IXTI Barqaror rivojlanish markazi ilmiy xodimi Odilbek Manabov TED Talks’dagi ma’ruzasida global savdoning eng kam e’tibor qaratilgan jihatlaridan biri haqida so‘z yuritadi. Suv tanqisligi ko‘plab mamlakatlar uchun tobora kuchayib borayotgan muammo bo‘lsa-da, ko‘pchilik o‘zlarining cheklangan suv zaxiralarini qishloq xo‘jaligi mahsulotlari, to‘qimachilik va hatto oltin kabi foydali qazilmalar orqali bilvosita eksport qilayotganlarini anglamaydilar.   Ma’ruzachi ishonchli ma’lumotlar, hayratlanarli ziddiyatlar va hayotiy misollar yordamida suvni ko‘p talab qiladigan sanoat tarmoqlarining yashirin mexanizmlarini ochib beradi. U suv tanqisligi bilan kurashayotgan mamlakatlar, jumladan, O‘zbekiston ham qisqa muddatli iqtisodiy manfaat evaziga o‘zining eng muhim resursini bilmagan holda sarflayotganini ko‘rsatadi. Uning ta’kidlashicha, ziddiyat shundaki, suv tanqisligini boshdan kechirayotgan mamlakatlar paxta kabi suvni ko‘p talab qiladigan ekinlarning yirik eksportchilari hisoblanadi, vaholanki, bu ekinlarni yetishtirish uchun har kilogrammiga minglab litr suv sarflanadi.   Biroq, bu ma’ruza shunchaki muammoni fosh etish emas, balki harakatga da’vatdir. Quduq qurib qolmasidan oldin, savdoning haqiqiy qiymatini qayta ko‘rib chiqish vaqti keldi.   * Istiqbolli xalqaro tadqiqotlar instituti (IXTI) hech qanday masalada muassasaviy nuqtai nazarni bildirmaydi; bu yerda keltirilgan fikrlar faqatgina muallif yoki mualliflarga tegishli bo‘lib, ular IXTIning qarashlarini aks ettirmaydi.
Who, What, Why: Aleksandr Shrayer O‘zbekistonning yangi jahon tartibidagi o‘rni haqida
Penn Today maqolasida Pensilvaniya universiteti bitiruvchi talabasi Aleksandr Shrayer va uning O‘zbekistonning jahon geosiyosatidagi o‘zgarayotgan rolini o‘rganish bo‘yicha olib borgan tadqiqoti haqida so‘z yuritiladi. Shrayer Istiqbolli xalqaro tadqiqotlar institutining (IXTI) norezident ilmiy xodimi hisoblanadi. Uning ilmiy qiziqishlari xalqaro munosabatlar, texnologik raqobat va iqtisodiyotni qamrab oladi, Markaziy Osiyoning ko‘p qirrali tashqi siyosatiga alohida e’tibor qaratadi. Maqolada ta’kidlanishicha, uning ilmiy qiziqishlari afg‘onistonlik tengdoshlari bilan bo‘lgan dastlabki muloqotlar va 2022-yilda Rossiyaning Ukrainaga bostirib kirishi natijasidagi geosiyosiy o‘zgarishlar ta’sirida shakllangan. Uning “Ipak yo‘li ruhining qayta tiklanishi va Markaziy Osiyo diplomatiyasining yangi davri” mavzusidagi bitiruv ishi O‘zbekistonning o‘zgarayotgan dunyo tartibida, ayniqsa AQSH, Xitoy va Rossiya kabi yirik davlatlar o‘rtasidagi munosabatlarni muvozanatlashtirish masalasida o‘z o‘rnini qanday belgilayotganini o‘rganishga bag‘ishlangan.   IXTI Shrayerning Markaziy Osiyoni chuqur o‘rganishga bo‘lgan sadoqatini yuqori baholaydi va uning ishini mintaqadagi strategik jarayonlarni tushunishga qo‘shgan qimmatli hissa sifatida e’tirof etadi. O‘zbekistonga yozgi ilmiy safari davomida Shrayer mamlakat tashqi siyosatining dinamikasi haqida bevosita tasavvurga ega bo‘lish maqsadida keng doiradagi mutaxassislar bilan suhbatlar o‘tkazdi. Uning tadqiqoti olimlarning Markaziy Osiyoning xalqaro ishlardagi roliga bo‘lgan qiziqishi ortib borayotganini aks ettiradi, ayniqsa mintaqa mamlakatlari murakkab geosiyosiy bosimni yengib o‘tib, o‘z mustaqilligini mustahkamlashga intilayotgan bir sharoitda.   Penn Today'da batafsil o‘qing
Xalqaro xavfsizlik Afg‘onistondagi jarayonlar bilan bevosita bog‘liq
