Iqtisodiy Diplomatiya Markazi
xorijiy davlatlar kontekstida jahon iqtisodiyoti, jahon siyosati, xalqaro savdo va investitsiyalarni jalb qilishda iqtisodiy diplomatiyaning dolzarb muammolarini o‘rganish;
savdo, sarmoya, turizm va boshqalarni rivojlantirish uchun zamonaviy iqtisodiy diplomatiyaning dolzarb muammolarini o‘rganish bo‘yicha axborot-tahliliy, istiqbolli hujjatlar va tavsiyalar tayyorlash;
O‘zbekiston Respublikasi, xorijiy davlatlar, mintaqaviy tuzilmalar va xalqaro global tashkilotlarning zamonaviy iqtisodiy diplomatiya muammolari bo‘yicha fundamental va amaliy tadqiqotlar olib borish.
tashqi iqtisodiy siyosatni amalga oshirish va iqtisodiy xavfsizlikni ta’minlashda ikki tomonlama, ko‘p tomonlama va mintaqaviy iqtisodiy diplomatiya vositalari, usullari va mexanizmlarini o‘rganish.
Iqtisodiy diplomatiyaning holati va rivojlanish tendentsiyalarini doimiy monitoring qilish va tahlil qilish bilan shug‘ullanuvchi yetakchi xorijiy tadqiqot tashkilotlari bilan uzoq muddatli hamkorlikni yo‘lga qo‘yish va qo‘shma loyihalarni (dasturlar, grantlar) amalga oshirish.
qo‘shma ilmiy monografiya va maqolalar tayyorlash, ilmiy va amaliy grantlar va loyihalar doirasida doktorlik, nomzodlik dissertatsiyalari, dissertatsiyalar, ilmiy tadqiqotlarni tayyorlash va himoya qilishga rahbarlik qilish.
xalqaro mutaxassislarning kasbiy, ilmiy va tahliliy tayyorgarligi samaradorligini oshirishga qaratilgan iqtisodiy diplomatiya sohasida yangi kurs va dasturlarni tayyorlash va o‘quv jarayoniga joriy etish. Xususan, qisqa muddatli kurslar: iqtisodiy va tijorat diplomatiyasi, xalqaro iqtisodiy muzokaralar, xorijiy hamkorlarni baholash bo‘yicha tahliliy ishlar, energetika diplomatiyasi, iqtisodiy xavfsizlik masalalari, xalqaro savdo va sarmoyaviy kelishmovchiliklarni hal etish.
respublika va xalqaro grantlarni ishlab chiqish.
Milliy va xalqaro savdo va sarmoyaviy kelishmovchiliklarni hal qilishda yordam berish.
Markaz iqtisodiy va tijorat diplomatiyasi, xalqaro savdo va investitsiyalarni jalb qilish, xalqaro savdo va sarmoyaviy nizolarni hal etish sohasida yetakchi xalqaro ekspertlar va akademiklar bilan hamkorlikni yo‘lga qo‘yish va kengaytirishga ko‘maklashadi.
Markaz hamkorlik qilishingizni kutmoqda va sizning imidjingizni targ'ib qilishni kafolatlaydi.
Gavkhar Sultanova
Doktor Gavhar Sultanova Istiqbolli xalqaro tadqiqotlar instituti Iqtisodiy diplomatiya markazining rahbari hamda Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti “Xalqaro iqtisodiyot” kafedrasi dotsenti lavozimlarida faoliyat olib boradi. U Toshkent davlat iqtisodiyot universitetining iqtisodiyot yo‘nalishi bo‘yicha bakalavr va magistr darajalariga ega. 2008-yilda iqtisod fanlari nomzodi, 2025-yilda esa iqtisod fanlari doktori ilmiy unvonini olgan. 2004-yildan beri Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida faoliyat yuritib, xalqaro iqtisodiyot va makroiqtisodiyot bo‘yicha ma’ruzalar o‘qib kelmoqda. Shuningdek, doktor Sultanova BMTTDning loyihalarida milliy maslahatchi, Yevropa Ittifoqi va JSTning loyihalarida esa tadqiqotchi sifatida ishlab kelgan.

Центр Экономической Дипломатии
изучение актуальных проблем экономической дипломатии в мировой экономике, мировой политике, международной торговле и привлечения инвестиций в разрезе зарубежных стран;
подготовка информационно-аналитических, прогнозных документов и рекомендаций по исследованию актуальных проблем современной экономической дипломатии по содействию торговле, инвестиций, туризма и др.;
проведение фундаментальных и прикладных исследований по проблемам современной экономической дипломатии Республики Узбекистан, зарубежных стран, региональных образований и международных глобальных организаций.
исследование инструментов, методов и механизмов двусторонней, многосторонней и региональной экономической дипломатии в реализации внешнеэкономической политики и обеспечении экономической безопасности.
установление долгосрочного сотрудничества и реализация совместных проектов (программ, грантов) с ведущими зарубежными научно-исследовательскими организациями, осуществляющими деятельность по постоянному мониторингу и анализу состояния и тенденций развития экономической дипломатии.
подготовка совместных научных монографий и статей, руководство подготовкой и защитой докторских, магистерских диссертаций, дипломных работ, проведение исследований в рамках научно-прикладных грантов и проектов.
подготовка и внедрение в учебный процесс новых курсов и программ в сфере экономической дипломатии, направленных на повышение эффективности профессиональной, научно-исследовательской и аналитической подготовки специалистов-международников. В частности, краткосрочные курсы по: экономической и коммерческой дипломатии, международным экономическим переговорам, аналитической работе для оценки зарубежных партнеров, энергетической дипломатии, вопросы экономической безопасности, разрешения международных торговых и инвестиционных споров.
проработка республиканских и международных грантов.
Оказание содействия в разрешении республиканских и международных торговых, инвестиционных споров.
Центр поможет установить и расширить сотрудничество с ведущими международными экспертами и академическими специалистами в области экономической и коммерческой дипломатии, международной торговли и привлечения инвестиций, разрешения международных торговых и инвестиционных споров.
Центр ждет вас к совместному сотрудничеству и гарантирует вам в продвижение вашего имиджа.
Гавхар Султанова
Доктор Гавхар Султанова является руководителем Центра экономической дипломатии в Институте перспективных международных исследований и доцентом кафедры «Международная экономика» Университета мировой экономики и дипломатии. Она имеет степень бакалавра и магистра экономики Ташкентского государственного экономического университета. В 2008 году получила научную степень кандидата экономических наук, а в 2025 году – доктора экономических наук. С 2004 года ведет преподавательскую деятельность в Университете мировой экономики и дипломатии, где читает лекции по международной экономике и макроэкономике. Кроме того, доктор Султанова работала в качестве национального консультанта в проектах ПРООН и исследователя в проектах Европейского Союза и ВТО.