilgan milliy rivojlanish maqsadlari bilan uyg‘un. Ko‘p tomonlama savdo tizimida faol ishtirok etish va SI asosidagi savdoni yengillashtirish siyosatini joriy etish orqali O‘zbekiston nafaqat Markaziy Osiyoda aqlli, barqaror va inklyuziv iqtisodiy o‘sish markaziga aylanishi, balki o‘z institutsional va texnologik salohiyatini ham sezilarli darajada kuchaytirishi mumkin.

Artificial Intelligence and the Future of the Multilateral Trading System: Insights from the WTO World Trade Report 2025
13 December, 2025
Artificial intelligence (AI) has evolved into an essential economic foundation of the present global economy. The World Trade Report 2025 establishes that AI functions as a general-purpose technology which has the same transformative power as electricity and the steam engine did to reshape entire economic systems. The report achieves dual importance because it evaluates AI economic potential while warning about increased social disparities when nations pursue isolated development paths or fail to work together.
The report demonstrates how AI technology will transform trade operations and create inclusive economic expansion through various mechanisms. AI technology reduces trade expenses through its ability to speed up customs operations and improve supply chain visibility and language translation services and provide digital tools for small and medium-sized enterprises to enter international markets. The joint study between the WTO and ICC revealed that 90% of businesses using AI technology achieved concrete advantages while 50% of respondents indicated AI systems improved their ability to handle trade-related risks. The research demonstrates how AI technology enables more businesses from developing nations to join international trade activities.
Professionals forecast machine intelligence's ability to accelerate productivity growth globally by about 0.68 percentage points per annum, delivering a 37% increase of trade volumes around the world and a 13% development of global GDP by 2040. Of critical importance is the fact that information services – a cluster comprising cloud technologies, software products, and AI-based services – could expand trade by more than a 40% threshold, meaning digital economies and service-based growth models now possess a considerable competitive advantage.
However, the report also identifies critical challenges. Artificial Intelligence may exacerbate divergence between advanced and developing economies if policy coordination is not properly coordinated. Those economies having larger incomes with better infrastructure, improved digital qualities, and better government, are set to gain by far. Conversely, low-income economies are set to be further isolated by their weak digital infrastructure and deficiency of technical know-how. Modelling by the WTO reveals high-income economies are set to achieve income gains of up to 14%, yet low-income economies may achieve a meagre 8% if they fail to invest first in digital technologies and implement inclusive policies. If low-income economies are, however, equal their counterparts in infrastructure and uptake of AI, their income growth potential becomes even larger theirs.
Another crucial aspect addressed by the report pertains to the labor market and inequality. With regard to overall pay, it will rise, but it is also estimated to fall for highly and moderately qualified individuals, as their jobs are automatable more compared to less qualified individuals. It might alleviate income inequality but challenge middle-class workers, for which there is a strong need for retraining and adjustment of skills policies.
The WTO report shows how a multilateral, rules-based trading system is essential for AI to help all. Such rules as the Information Technology Agreement (ITA), the General Agreement on Trade in Services (GATS), and the TRIPS Agreement are already doing their job by cutting down equipment prices, simplifying services trade, and stimulating innovation.
The WTO also devised the AI Trade Policy Openness Index (AI-TPOI), which shows large cross-country differences across service barriers, trade barriers, and data regulation. Remarkably, economies of low income are observed to be more open, but it primarily indicates a deficiency of adequate regulation and infrastructure necessary for adequate integration of AI.
To make AI a genuine inclusive growth driver, it should also be accompanied by complementary policies. Today, a large majority of funding, programmes, and subsidies for AI for educational purposes remain concentrated in industrialized countries, hence increasing odds of AI benefits getting stuck in those economies. It is also necessary for trade rules and institutions of AI governance to collaborate. Regional trade policy initiatives are barely even venturing into addressing AI, and they comprise largely a group of advanced economies, encompassing barely a circle of urgent source of concern.
The influence of artificial intelligence could exacerbate cross-country distances or induce more social cohesion – depending on what happens at this moment of time. The report also stresses how essential transparency, policy discourse, and upgrading capacities by initiatives such as Digital Trade for Africa and Women Exporters in the Digital Economy Fund (WEIDE) are. Those examples derive how it is achievable for inclusivity if supported by comprehensive policies and enough finances.
It is clearly concluded that AI has the potential to enhance global trade, raise incomes, and expand access to economic growth. It, however, awaits necessary investment for digital infrastructure, human capital development, and sound global policy framework. World Trade Organization holds a critical position to guarantee a trade policy supports universal access to AI technologies, compensates for regulatory bifurcation, and engenders a sense of shared prosperity. The coming years will be decisive: whether AI divides or unites mankind rests on our common policy decisions and collaborative actions across nations.
For Uzbekistan as the nation moves toward a more diverse and innovation-based economy, the results revealed in the WTO World Trade Report 2025 have significant relevance.  As Uzbekistan is in the process of digitalization, education reform, and in the accession process to the WTO, transformational potential of artificial intelligence in the areas of trade and production put Uzbekistan in a favorable position. With investing into digital infrastructure, data management, and education in line with AI will help Uzbekistan integrate into global value chains and strengthen the export competitiveness – especially in the textile, agricultural, and services sectors. Insights of the report align with Uzbekistan's national development goals that seek regional inequality mitigation and the strengthening of human capital. Uzbekistan will not only benefit from the center for smart, sustainable, and inclusive economic growth in Central Asia, but could also enhance its competencies through active participation in the multilateral trade system, complemented by the proactive adoption of AI-based trade facilitation policies.