Markaziy Osiyo davlatlari Afg‘onistondagi strategik tashabbuslarini o‘zaro muvofiqlashtirishi zarur
So‘nggi haftalardagi voqealar Markaziy Osiyo davlatlarining Afg‘onistonda o‘z infratuzilmaviy loyihalarini ilgari surishga qat’iy bel bog‘laganini ko‘rsatmoqda. Ayrim tashabbuslar Afg‘oniston–Pokiston chegarasida saqlanib qolayotgan keskinlik, shuningdek, Nyu-Dehli va Islomobod o‘rtasidagi ziddiyatli munosabatlarga qaramay amaliy bosqichga o‘tmoqda.
Yanvar oyining oxirida Qozog‘istonning Pokistondagi elchisi Ostona “Torg‘undi–Hirot–Qandahor–Spin-Boldak” temir yo‘l liniyasi, ya’ni G‘arbiy Transafg‘on temir yo‘li qurilishini moliyalashtirishga tayyor ekanini ma’lum qildi. Loyihaning qiymati taxminan 7 mlrd AQSh dollarini tashkil etadi. Mazkur qaror, shubhasiz, mamlakatning “Shimol–Janub” yo‘nalishidagi tranzit tashuvlaridagi pozitsiyalarini mustahkamlash, jumladan, Eron orqali mavjud yo‘nalishlarni va Afg‘oniston hududidan o‘tuvchi yangi transport koridorlarini faollashtirish istagidan kelib chiqadi.
Shu bilan birga, Ostona O‘zbekiston tomonidan 2018 yilda taklif etilgan “Termiz–Naibobod–Maydonshahr–Logar–Xarlachi” yo‘nalishidagi Kobul koridorini ishga tushirish tashabbusini qo‘llab-quvvatlamoqda. “O‘zbekiston–Afg‘oniston–Pokiston” (O‘AP) temir yo‘l loyihasi 2025 yil iyul oyida uch tomonlama hukumatlararo ramka bitimi imzolangach yangi bosqichga o‘tdi. 2026 yil 4 fevralda O‘zbekiston ushbu bitimni ratifikatsiya qildi hamda Pokiston bilan transport koridori bo‘yicha dala tadqiqotlarini boshlashga kelishib oldi.
Ushbu loyiha Qozog‘iston–O‘zbekiston–Afg‘oniston orqali yangi “Shimol–Janub” o‘qini shakllantirishga zamin yaratadi. Bu esa Yevropa, Rossiya va Janubiy Osiyo bozorlarini dengiz yo‘llaridan foydalanmasdan, eng qisqa quruqlik yo‘li orqali bog‘lash imkonini beradi. Shu nuqtai nazardan, Toshkent tashabbusi bilan “Belarus–Rossiya–Qozog‘iston–O‘zbekiston–Afg‘oniston–Pokiston” multimodal koridori shakllantirilmoqda, u dengiz orqali yetkazib berish yo‘llaridan uch baravar qisqaroqdir. Qozog‘istonning loyihadagi ishtiroki 2026 yil 4 fevralda Prezident Qosim-Jomart Toqayevning Pokistonga davlat tashrifi chog‘ida bo‘lib o‘tgan muzokaralarda muhokama qilindi. Tomonlar, shuningdek, “Turkmaniston–Afg‘oniston–Pokiston” (TAP) temir yo‘l koridori istiqbollarini ham ko‘rib chiqdilar.
Qozog‘iston 2024 yilda Turkmaniston taklifiga binoan Qandahor viloyatidagi Torg‘undidan Spin-Boldakkacha bo‘lgan temir yo‘l qurilishi tashabbusiga qo‘shildi. 2025 yil iyul oyida Ostona va Kobul loyiha bo‘yicha memorandum imzoladi. Qozog‘iston Hirotgacha temir yo‘l liniyasi va unga tutash infratuzilmani, jumladan, Afg‘oniston shimolida logistika xabini barpo etish uchun 500 mln AQSh dollari ajratishni zimmasiga olgan edi. Hozirda esa G‘arbiy Transafg‘on yo‘nalishining to‘liq budjetini qoplash masalasi ko‘rib chiqilmoqda.
Ostonaning TAP loyihasiga qiziqishi “Turkmaniston–Afg‘oniston–Pokiston–Hindiston” (TAPI) gaz quvuri loyihasining joriy dinamikasi bilan bog‘liq bo‘lishi mumkin. 1840 km uzunlikdagi quvurning afg‘on uchastkasini yotqizish ishlari 2024 yil dekabr oyida boshlangan. 2026 yil oxiriga kelib u Hirot viloyatiga yetib borishi kutilmoqda.
TAPI loyihasi Rossiya e’tibor markazida bo‘lib, u Yevropa bozorining yo‘qotilishi fonida energiya eksportini diversifikatsiya qilish va barqarorligini saqlash imkoniyati sifatida ko‘rilmoqda. Bu kontekstda Qozog‘iston tranzit daromadlariga umid qilishi mumkin, bu esa Torg‘undi–Spin-Boldak temir yo‘lining rentabelligiga qo‘shimcha asos yaratadi, chunki ikki transport yo‘nalishi o‘zaro sinxronlashtirilishi kutilmoqda.
2026 yil 1 fevralda Hirotda Afg‘oniston Bosh vazirining iqtisodiy masalalar bo‘yicha o‘rinbosari Mulla Abdul G‘ani Barodar va Turkmaniston Tashqi ishlar vaziri Rashid Meredov o‘rtasida uchrashuv bo‘lib o‘tdi. Tomonlar TAPI gaz quvuri, Turkmaniston–Afg‘oniston–Pokiston elektr uzatish liniyasi hamda “Torg‘undi–Hirot” temir yo‘li qurilishining borishini muhokama qildilar.
