Yaqin Sharqdagi vaziyatning keskinlashuvi O‘zbekiston uchun yuklarni Yevropa va Janubiy Osiyo kabi istiqbolli eksport bozorlariga yetkazib berishning samarali yo‘llaridan foydalanish xavfini oshirmoqda.
Bir oy avval O‘zbekiston Transport vazirligi muammoli mamlakatlarni chetlab o‘tish uchun muqobil transport yo‘laklarini taqdim etgan edi. Ular orasida Eron, Afg‘oniston va Pokiston orqali o‘tadigan yo‘nalishlar ham e’lon qilingan. Biroq hozirga kelib har uchala davlat bir vaqtning o‘zida harbiy mojarolarning faol bosqichiga jalb etilgani sababli, ularning hududi orqali yuk tashish imkoniyatlari cheklanib qoldi. Bu esa ochiq dengizlardan geografik uzoqligi tufayli tashqi savdoda shundoq ham yuqori transport xarajatlariga mahkum bo‘lgan Markaziy Osiyo davlatlarini o‘ta qiyin ahvolga solib qo‘yadi.
2025-yilning yozida 12 kunlik Eron–Isroil urushi paytida O‘zbekiston Eronning janubiy portlariga zudlik bilan o‘rinbosar izlashga majbur bo‘lgan, bu esa logistika xarajatlarining 30 foizga oshishiga olib kelgandi. Hozirgi sharoitda mamlakat nafaqat Eron, balki Hind okeaniga chiqish imkonini beruvchi Afg‘oniston-Pokiston tranzitidan ham vaqtincha voz kechish zarurati tufayli bundan-da ko‘proq zarar ko‘rishi mumkin.
2025-yil davomida O‘zbekiston Eron orqali jami 1,2 million tonna yuk tashidi. Yuklar asosan Turkiya va G‘arb davlatlari yo‘nalishida jo‘natildi. Shu bilan birga, Eron portlari 330 ming tonnadan ortiq O‘zbekiston yuklariga xizmat ko‘rsatdi.
Ho‘rmuz bo‘g‘ozining deyarli yopib qo‘yilishi dunyoning ushbu eng muhim transport-energetika arteriyasida savdo kemalari, ayniqsa, neft tankerlari harakatini keskin cheklamoqda. Bo‘g‘oz akvatoriyasi doirasida dengiz sug‘urtasi nafaqat haddan tashqari qimmatlashdi, balki uni topish ham qiyinlashib qoldi, bu esa tranzit kemalari qatnovining 80 foizga qisqarishiga olib keldi. Bularning barchasi mintaqadagi eng yirik transport tuguni – Fors ko‘rfazining Eron sohilida joylashgan Bandar Abbos porti faoliyatiga salbiy ta’sir ko‘rsatmoqda. Ehtiyot chorasi sifatida Eronning shimoliy portlari – Kaspiy va Anzali ham o‘z faoliyatini to‘xtatdi. Hozircha quruqlikdagi savdo yo‘llari, jumladan, Saraxs chegara o‘tkazish punkti orqali Eron-Turkmaniston chegarasini kesib o‘tuvchi yo‘laklar faoliyat yuritmoqda. Shuningdek, Eron “Xof–Hirot” temiryo‘l liniyasi orqali Afg‘oniston bilan transport aloqasini saqlab qolgan. Yaqinda Afg‘oniston tomoni shaharlar o‘rtasida yuk poyezdlari uzluksiz qatnayotganini ma’lum qildi.
Janubiy yo‘nalishdagi xavfsizlikka oid tahdid tufayli O‘zbekiston yuk oqimlarini murakkabroq va uzunroq yo‘nalishlarga yo‘naltirishga majbur bo‘lmoqda. Gibraltar bo‘g‘ozi, O‘rta yer, Egey, Marmar va Qora dengizlar orqali, so‘ngra Rossiya va Qozog‘iston temiryo‘llari orqali amalga oshiriladigan aralash tashuvlar ko‘rib chiqilishi mumkin. O‘zbekiston (Andijon) – Qirg‘iziston (O‘sh, Ergashtom) – Xitoy (Qashqar, Urumchi) / Xitoyning Tinch okeani portlari transport yo‘lagi yana bir muqobil variant sifatida ko‘rilmoqda. Yevropa Ittifoqiga olib boruvchi Shimoliy temiryo‘l koridori ham o‘z dolzarbligini saqlab qolmoqda.

Amid Military Crises, Uzbekistan is Redirecting Cargo Flows to Alternative Routes
The escalation of the situation in the Middle East poses an increased risk to Uzbekistan's ability to deliver goods to promising export markets, including Europe and South Asia, via effective routes.
A month ago, the Uzbek Ministry of Transport proposed alternative transport routes to bypass problematic countries. These included routes through Iran, Afghanistan and Pakistan. However, given that all three countries are currently experiencing active military conflict, the feasibility of transporting cargo through their territories is limited. This places Central Asian countries, which already face high transport costs in foreign trade due to their geographical distance from open seas, in an extremely difficult position.
During the 12-day Iran-Israel war in the summer of 2025, Uzbekistan was forced to seek urgent alternatives to Iran’s southern ports, leading to a 30 per cent increase in logistics costs. The country is likely to incur even greater losses in the current situation due to the temporary need to deviate from both the Iranian and the Afghan-Pakistani transit, which would give it access to the Indian Ocean.
In 2025, a total of 1.2 million tons of cargo was transported by Uzbekistan through Iran. Deliveries were made to Türkiye and Western countries. Meanwhile, Iranian ports handled over 330,000 tons of domestic cargo.
The closure of the Strait of Hormuz severely restricts the movement of merchant ships, particularly oil tankers, along this important global transport and energy artery. Marine insurance within the Strait has not only become extremely expensive, but also difficult to obtain, leading to an 80% decline in transit shipping. All of this has a negative impact on the port of Bandar Abbas, the region's largest transport hub, which is located on the Iranian coast of the Persian Gulf. As a preventive measure, Iran's northern ports of Caspian and Anzali have ceased operations. Meanwhile, land trade routes remain active, including those crossing the Iranian-Turkmen border via the Sarakhs crossing. Iran also maintains transport links with Afghanistan via the Khaf-Herat railway line. Recently, the Afghan side announced that freight trains were running smoothly between the two cities.
Due to security threats to its southern flank, Uzbekistan has been forced to redirect cargo flows to longer and more complex routes. One option could be to use a combination of transport via the Strait of Gibraltar, the Mediterranean Sea, the Aegean Sea, the Sea of Marmara and the Black Sea, followed by railways in Russia and Kazakhstan. Another alternative option is the transport corridor Uzbekistan (Andijan)-Kyrgyzstan (Osh, Irkeshtam)-China (Kashgar, Urumqi)/Pacific ports of China. The Northern Railway Corridor to the EU also remains relevant.