Raqobat vs hamkorlik: O‘zbekiston-Qozog‘iston transport va tranzit sohalaridagi aloqalari
IXTI katta ilmiy xodimi Nargiza Umarovaning fikricha, Sharqiy Yevropa va Yaqin Sharqdagi so‘nggi geosiyosiy inqirozlar qit’alararo quruqlik savdo yo‘nalishlarini rivojlantirish uchun qulay sharoit yaratib, Markaziy Osiyoning asosiy Yevrosiyo bozorlarini bog‘lovchi tranzit hudud sifatidagi strategik ahamiyatini sezilarli darajada oshirdi.
U o‘zining so‘nggi tahlilida ushbu o‘zgarish mintaqa ichidagi transport aloqalarini yaxshilashi va Markaziy Osiyo respublikalarining global ta’minot zanjirlariga qo‘shilishiga yordam berishi kerakligini ta’kidlaydi, bu esa mintaqaning iqtisodiy o‘sishi uchun hal qiluvchi ahamiyatga ega. Biroq, uning fikricha, Markaziy Osiyodagi beshta davlatning ushbu tashabbuslarga nisbatan yagona pozitsiyasiga erishib bo‘lmaydi, chunki hozirgi vaqtda bu davlatlar mahalliy aloqalarni yaxshilashdan ko‘ra, xalqaro tranzit yo‘laklarini rivojlantirishga ustuvorlik berishmoqda.
Muallif ta’kidlashicha, mamlakatlar o‘rtasida muvofiqlashtirish yo‘qligi loyihalarning takrorlanishiga olib keldi va ularning individual manfaatlarga e’tibor qaratishi nosog‘lom raqobatni keltirib chiqardi. Bu raqobat, ayniqsa, har biri Kaspiy dengizi orqali Turkiya va Yevropa bozorlariga kirish uchun muqobil yo‘nalishlar ochishga intilayotgan Qozog‘iston va O‘zbekiston harakatlarida yaqqol ko‘zga tashlanmoqda.
Batafsil ma’lumotni Markaziy Osiyo va Kavkaz instituti veb-saytidagi tahliliy sharhda o‘qishingiz mumkin

По мнению Наргизы Умаровой, старшего научного сотрудника ИАИС, недавние геополитические кризисы в Восточной Европе и на Ближнем Востоке создали благоприятные условия для развития межконтинентальных сухопутных торговых маршрутов, значительно повысив стратегическую роль Центральной Азии как транзитного региона, связывающего основные евразийские рынки.
В своем недавнем анализе она отмечает, что этот сдвиг должен был улучшить внутрирегиональное транспортное сообщение и способствовать интеграции центральноазиатских республик в глобальные цепочки поставок, что имеет решающее значение для экономического роста региона. Однако, по ее мнению, единство пяти центральноазиатских государств в отношении этих инициатив остается недостижимым, поскольку в настоящее время эти страны отдают предпочтение развитию международных транзитных коридоров, а не улучшению местного сообщения.
Автор утверждает, что отсутствие координации между странами привело к дублированию проектов, а их сосредоточенность на индивидуальных интересах породила нездоровую конкуренцию. Это соперничество особенно заметно в действиях Казахстана и Узбекистана, каждый из которых стремится проложить альтернативные маршруты для доступа к турецкому и европейскому рынкам через Каспийское море.