Iqtisodiy Diplomatiya Markazi
xorijiy davlatlar kontekstida jahon iqtisodiyoti, jahon siyosati, xalqaro savdo va investitsiyalarni jalb qilishda iqtisodiy diplomatiyaning dolzarb muammolarini o‘rganish;
savdo, sarmoya, turizm va boshqalarni rivojlantirish uchun zamonaviy iqtisodiy diplomatiyaning dolzarb muammolarini o‘rganish bo‘yicha axborot-tahliliy, istiqbolli hujjatlar va tavsiyalar tayyorlash;
O‘zbekiston Respublikasi, xorijiy davlatlar, mintaqaviy tuzilmalar va xalqaro global tashkilotlarning zamonaviy iqtisodiy diplomatiya muammolari bo‘yicha fundamental va amaliy tadqiqotlar olib borish.
tashqi iqtisodiy siyosatni amalga oshirish va iqtisodiy xavfsizlikni ta’minlashda ikki tomonlama, ko‘p tomonlama va mintaqaviy iqtisodiy diplomatiya vositalari, usullari va mexanizmlarini o‘rganish.
Iqtisodiy diplomatiyaning holati va rivojlanish tendentsiyalarini doimiy monitoring qilish va tahlil qilish bilan shug‘ullanuvchi yetakchi xorijiy tadqiqot tashkilotlari bilan uzoq muddatli hamkorlikni yo‘lga qo‘yish va qo‘shma loyihalarni (dasturlar, grantlar) amalga oshirish.
qo‘shma ilmiy monografiya va maqolalar tayyorlash, ilmiy va amaliy grantlar va loyihalar doirasida doktorlik, nomzodlik dissertatsiyalari, dissertatsiyalar, ilmiy tadqiqotlarni tayyorlash va himoya qilishga rahbarlik qilish.
xalqaro mutaxassislarning kasbiy, ilmiy va tahliliy tayyorgarligi samaradorligini oshirishga qaratilgan iqtisodiy diplomatiya sohasida yangi kurs va dasturlarni tayyorlash va o‘quv jarayoniga joriy etish. Xususan, qisqa muddatli kurslar: iqtisodiy va tijorat diplomatiyasi, xalqaro iqtisodiy muzokaralar, xorijiy hamkorlarni baholash bo‘yicha tahliliy ishlar, energetika diplomatiyasi, iqtisodiy xavfsizlik masalalari, xalqaro savdo va sarmoyaviy kelishmovchiliklarni hal etish.
respublika va xalqaro grantlarni ishlab chiqish.
Milliy va xalqaro savdo va sarmoyaviy kelishmovchiliklarni hal qilishda yordam berish.
Markaz iqtisodiy va tijorat diplomatiyasi, xalqaro savdo va investitsiyalarni jalb qilish, xalqaro savdo va sarmoyaviy nizolarni hal etish sohasida yetakchi xalqaro ekspertlar va akademiklar bilan hamkorlikni yo‘lga qo‘yish va kengaytirishga ko‘maklashadi.
Markaz hamkorlik qilishingizni kutmoqda va sizning imidjingizni targ'ib qilishni kafolatlaydi.
Gavkhar Sultanova
Doktor Gavhar Sultanova Istiqbolli xalqaro tadqiqotlar instituti Iqtisodiy diplomatiya markazining rahbari hamda Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti “Xalqaro iqtisodiyot” kafedrasi dotsenti lavozimlarida faoliyat olib boradi. U Toshkent davlat iqtisodiyot universitetining iqtisodiyot yo‘nalishi bo‘yicha bakalavr va magistr darajalariga ega. 2008-yilda iqtisod fanlari nomzodi, 2025-yilda esa iqtisod fanlari doktori ilmiy unvonini olgan. 2004-yildan beri Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida faoliyat yuritib, xalqaro iqtisodiyot va makroiqtisodiyot bo‘yicha ma’ruzalar o‘qib kelmoqda. Shuningdek, doktor Sultanova BMTTDning loyihalarida milliy maslahatchi, Yevropa Ittifoqi va JSTning loyihalarida esa tadqiqotchi sifatida ishlab kelgan.

Center for Economic Diplomacy
study of urgent problems of economic diplomacy in the world economy, world politics, international trade and attraction of investments in the context of foreign countries;
preparation of information-analytical, forward-looking documents and recommendations for the study of topical problems of modern economic diplomacy to promote trade, investment, tourism, etc.;
conducting fundamental and applied research on the problems of modern economic diplomacy of the Republic of Uzbekistan, foreign countries, regional entities and international global organizations.
study of tools, methods and mechanisms of bilateral, multilateral and regional economic diplomacy in the implementation of foreign economic policy and ensuring economic security.
Establishment of long-term cooperation and implementation of joint projects (programs, grants) with leading foreign research organizations engaged in continuous monitoring and analysis of the state and trends in the development of economic diplomacy.
preparation of joint scientific monographs and articles, management of the preparation and defense of doctoral, master's theses, theses, research within the framework of scientific and applied grants and projects.
preparation and introduction into the educational process of new courses and programs in the field of economic diplomacy, aimed at improving the efficiency of professional, research and analytical training of international specialists. In particular, short-term courses on: economic and commercial diplomacy, international economic negotiations, analytical work to assess foreign partners, energy diplomacy, economic security issues, resolution of international trade and investment disputes.
elaboration of republican and international grants.
Assistance in resolving national and international trade and investment disputes.
The Center will help establish and expand cooperation with leading international experts and academics in the field of economic and commercial diplomacy, international trade and investment attraction, and resolution of international trade and investment disputes.