Yaqin Sharqdagi vaziyatning keskinlashuvi O‘zbekiston uchun yuklarni Yevropa va Janubiy Osiyo kabi istiqbolli eksport bozorlariga yetkazib berishning samarali yo‘llaridan foydalanish xavfini oshirmoqda.
Bir oy avval O‘zbekiston Transport vazirligi muammoli mamlakatlarni chetlab o‘tish uchun muqobil transport yo‘laklarini taqdim etgan edi. Ular orasida Eron, Afg‘oniston va Pokiston orqali o‘tadigan yo‘nalishlar ham e’lon qilingan. Biroq hozirga kelib har uchala davlat bir vaqtning o‘zida harbiy mojarolarning faol bosqichiga jalb etilgani sababli, ularning hududi orqali yuk tashish imkoniyatlari cheklanib qoldi. Bu esa ochiq dengizlardan geografik uzoqligi tufayli tashqi savdoda shundoq ham yuqori transport xarajatlariga mahkum bo‘lgan Markaziy Osiyo davlatlarini o‘ta qiyin ahvolga solib qo‘yadi.
2025-yilning yozida 12 kunlik Eron–Isroil urushi paytida O‘zbekiston Eronning janubiy portlariga zudlik bilan o‘rinbosar izlashga majbur bo‘lgan, bu esa logistika xarajatlarining 30 foizga oshishiga olib kelgandi. Hozirgi sharoitda mamlakat nafaqat Eron, balki Hind okeaniga chiqish imkonini beruvchi Afg‘oniston-Pokiston tranzitidan ham vaqtincha voz kechish zarurati tufayli bundan-da ko‘proq zarar ko‘rishi mumkin.
2025-yil davomida O‘zbekiston Eron orqali jami 1,2 million tonna yuk tashidi. Yuklar asosan Turkiya va G‘arb davlatlari yo‘nalishida jo‘natildi. Shu bilan birga, Eron portlari 330 ming tonnadan ortiq O‘zbekiston yuklariga xizmat ko‘rsatdi.
Ho‘rmuz bo‘g‘ozining deyarli yopib qo‘yilishi dunyoning ushbu eng muhim transport-energetika arteriyasida savdo kemalari, ayniqsa, neft tankerlari harakatini keskin cheklamoqda. Bo‘g‘oz akvatoriyasi doirasida dengiz sug‘urtasi nafaqat haddan tashqari qimmatlashdi, balki uni topish ham qiyinlashib qoldi, bu esa tranzit kemalari qatnovining 80 foizga qisqarishiga olib keldi. Bularning barchasi mintaqadagi eng yirik transport tuguni – Fors ko‘rfazining Eron sohilida joylashgan Bandar Abbos porti faoliyatiga salbiy ta’sir ko‘rsatmoqda. Ehtiyot chorasi sifatida Eronning shimoliy portlari – Kaspiy va Anzali ham o‘z faoliyatini to‘xtatdi. Hozircha quruqlikdagi savdo yo‘llari, jumladan, Saraxs chegara o‘tkazish punkti orqali Eron-Turkmaniston chegarasini kesib o‘tuvchi yo‘laklar faoliyat yuritmoqda. Shuningdek, Eron “Xof–Hirot” temiryo‘l liniyasi orqali Afg‘oniston bilan transport aloqasini saqlab qolgan. Yaqinda Afg‘oniston tomoni shaharlar o‘rtasida yuk poyezdlari uzluksiz qatnayotganini ma’lum qildi.
Janubiy yo‘nalishdagi xavfsizlikka oid tahdid tufayli O‘zbekiston yuk oqimlarini murakkabroq va uzunroq yo‘nalishlarga yo‘naltirishga majbur bo‘lmoqda. Gibraltar bo‘g‘ozi, O‘rta yer, Egey, Marmar va Qora dengizlar orqali, so‘ngra Rossiya va Qozog‘iston temiryo‘llari orqali amalga oshiriladigan aralash tashuvlar ko‘rib chiqilishi mumkin. O‘zbekiston (Andijon) – Qirg‘iziston (O‘sh, Ergashtom) – Xitoy (Qashqar, Urumchi) / Xitoyning Tinch okeani portlari transport yo‘lagi yana bir muqobil variant sifatida ko‘rilmoqda. Yevropa Ittifoqiga olib boruvchi Shimoliy temiryo‘l koridori ham o‘z dolzarbligini saqlab qolmoqda.

На фоне военных кризисов Узбекистан переориентирует грузопотоки на альтернативные маршруты
Обострение ситуации на Ближнем Востоке повышает для Узбекистана риск использования эффективных путей доставки грузов на перспективные экспортные рынки, включая Европу и Южную Азию.
Месяц назад Министерство транспорта Узбекистана представило альтернативные транспортные коридоры для обхода проблемных стран. Среди них были заявлены маршруты через Иран, Афганистан и Пакистан. Однако теперь ввиду одновременной вовлеченности всех трех стран в активную фазу военных конфликтов, возможность грузоперевозок через их территорию ограничена. Это ставит государства Центральной Азии, которые из-за географической отдаленности от открытых морей и без того обречены на высокие транспортные издержки во внешней торговле, в крайне затруднительное положение.
Летом 2025 года во время 12-дневной ирано-израильской войны Узбекистан был вынужден экстренно искать замену южным портам Ирана, что привело к увеличению логистических затрат на 30%. В текущей ситуации страна вероятно понесет еще большие убытки ввиду временной необходимости отклониться не только от иранского, но и афгано-пакистанского транзита с перспективой выхода в Индийский океан.
За 2025 год Узбекистан перевез через Иран в общей сложности 1,2 млн тонн грузов. Поставки осуществлены в направлении Турции и западных стран. Вместе с тем иранские порты обслужили свыше 330 тысяч тонн отечественных грузов.
Фактическое перекрытие Ормузского пролива сильно ограничивает передвижение торговых судов, особенно нефтяных танкеров по этой важнейшей транспортно-энергетической артерии мира. Морское страхование в пределах акватории пролива стало не только сверхдорогим, но и малодоступным, что привело к снижению транзитного судоходства на 80%. Все это отрицательно сказывается на динамике работы крупнейшего транспортного узла региона – порта Бендер-Аббас, расположенного на иранском побережье Персидского залива. В превентивных целях свое функционирование прекратили северные порты Ирана – Каспиан и Энзели. Пока активными остаются сухопутные торговые маршруты, в том числе пересекающие ирано-туркменскую границу через пограничный переход Сарахс. Иран также сохраняет транспортное сообщение с Афганистаном, которую обеспечивает железнодорожная линия «Хаф-Герат». Намедни афганская сторона заявила о бесперебойном курсировании грузовых поездом между городами.
В связи с угрозой безопасности на южном фланге Узбекистану приходится переориентировать грузопотоки на более сложные и длинные маршруты. Могут быть рассмотрены комбинированные перевозки через Гибралтарский пролив, Средиземное, Эгейское, Мраморное и Чёрное моря, далее по железным дорогам России и Казахстана. Другим альтернативным вариантом представляется транспортный коридор Узбекистан (Андижан)-Кыргызстан (Ош, Иркештам)-Китай (Кашгар,Урумчи)/ Тихоокеанские порты Китая. Также сохраняет актуальность Северного железнодорожного коридора в ЕС.