Ashxobod va Kobul TAPI loyihasini jadallashtirishga intilmoqda. Turkmaniston elchisi Xo‘ja Ovezov va Afg‘onistonning konchilik va neft vaziri vazifasini bajaruvchi Hidoyatulloh Badriy o‘rtasidagi yaqindagi uchrashuvda gaz quvurining afg‘on uchastkasida ishlar yuqori sur’atda olib borilayotgani ta’kidlandi. Mavjud ma’lumotlarga ko‘ra, yo‘nalishning bir qismi allaqachon quvurlarni yotqizishga tayyor holatga keltirilgan.
Afg‘oniston bilan munosabatlarning jadal rivojlanishi Markaziy Osiyo davlatlari oldiga o‘zaro muvofiqlashtirishni kuchaytirish vazifasini qo‘ymoqda. Bu amalga oshirilayotgan infratuzilmaviy tashabbuslarning siyosiy-iqtisodiy samaradorligini o‘zaro to‘ldiruvchi tarzda ta’minlash imkonini beradi.

События последних недель демонстрируют решительность государств Центральной Азии в продвижении собственных инфраструктурных проектов в Афганистане. Некоторые инициативы выходят на практическую плоскость вопреки сохраняющейся напряженности на афгано-пакистанской границе, а также конфликтного характера отношений между Нью-Дели и Исламабадом.
В конце января из уст посла Казахстана в Пакистане стало известно о готовности Астаны финансировать строительство железнодорожного маршрута «Торгунди-Герат-Кандагар-Спин-Болдак» или так называемой западной трансафганской железной дороги, стоимостью примерно $7 млрд. Такое решение, очевидно, исходит из желания страны усилить свои позиции в транзитных перевозках по оси «Север-Юг» с охватом как действующих маршрутов через Иран, так и активизации новых транспортных коридоров, пересекающих территорию Афганистана.
В тоже время Астана выражает поддержку запуску Кабульского коридора по маршруту «Термез-Наибабад-Майданшахр-Логар-Харлачи», предложенного Узбекистаном в 2018 году. Проект железной дороги «Узбекистан-Афганистан-Пакистан» (УАП) вошел в новый этап развития в июле 2025 года, когда было подписано трехстороннее рамочное межправительственное соглашение о совместной разработке ТЭО проекта. 4 февраля 2026 года Узбекистан ратифицировал соглашение, а также договорился с пакистанской стороной о начале полевых исследований по транспортному коридору.
Проект УАП закладывает основу для формирования новой оси «Север-Юг» через Казахстан, Узбекистан и Афганистан, что позволит наладить кратчайшее сухопутное сообщение между рынками Европы, России и Южной Азии без необходимости морских переправ. В этом контексте по предложению Ташкента формируется мультимодальный коридор «Беларусь-Россия-Казахстан-Узбекистан-Афганистан-Пакистан», который в три раза короче морских путей доставок. Участие Астаны в проекте стало предметом двусторонних переговоров в ходе государственного визита президента Казахстана Касым-Жомарта Токаева в Пакистан 4 февраля 2026 года. Вместе с тем, стороны обсудили перспективы железнодорожного коридора «Туркменистан-Афганистан-Пакистан» (ТАП).
Казахстан присоединился к инициативе по строительству железной дороги от Торгунди до Спин-Болдака в провинции Кандагар в 2024 году по приглашению туркменской стороны. В июле 2025 года Астана и Кабул заключили меморандум о реализации проекта. Казахстан обязался выделить $500 млн на прокладку железнодорожной линии до Герата, с сопутствующей инфраструктурой, включая, логистический хаб на севере Афганистана. Теперь ставка повышена до покрытия всего бюджета западного трансафганского маршрута.
Не исключено, что активный интерес Астаны к проекту ТАП связан с текущей динамикой развития газотранспортного коридора «Туркменистан-Афганистан-Пакистан-Индия» (ТАПИ). В декабре 2024 года началась прокладка афганского участка 1840-километрового трубопровода. К концу 2026 года, как ожидается, он достигнет провинции Герат.
К ТАПИ приковано внимание России, которая видит в нем возможность диверсифицировать и сохранить устойчивость экспорта энергоресурсов на фоне потери премиального европейского рынка. Казахстан в этом контексте может рассчитывать на транзитную прибыль, что внушает дополнительную надежду на рентабельность железной дороги от Торгунди до Спин-Болдака, поскольку оба транспортных маршрута, очевидно, будут синхронизированы.
1 февраля 2026 года в Герате прошла встреча заместителя премьер-министра Афганистана по экономическим вопросам Мулла Абдул Гани Барадара с министром иностранных дел Туркменистана Рашидом Мередовым. Стороны рассмотрели ход строительства газопровода ТАПИ, линии электропередач между Туркменистаном, Афганистаном и Пакистаном, а также железной дороги «Торгунди-Герат».
Ашхабад и Кабул стремятся ускорить проект ТАПИ. В недавней встрече посла Туркменистана Ходжи Овезова с исполняющим обязанности министра горнодобывающей промышленности и нефти Афганистана Хедаятуллой Бадри отмечен высокий темп работ на афганском участке газопровода. По имеющимся данным, часть маршрута уже подготовлена для установки труб.
Динамичное развитие отношений с Афганистаном ставит перед государствами Центральной Азии вопрос укрепления взаимной координации чтобы достичь взаимодополняемости политико-экономическогоa эффекта от реализуемых ими инфраструктурных инициатив.