Roza Lyuksemburg jamg‘armasining Markaziy Osiyodagi vakolatxonasi tomonidan JIDU bilan hamkorlikda o‘tkazilgan “Markaziy Osiyo global iqtisodiy o‘zgarishlar qarshisida: baholash va bashorat qilish” mavzusidagi xalqaro konferensiya materiallari asosida chop etilgan maqolalarida Ubaydullo Xo‘jabekov va Ashvin Raguraman qayta tiklanadigan energiyaning Markaziy Osiyo davlatlari uchun yirik tashqi kuchlar o‘rtasidagi raqobatni boshqarish strategik maydoniga aylanganini tahlil qiladilar.
Mualliflar ta’kidlashicha, “yashil” energetika endi faqat rivojlanish ustuvorligi emas, balki O‘zbekiston, Qozog‘iston va Qirg‘iziston kabi mamlakatlar hamkorliklarni xilma-xillashtirish, suverenitetni mustahkamlash va uzoq davom etgan tarkibiy qaramliklarni kamaytirish uchun foydalanayotgan geosiyosiy vositaga aylangan.
Maqolada mintaqaning energetika manzarasini shakllantiruvchi uch asosiy o‘yinchining yondashuvlari taqqoslanadi. Rossiya va Xitoy mavjud infratuzilma, qazilma yoqilg‘i ta’minoti va tez amalga oshiriladigan investitsiya loyihalari orqali tezkor, aniq yechimlarni taklif etuvchilar sifatida tasvirlanadi, garchi bu qaramlikni chuqurlashtirish evaziga bo‘lsa-da. Aksincha, Yevropa Ittifoqi Global Gateway kabi tashabbuslar doirasida qayta tiklanadigan energiyaga investitsiyalarni tartibga solish islohotlari, shaffoflik va barqaror rivojlanish standartlari bilan bog‘laydigan uzoq muddatli, boshqaruvga yo‘naltirilgan modelni ilgari surmoqda.
Yakuniy xulosada, mualliflar Markaziy Osiyo davlatlari buyuk kuchlar raqobatining sust obyekti emasligini ko‘rsatadilar. Aksincha, ular bu raqobatdosh takliflarni faol muvozanatlashtirmoqda va barqarorlikni, siyosiy mustaqillikni va mintaqaviy hamkorlikni oshiradigan ko‘p qutbli energetika kelajagini ta’minlash uchun qayta tiklanadigan energiyadan foydalanmoqdalar. Maqolada “yashil” energetika Markaziy Osiyoning rivojlanayotgan Yevrosiyo va global tartibotdagi o‘rnini qayta belgilashi mumkin bo‘lgan muhim strategik vosita sifatida ko‘rsatilgan.

Шахматная доска возобновляемой энергии: Центральная Азия между Китаем, Россией и ЕС
В своей статье, опубликованной представительством Фонда Розы Люксембург в Центральной Азии в сборнике материалов международной конференции «Центральная Азия перед лицом глобальных экономических преобразований: оценка и прогнозы», организованной совместно с УМЭД, Убайдулло Худжабеков и Ашвин Рагураман рассматривают, как возобновляемые источники энергии стали стратегической ареной, на которой центральноазиатские государства ведут конкурентную борьбу между крупными внешними игроками.
Авторы утверждают, что зеленая энергия больше не является просто приоритетом развития, а является геополитическим инструментом, с помощью которого такие страны, как Узбекистан, Казахстан и Кыргызстан, стремятся диверсифицировать партнерские отношения, укрепить суверенитет и уменьшить давние структурные зависимости.
В статье сравниваются подходы трех ключевых игроков, определяющих энергетический ландшафт региона. Россия и Китай представлены как поставщики немедленных, ощутимых решений за счет унаследованной инфраструктуры, поставок ископаемого топлива и быстро реализуемых инвестиционных проектов, хотя и ценой углубления зависимости. Европейский союз, напротив, продвигает более долгосрочную, ориентированную на управление модель в рамках таких инициатив, как Global Gateway, связывая инвестиции в возобновляемые источники энергии с реформой регулирования, прозрачностью и стандартами устойчивого развития.
В конечном итоге авторы показывают, что центральноазиатские государства не являются пассивными объектами соперничества великих держав. Напротив, они активно уравновешивают эти конкурирующие предложения, используя возобновляемые источники энергии для достижения многополярного энергетического будущего, которое укрепляет устойчивость, политическую автономию и региональное сотрудничество. В статье зеленая энергия позиционируется как ключевой стратегический рычаг, с помощью которого Центральная Азия может переосмыслить свою роль в меняющемся евразийском и глобальном порядке.