Hamza Boltayev va Islomxon Gafarov rahbarligida tayyorlangan IXTI amaliyotchisi Samandar Soliyevning ushbu tahliliy sharhi Abduqodir Husanovning “Manchester Siti”ga o‘tishining keng qamrovli oqibatlari
Sharh Afg‘oniston va Janubiy Osiyo tadqiqotlari markazi xodimlari rahbarligida tayyorlandi
IXTI amaliyotchisi Firdavs Azimqulov o‘zining sharhida O‘zbekiston va Afg‘oniston o‘rtasidagi rivojlanayotgan munosaba
Doktor Islomxon Gafarov Fridrix Naumann jamg‘armasi (Germaniya) ko‘magida tayyorlangan “Yaxshi qo‘shnichilik istiqbollari: Afg‘onistondagi xavfsizlik holati – Markaziy Osiyo, Yevropa va global barqarorlik
Yaqinda Kun.uz saytida e’lon qilingan tahliliy maqolada Afg‘oniston va Janubiy Osiyo tadqiqotlari markazi rahbari Hamza Boltayev hamda katta ilmiy xodim Islomxon Gafarov ta’kidlashicha, so‘nggi Myunxen xavfsizlik konferen
Doktor Islomxon Gafarov o‘z maqolasida Afg‘onistonni uch yildan ortiq vaqt nazorat qilib kelayotgan Tolibonning xalqaro miqyosda e’tirof etilishga erishish yo‘lidagi doimiy muammolarini tahlil qiladi. Muallifning ta’kidlashicha, Tolibon ichi
“Xalqaro maydon” podkastining ilk sonida Afg‘oniston va Janubiy Osiyo tadqiqotlari markazi katta ilmiy xodimi, doktor Islomxon Gafarov Afg‘onistondagi jarayonlar va global xavfsizlik o‘rtasidagi o‘zaro bog‘liqlikni atroflicha och
Afg‘on xalqiga AQSH vertolyotlarini topshirish masalasida O‘zbekistonning “Tolibon” bilan o‘zaro munosabatlari diplomatik hisob-kitoblar mavzusi bo‘lib qolmoqda. Paradigma.uz’ga bergan suhbatida Afg‘oniston va Janubiy Osiyo tadqiqotlari markazi katt
“O‘zbekiston 24” telekanalining “Xalqaro nigoh” dasturida so‘zga chiqqan Afg‘oniston va Janubiy Osiyo tadqiqotlari markazi katta ilmiy xodimi, doktor Islomxon Gafarov Hindiston bosh vaziri Narendra Modining Amerika Qo‘shma
Islomxon Gafarov o‘z maqolasida Rossiya va Xitoyning Markaziy va Janubiy Osiyo integratsiyasiga bo‘lgan strategik yondashuvlarini tahlil qiladi. Ishda ta’kidlanishicha, bu mintaqalarning o‘zaro bog‘liqligi geosiyosiy kun tartibida tobora muh
Mualliflar Azizjon Ziyodullayev, Sajina Ray, Og‘abek Norqulov va Islomxon Gafarov
Ushbu tahliliy hisobot PeaceNexus jamg‘armasi ko‘magida Afg‘oniston va Janubiy Osiyo tadqiqotlari markazi rahbari Hamza Boltayev bilan hammualliflikda tayyorlangan bo‘lib, unda Markaziy Osiyodagi mintaqaviy nodavlat tasha
2024-yil noyabr oyida Afg‘oniston va Janubiy Osiyo tadqiqotlari markazi katta ilmiy xodimi doktor Islomxon Gafarov “Janubiy Osiyoda mintaqasida AQShning zamonaviy tashqi siyosati (Hindiston va Pokiston misolida)” mavzusidagi dissertatsiyasini muvaffaqiy
2023-2024-yillarda Afg‘oniston va Janubiy Osiyo tadqiqotlari markazi S.Rajaratnam nomidagi xalqaro tadqiqotlar maktabi (Nanyang texnologiya universiteti, Singapur) ko‘magida Markaziy Osiyoda ijtimoiy media platformalari orqali tarqat