Kobulga rasmiy tashrif bilan borgan Qozog‘iston Bosh vaziri o‘rinbosari – milliy iqtisodiyot vaziri Serik Jumangarin Ostona Transafg‘on temir yo‘li loyihasiga 500 million dollar sarmoya kiritishini ma’lum qildi. Bu mablag‘ hind mutaxassislari yordamida afg‘on-nemis “Bakhtar” kompaniyasi loyihalayotgan “Torgundi-Hirot” temir yo‘l uchastkasi (113 km) qurilishiga yo‘naltirilishi kutilmoqda.
Bir yil oldin Turkmaniston va Qozog‘iston Hind okeanidagi Pokiston portlariga chiqish imkoniyatini beruvchi “Torgundi-Hirot-Qandahor-Spin-Buldak” temir yo‘l yo‘lagini qurish loyihasini birgalikda amalga oshirishga kelishib olgan edi. Bu yo‘nalish asosan Afg‘onistonning g‘arbiy viloyatlari bo‘ylab o‘tadi va u yerdan Eron hamda uning Chobahor okean portiga yo‘naltirilishi mumkin.
Qozog‘iston uchun “Torgundi-Hirot” temir yo‘l liniyasi “Shimol-Janub” xalqaro transport yo‘lagini Afg‘onistonga kengaytirish nuqtai nazaridan muhim bo‘lib, bu mamlakat tranzit mavqeini Janubiy va G‘arbiy Osiyo yo‘nalishidagi mintaqalararo tashuvlarda mustahkamlaydi.
An’anaviy tushunchada “Shimol-Janub” xalqaro transport yo‘lagining sharqiy tarmog‘i Rossiyani Qozog‘iston va Turkmaniston temir yo‘l tarmoqlari orqali Eron bilan bog‘laydi. Keyin yuklar dengiz yo‘llari orqali Hindistonga yetkaziladi. “Tolibon” hukumati va Afg‘onistonga qo‘shni davlatlar, avvalo O‘zbekistonning transafg‘on savdosini rivojlantirish bo‘yicha faol siyosati “Shimol-Janub” tushunchasiga yangi mazmun baxsh etmoqda. Toshkentning Kobul yo‘lagini (“Termiz-Mozori Sharif-Kobul-Peshovar” temir yo‘li) qurish tashabbusi, shuningdek, Ashxobod va Ostona ilgari surayotgan Qandahor orqali muqobil temir yo‘l yo‘lagini barpo etish g‘oyasi Moskvada faol qo‘llab-quvvatlanayotgani bejiz emas.
Aprel oyi boshida Rossiya tomoni ikkala yo‘nalish bo‘yicha Transafg‘on temir yo‘lining texnik-iqtisodiy asoslarini tayyorlashda ishtirok etishini e’lon qildi. Ehtimol, keyingi qadam loyihaning moliyaviy konsorsiumiga qo‘shilish bo‘ladi. Bu Eron tranzitiga qo‘shimcha ravishda muhim resurslarni, jumladan, energiya tashuvchilarni Janubiy Osiyo va Fors ko‘rfazi mamlakatlarining keng bozoriga eksport qilishning muqobil kanalini boshqarish imkonini beradi. Xuddi shunday vaziyat TAPI gaz quvuri yo‘nalishida ham kuzatilmoqda, bu yerda Rossiya Federatsiyasi va Qozog‘iston ham mustahkam hamkorlikda harakat qilmoqchi.
Janubiy yo‘nalishdagi Rossiya yuk oqimi Qozog‘istonga tranzit xizmatlaridan barqaror daromad keltiradi hamda Afg‘oniston bilan savdo-iqtisodiy hamkorlikni kengaytirish imkoniyatini beradi. Tovar ayirboshlashni 3 milliard dollarga yetkazish maqsad qilingan. Shuningdek, Ostona Afg‘oniston foydali qazilmalarini qidirish va o‘zlashtirishga qiziqish bildirmoqda. Bu vazifalarni amalga oshirishda Afg‘oniston bilan ishonchli transport aloqalarini yo‘lga qo‘yish asosiy masala bo‘lib qolmoqda. Bu borada Markaziy Osiyo mamlakatlarining yagona, pragmatik yondashuv asosida o‘zaro muvofiqlikka erishishi muhim ahamiyat kasb etadi.

What Benefits does Kazakhstan Expect from the Construction of the Trans-Afghan Railway?
Deputy Prime Minister of Kazakhstan Serik Zhumangarin, who is on an official visit to Kabul, said that Astana will invest $500 million in the Trans-Afghan railway project. These funds will most likely be used to construction the Torghundi-Herat railway (113 km), which is being designed by the Afghan-German Bakhtar company with the assistance of Indian specialists.
Almost a year ago, Turkmenistan and Kazakhstan agreed to jointly implement the project to construction of the Torghundi-Herat-Kandahar-Spin Buldak Railway Corridor with possibe access to Pakistani ports on the Indian Ocean. This route will pass mainly through the western provinces of Afghanistan, from where it could branch off towards Iran and its ocean port of Chabahar.
For Kazakhstan, the Torgundi-Herat railway line is important in terms of extension of the International North-South Transport Corridor (INSTC) to Afghanistan, which will strengthen the country’s transit position in interregional transport towards South and West Asia.
In the classical sense, the eastern branch of the INSTC connects Russia with Iran through the railway networks of Kazakhstan and Turkmenistan. The cargo is then transported by sea to India. The proactive policy of the Taliban and Afghanistan’s neighbors, especially Uzbekistan, in developing of trans-Afghan trade fills the North-South concept with new content. It’s no coincidence that Tashkent’s initiative to create the Kabul Сorridor (Termez-Mazar-i-Sharif-Kabul-Peshawar railway), as well as the idea of launching an alternative railway corridor through Kandahar, promoted by Ashgabat and Astana, are actively supported by Moscow.
In early April, the Russian side announced its participation in the preparation of the feasibility study for the Trans-Afghan Railway on both routes. The next step is likely to be to join a project financing consortium to gain control of alternative (in addition to Iranian transit) export channels for critical resources, including energy, to the vast markets of South Asia and the Gulf. A similar situation is developing on the TAPI gas pipeline, where Russia and Kazakhstan also intend to act in a strong tandem.
The growth of Russian cargo flows to the southern direction will provide Kazakhstan with a stable income from transit services and facilitate the expansion of trade and economic cooperation with Afghanistan. It is planned to increase mutual trade to $3 billion. Astana is also interested in the exploration and development of Afghan minerals. The main issue in the implementation of these tasks remains the establishment of reliable transport links with Afghanistan. It is important for the Central Asian countries to achieve mutual coordination based on a common, pragmatic approach.