“Xalqaro maydon” podkastining ilk sonida Afg‘oniston va Janubiy Osiyo tadqiqotlari markazi katta ilmiy xodimi, doktor Islomxon Gafarov Afg‘onistondagi jarayonlar va global xavfsizlik o‘rtasidagi o‘zaro bog‘liqlikni atroflicha ochib berdi. O‘z intervyusida u bu mamlakatdagi beqarorlik nafaqat mintaqa, balki butun xalqaro hamjamiyat uchun asosiy tahdidlardan biri bo‘lib qolayotganini ta’kidladi. Uning so‘zlariga ko‘ra, Markaziy va Janubiy Osiyoning barqaror rivojlanishi, shuningdek, terrorizm, narkotrafik va qurolning noqonuniy aylanishi kabi transmilliy tahdidlarga qarshi kurash samaradorligi ko‘p jihatdan Afg‘onistondagi vaziyatni barqarorlashtirishga bog‘liq.   Mutaxassis 2021-yilda “Tolibon” hukumatga kelganidan so‘ng mintaqaning siyosiy manzarasi sezilarli o‘zgarishlarga uchraganini ta’kidladi. Xalqaro hamjamiyat yangi tuzumni tan olishga nisbatan ehtiyotkor yondashuvni saqlab qolayotganiga qaramasdan, mintaqa mamlakatlari de-fakto Kobul hokimiyati bilan pragmatik muloqot o‘rnatishga majbur. Xususan, O‘zbekiston iqtisodiy hamkorlik va gumanitar tashabbuslar orqali barqarorlikni saqlab qolishga qaratilgan jalb etish siyosatiga amal qilmoqda. Ekspert, shuningdek, Afg‘onistonda xavfsizlik masalalari yirik geosiyosiy jarayonlar, jumladan, yetakchi davlatlar raqobati, noan’anaviy tahdidlar ta’sirining o‘sishi va global boshqaruv tizimidagi o‘zgarishlar bilan uzviy bog‘liq ekanini ta’kidladi.   Uning fikricha, uzoq muddatli xavfsizlikni ta’minlash uchun nafaqat siyosiy va diplomatik mexanizmlarni, balki Afg‘onistonning iqtisodiy tiklanishini qo‘llab-quvvatlashni ham o‘z ichiga olgan kompleks xalqaro yondashuv zarur. Aks holda, mamlakat yana beqarorlik manbaiga aylanishi mumkin, bu esa nafaqat qo‘shni davlatlar, balki butun dunyo xavfsizligiga ta’sir ko‘rsatadi.   * Istiqbolli xalqaro tadqiqotlar instituti (IXTI) hech qanday masalada muassasaviy nuqtai nazarni bildirmaydi; bu yerda keltirilgan fikrlar faqatgina muallif yoki mualliflarga tegishli bo‘lib, ular IXTIning qarashlarini aks ettirmaydi.
“Tolibon”ning tan olinmasligiga sabablar
Afg‘on xalqiga AQSH vertolyotlarini topshirish masalasida O‘zbekistonning “Tolibon” bilan o‘zaro munosabatlari diplomatik hisob-kitoblar mavzusi bo‘lib qolmoqda. Paradigma.uz’ga bergan suhbatida Afg‘oniston va Janubiy Osiyo tadqiqotlari markazi katta ilmiy xodimi, doktor Islomxon Gafarov ta’kidlaganidek, Toshkentning bu boradagi nuqtai nazari xalqaro huquq, milliy manfaatlar va yetakchi davlatlar bilan strategik sheriklik asosida shakllanmoqda. O‘zbekiston mintaqada barqarorlikni saqlash va vaziyatning keskinlashuviga yo‘l qo‘ymaslikka qaratilgan amaliy yondashuvni davom ettirmoqda. AQSH vertolyotlarining qaytarilishi Vashington bilan muloqotni mustahkamlash, shuningdek, ushbu texnikadan kutilmagan vaziyatlarda foydalanishning oldini olishga qaratilgan keng qamrovli strategiyaning bir qismi bo‘ldi.   Doktor Gafarov ta’kidlashicha, “Tolibon”ning vertolyotlarni Afg‘onistonga qaytarish bo‘yicha talablari qondirilishi ehtimoldan uzoq, chunki ular Toshkent va Vashington o‘rtasidagi kelishuvlar mohiyatiga zid keladi. Biroq bu O‘zbekiston “Tolibon” mavqeini butunlay e’tiborsiz qoldiryapti, degani emas. Iqtisodiy va gumanitar sohalarda, xususan, savdo, elektr energiyasi yetkazib berish va oziq-ovqat xavfsizligini ta’minlash masalalarida ikki tomonlama aloqalar davom ettirilmoqda. Shu bilan birga, O‘zbekiston o‘z xavfsizligi va xalqaro obro‘siga ta’sir qilishi mumkin bo‘lgan holatlarni keltirib chiqarmasdan, Afg‘onistonga nisbatan eng muvozanatli siyosatni ishlab chiqish uchun xalqaro hamkorlar, jumladan, AQSH bilan muloqotni saqlab qolmoqda.   * Istiqbolli xalqaro tadqiqotlar instituti (IXTI) hech qanday masalada muassasaviy nuqtai nazarni bildirmaydi; bu yerda keltirilgan fikrlar faqatgina muallif yoki mualliflarga tegishli bo‘lib, ular IXTIning qarashlarini aks ettirmaydi.