Trampning Eronga “maksimal bosim” siyosati Markaziy Osiyodagi eksport yo‘nalishlarini murakkablashtirmoqda
03 Mart 2025
Istiqbolli xalqaro tadqiqotlar instituti katta ilmiy xodimi Nargiza Umarova AQSH tomonidan Eronga qarshi “maksimal bosim” kampaniyasining qayta boshlanishi oqibatlarini, xususan, uning Chabahor portiga va keng qamrovli mintaqaviy transport jarayonlariga ta’sirini tahlil qiladi. Uning tushuntirishicha, prezident Donald Trampning Eronga qarshi qat’iy sanksiyalarni tiklash to‘g‘risidagi qarori Hindistonning Markaziy Osiyo va Afg‘onistonga chiqishi uchun muhim darvoza vazifasini bajaradigan Chabahorga uzoq muddatli sarmoyalarini xavf ostiga qo‘yadi. Eron port operatsiyalariga qarshi chora ko‘rib, AQSH bilvosita Hindistonning geoiqtisodiy mavqeini zaiflashtirishi va ayni paytda Xitoyning “Bir makon, bir yo‘l” tashabbusi doirasida rivojlanayotgan Pokistonning Gvadar portining strategik ustunligini kuchaytirishi mumkin. Bu Hindiston va Xitoy o‘rtasida mintaqaviy aloqalar va savdo yo‘llari uchun raqobatni yanada keskinlashtirishi mumkin.
Umarova xonim ta’kidlashicha, Hindiston ko‘p yillardan buyon Chabahorni modernizatsiya qilib kelmoqda va 2018-yilda “Shahid Beheshti” terminalini ishlatish uchun AQSH sanksiyalaridan ozod qilishga erishgan. Biroq, sanksiyalarning qayta tiklanishi tufayli Hindistonning portni modernizatsiya qilish uchun 370 million dollar sarmoya kiritish rejalari xavf ostida qolishi mumkin. Chabahor porti bir qator xalqaro transport tashabbuslarida, jumladan, “Shimol-Janub” xalqaro transport yo‘lagi va Markaziy Osiyo bilan Fors ko‘rfazi o‘rtasidagi savdoni rivojlantirishga hissa qo‘shadigan Ashxobod kelishuvida markaziy o‘rin egallaydi. Dengiz savdosida tashqi portlarga tayanadigan O‘zbekiston kabi davlatlar Chabahorning tranzit salohiyatidan foydalanishga katta qiziqish bildirmoqda. Portda rejalashtirilgan logistika markazini barpo etish O‘zbekistonning, ayniqsa, Hindiston bilan savdo hajmini sezilarli darajada oshirishi mumkin, bu yerda 2024-yilga kelib ikki tomonlama savdo hajmi 1 milliard dollarga yetishi kutilmoqda. Bundan tashqari, Pokiston bilan munosabatlarda keskinlikni boshdan kechirayotgan Afg‘oniston o‘zining dengiz savdosi uchun muqobil yo‘nalish sifatida Chabahorga tobora ko‘proq murojaat qilmoqda va Xof-Hirot temir yo‘lining qurilishi yakunlanishi aloqa imkoniyatlarini yanada kengaytirishi kutilmoqda.
