Xalqaro Huquq Markazi
- ijtimoiy adolat, jinoyat huquqi, inson huquqlari, energetika va atrof-muhit, savdo va investitsiya huquqi, intellektual mulk kabi sohalarda xalqaro huquqiy tajribani baholash.
- qonun ustuvorligi orqali yaxshi va samarali boshqaruv va rivojlanishni yanada qo‘llab-quvvatlash va rag‘batlantirish uchun mustahkam huquqiy infratuzilmani yaratish maqsadida qonunlarni ishlab chiqish va ularning iqtisodiy va davlat siyosatini ishlab chiqish.
Maqsadlar
- xalqaro huquqning mavjud muammolarini, ayniqsa, O‘zbekiston va butun Markaziy Osiyoga ta’sir ko‘rsatadigan muammolarni o‘rganish.
- O‘zbekiston tomonidan ratifikatsiya qilingan xalqaro-huquqiy normalar qay darajada samarali amalga oshirilayotgani, ularni amalga oshirishdagi mavjud cheklovlarni tahlil qilish.
- xalqaro tashkilotlar huquqi, Birlashgan Millatlar Tashkiloti va integratsiya institutlari huquqini o'rganish;
- zamonaviy jamiyat va "globallashgan" dunyo muammolarini hal qilish uchun xalqaro huquqiy jihatning ahamiyati haqida xabardorlikni oshirish;
- davlat muassasalarida, jamoat tashkilotlarida, tadbirkorlik va huquq sohasida faoliyat yurituvchi shaxslar uchun ekspertlar tayyorlashni tashkil etish.

Center for International Law
It is designed to bring together highly qualified young international lawyers, to undertake original research on relevant topics of international law in a rigorous, vibrant, and collaborative environment.
Goals
- to assess international legal experience in areas including social justice, criminal law, human rights, energy and environment, trade and investment law, and intellectual property.
- drafting of laws and the designing of their economic and government policies for constructing a sound legal infrastructure, in efforts to further support and promote good and efficient governance and development through the rule of law.
Objectives
- to examine the existing problems of international law, especially the one which has implications for Uzbekistan and broader Central Asia.
- to analyse the extent to which international legal provisions that have been ratified by Uzbekistan have been implemented effectively and the constraints that exist in their implementation.
- to research the law of international organizations, United Nations law, and law of integration institutions;
- raising awareness on the importance of the international legal dimension to address the challenges of contemporary society and the "globalized" world;
- providing expert training to those working in public institutions, social organizations, entrepreneurship and in the field of law.