Yevropa Tadqiqotlari Markazi
Yevropa tadqiqotlari markazi Istiqbolli xalqaro tadqiqotlar institutining tarkibiy bo‘linmasi bo‘lib, u Yevropa mamlakatlarining ichki va tashqi siyosati bo'yicha fanlararo tadqiqotlar bilan shug’ullanadi. Shuningdek, mazkur markaz Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti talabalari va o'qituvchilariga Yevropa mamlakatlari bo'yicha o'quv-uslubiy yordam ko'rsatadi.
Markazning asosiy vazifalari quyidagilardan iborat:
O'zbekiston Respublikasi va Yevropa Ittifoqi, boshqa Yevropa davlatlari o'rtasidagi sherikchilik doirasida siyosat, xavfsizlik, va iqtisodiyot kabi sohasida hamkorlikni rivojlantirishda ishtirok etish;
O'zbekiston Respublikasining milliy manfaatlariga ta'sir etuvchi Yevropa mamlakatlarining ichki va tashqi siyosatining asosiy yo'nalishlari va voqealari doimiy monitoringini olib borish;
Yevropa tadqiqotlariga ixtisoslashgan yetakchi milliy va xalqaro markazlar faoliyatini o'rganish;
Yevropa mamlakatlari ichki va tashqi siyosatining asosiy yo'nalishlarini va ularning Markaziy Osiyo mintaqasiga ta'sirini asoslash;
Yevropa davlatlari hamda mintaqadagi davlatlarning ichki va tashqi siyosatini shakllantirish omillari va mexanizmlarini tizimli va qiyosiy tushunish uchun fanlararo yondashuv bilan ta'lim va ilmiy metodologiyalarini ishlab chiqish;
Yevropa davlatlarining ichki va tashqi siyosatining asosiy yo‘nalishlari va voqealarini monitoring qilish hamda O‘zbekiston Respublikasi tashqi siyosatining Yevropa mamlakatlariga nisbatan ustuvor yo‘nalishlari bo‘yicha taklif va tavsiyalarni ishlab chiqish;
Yevropa tadqiqotlari bo’yicha akademiya, biznes va fuqarolik jamiyati olimlari va ekspertlari bilan hamkorlikni kengaytirish;
Ilmiy va amaliy grantlar va loyihalar doirasida qo‘shma ilmiy monografiyalar, maqolalar va ilmiy maqolalar tayyorlash;

Центр Европейских Исследований
Центр европейских исследований является структурным подразделением Института перспективных международных исследований, осуществляющим организацию и проведение научно-исследовательской и информационно-аналитической деятельности, а также оказание учебной и методической помощи студентам и преподавателям Университета мировой экономики и дипломатии по тематике внутренней и внешней политики европейских стран.
Основными целями деятельности Центра являются:
Участие в развитии сотрудничества в области политики, безопасности, экономики и человеческого измерения в рамках партнерства между Республикой Узбекистан и Европейским Союзом, другими странами Европы;
Постоянный мониторинг ключевых направлений и событий внутренней и внешней политики стран данного региона, затрагивающих национальные интересы Республики Узбекистан;
Изучение деятельности ведущих национальных и международных центров, специализирующихся на изучении этой обширной географии;
Обосновать основные направления внутренней и внешней политики европейских стран и их влияние на регион Центральной Азии;
Разработка и внедрение в учебный и научный процесс методологии междисциплинарного подхода, направленного на получение системного представления и расширения знаний о разных сторонах жизни общества стран Европы в их совокупности и взаимосвязи, о факторах и механизмах формирования внутренней и внешней политики государств региона внутри страны и в мире;
Мониторинг основных направлений и событий внутренней и внешней политики стран Европы и разработка предложений и рекомендаций по приоритетным направлениям внешней политики Республики Узбекистан в отношении европейских стран;
Расширить сотрудничество с учеными и экспертами в академических кругах, бизнесе и гражданском обществе;
Подготовка совместных научных монографий, статей и научных работ в рамках научных и прикладных грантов и проектов;