Umarovaning ta’kidlashicha, agar AQSH sanksiyalarining qayta tiklanishi tufayli Chabahor faoliyati cheklansa, Markaziy Osiyo davlatlari va Afg‘onistonning dengiz yo‘llariga chiqish masalasida Pokistonga tayanishdan boshqa chorasi qolmaydi. Bu esa, o‘z navbatida, Islomobodning mintaqaviy transport tarmog‘idagi strategik ahamiyatini mustahkamlaydi va Xitoy-Pokiston iqtisodiy koridorining geosiyosiy ta’sirini kuchaytiradi. Xitoyning Gvadar portiga kiritgan sarmoyasi Chabahorning inqirozidan foyda ko‘radi, bu esa Pekinning mintaqaviy ta’sirini kuchaytiradi va shu bilan birga Hindistonning Markaziy Osiyo bilan quruqlikdagi aloqasiga putur yetkazadi. Bundan tashqari, mintaqaviy transport dinamikasining o‘zgarishi beixtiyor O‘zbekistonga foyda keltirishi mumkin, chunki uning Transafg‘on temir yo‘l koridori (Termiz-Mozori Sharif-Qobul-Peshovar) investorlar uchun yanada jozibador bo‘lib, uni amalga oshirishni tezlashtirishi mumkin. Umarovaning xulosasiga ko‘ra, Eronning iqtisodiy imkoniyatlarini cheklashga qaratilgan AQSH sanksiyalari rejimi Janubiy va Markaziy Osiyoning geosiyosiy va savdo manzarasini o‘zgartirib, mintaqaviy aloqalar uchun uzoq muddatli oqibatlarga olib keladi.

Наргиза Умарова, старший научный сотрудник Института перспективных международных исследований (ИПМИ), анализирует последствия возобновления Соединенными Штатами кампании «максимального давления» на Иран, в частности ее потенциальное воздействие на порт Чабахар и более широкую региональную транспортную динамику. Она объясняет, что решение президента Дональда Трампа восстановить жесткие санкции против Ирана ставит под угрозу долгосрочные инвестиции Индии в Чабахар, который служит важнейшими воротами для доступа Индии в Центральную Азию и Афганистан. Нацелившись на иранские портовые операции, США могут косвенно ослабить геоэкономические позиции Индии и одновременно усилить стратегическое преимущество пакистанского порта Гвадар, который развивается в рамках китайской инициативы «Пояс и путь». Это может еще больше обострить конкуренцию между Индией и Китаем за региональные связи и торговые маршруты.
Г-жа Умарова подчеркивает, что Индия уже много лет модернизирует Чабахар, добившись в 2018 году освобождения от санкций США для эксплуатации терминала «Шахид Бехешти». Однако в связи с возобновлением санкций планы Индии по инвестированию 370 миллионов долларов в модернизацию порта могут оказаться под угрозой. Порт Чабахар занимает центральное место в ряде международных транспортных инициатив, включая Международный транспортный коридор «Север-Юг» и Ашхабадское соглашение, способствующее развитию торговли между Центральной Азией и Персидским заливом. Такие страны, как Узбекистан, который в своей морской торговле полагается на внешние порты, проявили большой интерес к использованию транзитного потенциала Чабахара. Запланированное создание логистического центра в порту могло бы значительно увеличить объемы торговли Узбекистана, особенно с Индией, где в 2024 году объем двусторонней торговли достигнет 1 миллиарда долларов. Кроме того, Афганистан, испытывающий напряженность в отношениях с Пакистаном, все чаще обращается к Чабахару как к альтернативному маршруту для своей морской торговли, а завершение строительства железной дороги Хаф-Герат, как ожидается, еще больше расширит возможности сообщения.
Умарова утверждает, что если деятельность Чабахара будет ограничена из-за возобновления санкций США, то у государств Центральной Азии и Афганистана не останется иного выбора, кроме как положиться на Пакистан в плане доступа к морским путям. Это, в свою очередь, укрепит стратегическое значение Исламабада в региональной транспортной сети и усилит геополитическое влияние Китайско-пакистанского экономического коридора (CPEC). Китайские инвестиции в порт Гвадар выиграют от упадка Чабахара, что усилит региональное влияние Пекина и одновременно подорвет сухопутное сообщение Индии с Центральной Азией. Кроме того, изменение динамики региональных перевозок может непреднамеренно принести пользу Узбекистану, сделав его Трансафганский железнодорожный коридор (Термез-Мазари-Шариф-Кабул-Пешавар) более привлекательным для инвесторов, что потенциально ускорит его реализацию. Умарова заключает, что режим санкций США, направленный на ограничение экономических возможностей Ирана, будет иметь далеко идущие последствия для региональных связей, изменяя геополитический и торговый ландшафт Южной и Центральной Азии.